تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

ابعاد آجر، آشنایی با ابعاد مختلف آجر

ابعاد آجر، آشنایی با ابعاد مختلف آجر
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

ابعاد آجر

ابعاد آجر، درکشور‌های مختلف دارای استانداردهای مختلفی است، اما آجر بسته به کاربرد آن می‌تواند در اشکال و اندازه‌های مختلفی ساخته شود. اگر آجر‌ها بزرگ باشند، سوزاندن آن‌ها به درستی دشوار است و آنقدر سنگین می‌شوند که نمی‌توان با یک دست آن‌ها را قرار داد. از طرف دیگر، اگر آجر‌ها کوچک باشند، به مقدار بیشتری ملات نیاز است. از این رو، یک بعد استاندارد برای آجرکاری‌های مختلف تعیین می‌شود. اندازه واقعی (یا اندازه مشخص شده)، بعد واقعی آجر است. اندازه اسمی اندازه واقعی به اضافه عرض درز ملات است. اکثر آجر‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که اندازه‌های اسمی آن در یک شبکه 4 اینچی قرار گیرد که با ماژول‌های سایر مصالح ساختمانی مانند در‌ها، پنجره‌ها و اجزای چوبی مطابقت داشته باشد.

در خرید مصالح ساختمانی آجر‌های بزرگتر اغلب برای چیدمان اقتصادی‌تر و به عنوان یک ویژگی طراحی به تنهایی یا در ترکیب با آجر‌های کوچک‌تر استفاده می‌شوند.

در این مقاله ما قصد داریم شما را با ابعاد مختلف آجر که در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرا می‌گیرد آشنا کنیم که شامل سه آجر: نسوز، آجرنما و آجر فشاری هستند.

ابعاد آجر


آجر یکی از رایج‌ترین انواع مصالح ساختمانی است؛ که امروزه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. شکل مستطیلی آجر، امکان چیدمان بهتر را فراهم می‌کند. و آن‌ها را نسبت به سایر مصالح ساختمانی بادوام‌تر می‌کند. یک آجر را می‌توان به گونه‌ای قرار داد که با هر طراحی سازگار باشد مثل:

ابعاد آجر
 • ساخت و ساز مدرن با گل میخ‌های فولادی و بلوک‌های بتنی

 • پوشش داخلی برای فضا‌های کوچک، و در فضای باز، با یک غشای ضد آب

 • یا برای نمای فردی

آجر را می‌توان در بیشتر خاک‌ها ساخت، حتی در خاک‌هایی که محتوای رسی بالایی دارند، جایی که خاک آن به‌جای خرد شدن، چسبنده باشد نیز می‌توان آجر ساخت. برخی آجر‌ها در نزدیکی سایت‌های ساخت و ساز تولید می‌شود، که هزینه‌های کلی ساخت و ساز را در مقایسه با آجر‌هایی که نیاز به حمل و نقل در مسافت‌های طولانی دارند به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

ابعاد استاندارد آجر

اندازه آجر بسته به منطقه ممکن است کمی متفاوت باشد، اما بیشتر آجر‌ها دارای ابعاد 7*31*5/2 هستند. متداول‌ترین تغییرات ابعاد آجر، شامل آجر بنایی است، که بزرگ‌ترین و ضخیم‌ترین آن 20*50*25 است. آجر‌های لعابی که در اندازه 20*20 ساخته می‌شوند شاید بتوان گفت، کوچکترین و نازک‌ترین ابعاد آجر بنایی هستند.

پیشنهاد می کنیم مقاله آجر در نمای‌ ساختمان را مطالعه کنید.

ابعاد آجر فشاری


آجر فشاری یکی از قدیمی‌ترین انواع آجرها است. که به آن آجر‌گری نیز می‌گویند. ابعاد آجر‌گری برابر با 22*11*5/5 سانتی‌متر است. همچنین در ابعاد 20*10*5 سانتی‌متر نیز ساخته می‌شوند. وزن آجر فشاری حدود ۲/۵ کیلوگرم می‌باشد.

ابعاد آجر نسوز

هرچه خاک رس برای ساخت آجر متراکم‌تر باشد، انرژی حرارتی بیشتری می‌تواند ذخیره کند و ممکن است خواص عایق بهتری داشته باشد. یک آجر مدرن معمولی دارای ارزش عایق حدود R-3.5 است. به عبارت ساده‌تر یعنی جریان گرما را در مقایسه با خاک یا آب خالی 5/3 برابر کاهش می‌دهد، بنابراین اگر آجر‌های خود را دو برابر کنید، این جریان به 7 برابر کمتر از حد معمول می‌رسد. حتی در برخی نقاط از آجر به عنوان لایه بیرونی محافظ در برابر سرما استفاده می‌شود. آجر‌های نسوز از این دسته هستند که دارای ابعاد و انواع مختلفی هستند.

