تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

طرز تهیه ملات سیمان و پودر سنگ

طرز تهیه ملات سیمان و پودر سنگ
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

سیمان یکی از پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی در ایران است که با ترکیب شدن با سایر مواد و مصالح ساختمانی برای استفاده در موارد متعددی در سازه به‌کار گرفته می‌شود. از طرفی پودر سنگ نیز با اینکه کمتر از سیمان کاربرد دارد، اما جزء مصالح نسبتاً پرمصرف محسوب می‌شود. از ترکیب پودر خاک سنگ و سیمان سیاه یا سیمان سفید، ملات سیمان و پودر سنگ تهیه می‌شود.

ملات سیمان و پودر سنگ یکی از رایج‌ترین ترکیب‌ها برای استفاده در بندکشی کاشی و سرامیک و برخی موارد دیگر می‌باشد. این ملات که از مخلوط کردن پودر خاک سنگ و سیمان سیاه یا سیمان سفید یا پرتلند به‌وجود می‌آید، دارای استحکام بالایی است. این ترکیب در اکثر ملات‌ها استفاده می‌شود. دلیل اینکه سیمان را با سایر مواد مانند پودر خاک سنگ، ماسه، آهک و ... ترکیب می‌کنند، افزایش کارایی و چسبندگی سیمان و همچنین کاهش زمان گیرش اولیه می‌باشد.

طرز تهیه ملات سیمان و پودر سنگ

یکی دیگر از دلایل ترکیب سیمان با سایر مواد، جلوگیری از ترک خوردن و تصحیح رنگ آن است. همین‌طور که می‌دانید یکی از رایج‌ترین ترکیبات سیمان، ملات سیمان و پودر سنگ است که برخی از کاربرد‌های آن عبارتند از:

  • بندکشی کاشی و سرامیک (به‌ویژه در حمام و سرویس بهداشتی)

  • نماسازی ساختمان‌ها

  • چسباندن موزاییک، کاشی و سنگ

  • ساخت بتن (با اضافه کردن ماسه)

ملات سیمان سفید تا حدودی حاوی ترکیباتی کاملاً مشابه با ملات سیمان سیاه است، تنها تفاوت آن‌ها این است که ملات سیمان سفید در طی مراحلی سفید می‌شود. ترکیب پودر خاک سنگ و سیمان سیاه به صورت ملات در دیوارچینی، کف‌سازی یا در پرکننده بتن و آسفالت استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد این ملات در چیدن آجر است به دلیل اینکه در هنگام خشک شدن مثل چسب عمل می‌کند. از سایر مزایا‌های ملات سیمان سیاه و پودر خاک سنگ می‌توان از مقاومت خمشی و فشاری بالا، نشت آب پایین، پایداری بالا و یکنواختی آن نام برد.

نسبت سیمان به پودر سنگ در ساخت ملات

نسبت ترکیب سیمان و پودر خاک سنگ از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین باید مراقب باشید که ماده دیگری موقع مخلوط کردن، داخل ظرف یا استانبولی نباشد، زیرا باعث تغییر رنگ آن می‌شود. از طرفی ممکن است موجب ایجاد کلوخه‌هایی در ملات شود که باعث صدمه زدن به کیفیت کار است. در اکثر مواقع ملات سیمان و پودر سنگ با ترکیب مقدار یکسانی از هر دو ماده تهیه می‌شود، یعنی به صورت پنجاه پنجاه آن‌ها را مخلوط می‌کنیم. همچنین برای استفاده در برخی کار‌های سبک، مقداری آب برای به آن اضافه می‌شود.

نکته مهمی که وجود دارد، این است که اگر می‌خواهید ملات را با سیمان سیاه تهیه کنید، باید حتماً به اندازه پودر خاک سنگی که در ترکیب استفاده می‌کنید، ماسه هم به ملات اضافه کنید.

بیشتر بخوانید :