تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

۲۰ مدل طراحی نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی

۲۰ مدل طراحی نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی
 
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

پیش از اینکه به بررسی مدل‌های مختلف نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی بپردازیم، بیایید بیشتر با اصطلاح شمالی و جنوبی بودن خانه آشنا شویم. شما هم احتمالاً این اصطلاح که خانه جنوبی یا شمالی است را بار‌ها شنیده باشید. در هنگام خرید یا ساخت خانه به جهت خانه باید بسیار توجه شود. اگرچه در شهر‌های بزرگ که ساختمان‌ها چند طبقه شده و در هر طبقه چند واحد قرار دارد، خیلی مسأله شمالی یا جنوبی بودن ساختمان مطرح نمی‌شود. دلیل آن این است که واحد‌های هر طبقه بخاطر کوچک بودن در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و جهت آن‌ها خیلی تأثیری بر مقدار نورگیری هر واحد ندارد.

منظور از ساختمان شمالی چیست؟

برای اینکه درک ساده‌ای از ساختمان شمالی داشته باشید، می‌توان گفت که این اصطلاح در مورد ساختمان‌هایی به‌کار برده می‌شود که برای ورود به آن‌ها، ابتدا باید وارد حیاط و سپس وارد ساختمان شد. در اغلب اوقات ساختمان‌های شمالی شامل دو واحد در هر طبقه که یکی از آن‌ها جنوبی و یکی شمالی است، می‌باشند. واحد‌های شمالی به سمت حیاط هستند و از نور طبیعی خورشید بهره می‌برند. اما واحد‌های جنوبی با استفاده از نورگیر‌های تعبیه شده در ساختمان، نور خود را تأمین می‌کنند.

نمای ساختمان شمالی

طراحی نمای ساختمان شمالی

اصلی‌ترین دلیل که باعث ایجاد تفاوت در طراحی نمای ساختمان شمالی نسبت به ساختمان‌های جنوبی می‌شود، نورگیری و میزان شدت نور خورشید است. به این دلیل که نمای ساختمان دائماً در معرض نور خورشید می‌باشد، معماران سعی می‌کنند در طراحی آن، یک بالکن یا تراس قرار دهند تا بتواند تا حدودی جلوی تابش مستقیم نور و ایجاد گرمای بیش از حد توسط خورشید در ماه‌های گرم سال را بگیرد.

طراحی نمای ساختمان شمالی

در حقیقت تراس در نمای ساختمان شمالی، نقش سایبان را ایفا می‌کند. در حالی که در ساختمان‌های جنوبی در اغلب موارد از پنجره‌های بزرگ و شیشه‌ای و البته بدون سایبان استفاده می‌شود. دلیل این‌کار بهره‌گیری حداکثری ساختمان از نور و روشنایی در طی روز می‌باشد.

در طراحی نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی به جهت قرارگیری نما در برابر تابش نور و گرمای خورشید، از مصالح دارای مقاومت بالا در برابر اشعه خورشید استفاده می‌شود. همچنین این نما باید ظرفیت دمایی بالایی داشته باشد. مصالح استفاده شده در نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی باید توانایی مقاومت و ماندگاری در مقابل گرمای دائمی خورشید را داشته باشد. این مصالح نباید در طول زمان دچار تغییر رنگ و همچنین افت کیفیت شوند.

نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی

از سوی دیگر مصالح استفاده شده باید شدت گرمای داخل ساختمان را کنترل کنند. این در حالی است که در ساختمان‌های جنوبی این محدودیت‌ها کمتر وجود دارد و می‌توانید از متریال‌های گوناگون استفاده نمایید.

در این قسمت از مقاله به معرفی و بررسی انواع نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی خواهیم پرداخت. در طراحی این ساختمان‌ها از متریال‌هایی مانند سنگ‌های آنتیک، آجر نسوز، سنگ تراورتن، سرامیک، چوب، شیشه و ... استفاده شده است.

نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی

تصاویری از نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی:

امروزه، خصوصاً طی سال‌های اخیر طراحی نمای ساختمان همانند طراحی و معماری داخلی مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. برای طراحی نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی و سایر ساختمان‌های چند طبقه از ترکیب دو و یا چند رنگ و مصالح مختلف استفاده می‌شود. طراحی نمای آپارتمان ۵ طبقه شمالی می‌تواند ارزش ساختمان را از نظر مادی افزایش دهد. توجه کنید که نمای ساختمان‌های بلند، بیشتر از سایر ساختمان‌ها در معرض عموم است و بهتر است نمای آن طوری باشد که با سبک طراحی داخلی آن هم‌خوانی داشته باشد.

بیشتر بخوانید : طراحی نمای ساختمان

.

نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی
.

نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی
.

نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی
   
.

نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی
.

نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی
.

نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی
   


نما‌های ترکیبی به سبک مدرن، یکی از انواع نمای ساختمان می‌باشند که توسط مهندسان ما طراحی می‌شوند. این سبک از نمای ساختمان با بکارگیری متریال‌هایی از جمله سنگ آنتیک، تراورتن و ... طراحی و ساخته می‌شود.

نمای ساختمان ۵ طبقه شمالینمای ساختمان ۵ طبقه شمالی می‌تواند به سبک کلاسیک اجرا شود. در تصویر روبرو یک ساختمان شمالی ۵ طبقه را مشاهده می‌کنید.

نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی
.

طراحی نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی
.

طراحی نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی
.

طراحی نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی
   


همان‌طور که در تصویر روبرو مشاهده می‌کنید، نمای سنگ یکی از انواع نمای ساختمان شمالی می‌باشد. نمای سنگ از زیبایی خاص خود برخوردار است.

طراحی نمای ساختمان ۵ شمالی


یک نمای ساختمان زیبا با بکارگیری چوب را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده نمایید. نمای چوب، برای کسانی که طبیعت و کاشت گل و گیاه در آپارتمان علاقه دارند، بسیار مناسب است.

نمای ساختمان شمالی


علاوه بر توجه به نوع و نحوه بکارگیری نمای ساختمان شمالی، باید توجه ویژه‌ای به درب‌ها نیز داشته باشید. به درب‌های دو تصویر زیر دقت کنید.

طراحی نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی

نکته آخر

حتماً در نظر داشته باشید اولین چیزی که از ساختمان شما دیده می‌شود، نمای بیرونی آن است. نمای ساختمان شمالی همچنین می‌تواند سرنخ‌هایی از سبک معماری داخلی ساختمان را به افراد بیننده بدهد. به همین دلیل طراحی و ساخت نمای ساختمان بسیار با اهمیت می‌باشد. نمای بیرونی ساختمان مانند معماری و طراحی داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است. خیلی بهتر است اگر در نمای ساختمان حساسیت و دقت زیادی به خرج دهید تا بتوانید معماری و طراحی خاص و کم‌نظیری برای ساختمان به وجود بیاورید. نکته دیگری که وجود دارد، این است که نمای ساختمان می‌تواند ارزش و قیمت ساختمان شما را افزایش دهد.

در این مطلب سعی کردیم با بررسی انواع مدل‌های نمای ساختمان ۵ طبقه شمالی به همراه تصاویر نمای ساختمان، شما را با نما‌های مختلف ساختمانی آشنا کنیم.

پیشنهاد می کنیم مقاله نمای جذاب ساختمان را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display