آجر‌های نسوز بر اساس خاک عبارتند از:

 • آجر نسوز سفید

 • آجر نسوز شاموتی

 • آجر نسوز مشکی و قهوه‌ای

 • آجر نسوز سمیرم

 • آجر نسوز رستیک

انواع آجر‌های نسوز از لحاظ ابعاد

 • آجر نسوز پلاک: ابعاد آن اگر از آجر سمیرم باشد، دارای ابعاد 7*32*5/2 است و اگر از نوع شاموتی باشد دارای ابعاد 5/5*26*5/2 است. از این نوع آجر در نمای ساختمان استفاده می‌کنند.

 • آجر نسوز هلالی: ابعاد آن 5/5*20*3 می‌باشد.

 • آجر نسوزکف: ابعاد متفاوتی دارد مانند20*20*5/2 و اغلب برای کف ساختمان استفاده می‌شود

 • آجرنسوز ال یا گوشه: همانطور که از اسمش مشخص است به صورت ال است ال گرد خط کوچک 10و خط بزرگ20و ال تیز خط کوچک 13 خط بزرگ 26 می‌باشد.

 • آجر نسوز شومینه: که از خاک‌های سمیرم و شاموتی استفاده می‌شود و دارای ابعاد5/7*15*5/2 است.

 • آجر نسوز صنعتی: معمولاًدر دو نوع تخت و ایزو ساخته می‌شود که نوع تخت آن دارای ابعاد استاندارد 23*5/11*3 می‌باشد که گاهی ضخامت آن 4و 5 نیز گرفته می‌شود. و نوع ایزو در 20*20*8 است که گاهی 9 نیز ضخامت آن گرفته می‌شود.

انواع آجر نما:


شاموتی: یکی از پرطرفدارترین آجر‌های نما، آجر شاموتی است که به رنگ روشن می‌باشد. و در دسته آجر‌های نسوز نما قرار می‌گیرد و ابعاد استاندارد آن 7*31*5/2 می‌باشد.

شاموتی

پلاک: یکی دیگر از آجر‌های نسوز نما، آجر پلاک است؛ که معمولاًدر چهار رنگ، زرد، قرمز، گلبهی و قهوه‌ای تولید و به بازار عرضه می‌شود. ابعاد استاندارد آن7*32*5/2 می‌باشد.

پلاک

رستیک: آجر رستیک نیز در دسته آجر‌های نسوز نما قرار می‌گیرد. ابعاد آن 20*50*25 است. که دارای تنوع رنگی بالایی نیز می‌باشد. . علاوه بر نما در دکوراسیون داخلی می‌توان از آن استفاده کرد.

رستیک

حصیری: یکی دیگر از آجر‌های نمای ساختمان حصیری است. اگر به دنبال نمای خاص و تک هستید می‌توانید از این آجر استفاده کنید. علاوه بر نما در دکوراسیون داخلی می‌توان از آن استفاده کرد. ابعاد آن 12*10*4 می‌باشد.

حصیری

کرکره‌ای: این آجر نیز دارای تنوع رنگی بالایی است. مشکی، کرم، سفیدو. . را دارد. تنوع ابعادو رنگ، آجرکرکره‌ای نیز بالاست مثلاً آجرکرکره‌ای پلاک نسوز ابعاد5/2*31*7 می‌باشد.

کرکره ای

لعابی: این طرح نیز دارای تنوع رنگ و ابعاد بسیار زیادی است. که بسته به این که در کدام قسمت می‌خواهید از آن استفاده کنید متفاوت است مثلاًدارای ابعاد20*20 است. در اندازه ال و یا در اندازه آجر‌های پلاک نیز موجود است. از این آجر برای تزیین امکان سنتی بسیار استفاده می‌کنند.

لعابی

نسوز همانطور که قبلاًبه آن اشاره شد دارای ابعاد و تنوع زیادی هستند.

کلام آخر

آجرها ابعاد و اشکال مختلفی دارند که بر اساس نوع و اندازه و شرایط محیطی در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، تنها با دانستن مزیت هر آجر هم در هزینه‌های ساخت می‌توان صرفه جویی کرد و از در اتلاف انرژی.

پیشنهاد می کنیم مقاله ابزار دقیق چیست را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display