تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

12 ایده جذاب محوطه‌سازی سنتی باغ

12 ایده جذاب محوطه‌سازی سنتی باغ
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

برای نمای ساختمانی بسیاری از افراد جامعه، سلیقه خود را بر مبنای معماری اصیل ایرانی و سنتی نهادند و در محوطه‌سازی سنتی باغ و همچنین محوطه‌سازی برای باغچه سنتی از ایده‌های سنتی استفاده می‌کنند. اگر قصد دارید محوطه باغ یا باغچه خود را به شیوه سنتی بنا کنید، ما در این مقاله به نکاتی که باید هر باغ یا باغچه سنتی داشته باشد، اشاره می‌کنیم. همچنین 12 ایده جذاب برای محوطه‌سازی سنتی باغ به شما معرفی خواهیم کرد.

علی رغم اینکه در ساختمان‌های دوران گذشته، بخصوص دوران قاجار خانه‌ها در محوطه بزرگ باغ بنا شده، به آن مکان خانه باغ نیز می‌گویند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها در ساخت محوطه باغ سنتی، بکار بردن نمای آجری است که حال و هوای محوطه باغ سنتی را عوض می‌کند و رنگ و بوی سبک معماری اصیل ایرانی را در فضا می‌پیچاند.

منظور از نمای آجری، آجر‌هایی نیست که در بنایی ساختمان از آن استفاده می‌کنند. آجر‌هایی که برای نمای محوطه‌سازی سنتی باغ مورد استفاده قرار می‌گیرد، در مقابل آتش بسیار مقاوم است.

محوطه‌سازی سنتی باغ

نکات مهم در ساخت محوطه باغ


نکته دیگر در محوطه‌سازی سنتی باغ، استفاده از آب نما یا حوض، به رنگ آبی فیروزه‌ای و کاشی‌های لاجوردی است. با استفاده از حوض، مخصوصا با رنگ فیروزه‌ای با صدای شُرشُر آب، فضای خاطره‌انگیزی پدید می‌آید. برای اینکه محوطه باغ شما سنتی‌تر شود، از تخت‌های مخصوص استفاده کنید. این تخت‌ها از جنس چوب ساخته می‌شوند و با کنده کاری نقش و‌نگار خیره‌کننده‌ای پدید می‌آورند. شما می‌توانید مکانی خاص برای چیدن تخت‌های سنتی انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که بهترین مکان برای چیدن تخت‌ها، مجاور حوض است. بهتر است که رنگ تخت‌ها با رنگ آجر نمای محوطه سنتی باغ یکسان باشد که محیطی چشم نواز را به وجود بیاورد.

طراحی باغ

بیشتر بخوانید : محوطه سازی اصولی استخر


در محوطه‌سازی سنتی باغ، بهتر است فضا را به نحوی طراحی کنیم که اگر فردی به خانه باغ وارد شد، از محیط لذت ببرد و همچنین به گونه‌ای باشد که با سازه‌های مدرن و کلاسیک متفاوت باشد و این تفاوت را به وضوح احساس کند. در محیط‌های مدرن، طراحی به شکلی صورت می‌گیرد که با نوع جامعه آن زمان هم خوانی داشته باشد و از وسایلی که ترند و مد شده استفاده می‌شود.

طراحی باغ

بیشترین رنگ‌هایی که برای فضای سنتی استفاده می‌شود: قرمز، عنابی و طیف‌های قهوه‌ای است. تلفیق رنگ قرمز و قهوه‌ای تیره، فضای محیط را بسیار گرم و جذاب‌تر می‌کند. نکته حائز اهمیت دیگر این است که محیط سنتی باید به گونه‌ای باشد که یاد و خاطره قدیم را تداعی کند و به دور از فضا‌های کلاسیک و مدرن باشد. در غیر این صورت هیچ تفاوتی با سایر سازه‌ها ندارد..


این روز‌ها با توجه به قیمت‌های بالای باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی و مسکونی، خرید باغ برای هر شخصی امکان‌پذیر نیست و اغلب افراد به سراغ خرید باغچه‌ها ‌می‌روند. برای هرچه زیباتر و جذاب‌تر شدن آن باید محوطه‌سازی صورت گیرد. در میان انواع سبک‌های مختلف محوطه‌سازی باغچه‌ها، یکی از محبوب‌ترین آن‌ها طراحی و ایجاد محوطه‌سازی باغچه سنتی می‌باشد.

در محوطه‌سازی باغچه سنتی، باید از وسایلی استفاده شود که متناسب با سایر اجزا و چیدمان محیط باشد. می‌توان در ساخت محوطه برای دور تا دور باغچه از آجر نما استفاده کرد. استفاده از گیاهانی که رنگ برگ‌هایشان به رنگ سبز تیره است جلوه خاصی ایجاد می‌کند. به علاوه گل شمعدانی قرمز با گلدان گلی بسیار جذاب است.

یکی دیگر از مواردی که در سنتی‌سازی محوطه باغچه نقش دارد، ساخت دیوار کاه گلی می‌باشد. این مورد اینقدر تأثیرگذار است که وجود آن به تنهایی می‌تواند محوطه باغچه را سنتی نماید. به همین جهت سعی کنید از این روش استفاده کنید.

طراحی باغ

این نوع دیوار‌ها، شامل 2 نوع می‌باشند که نوع اول همان نوع سنتی و طبیعی است و خودتان باید بسازید، نوع دوم نیز رنگ طرح کاه گل است که مصنوعی می‌باشد.

سخن پایانی


اگر باغ یا باغچه دارید و می‌خواهید برای آن محوطه‌سازی سنتی باغ را اجرا کنید، باید نکاتی که در بالا گفته شد را رعایت بفرمایید. همچنین با بررسی 12 مدل از محوطه‌سازی‌های سنتی که در این مطلب قرار دارد، خواهید توانست انتخاب بهتری داشته باشید. در صورتی که برای اجرای محوطه‌سازی سنتی و انواع دیگر محوطه‌سازی نیاز به مشاوره دارید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

طراحی باغ

پیشنهاد می کنیم مقاله نمای ساختمان سیمانی را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display