تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

تفاوت سیمان تیپ 1 و 2؛ سیمان تیپ 1 چه تفاوتی با سیمان تیپ 2 دارد؟

تفاوت سیمان تیپ 1 و 2؛ سیمان تیپ 1 چه تفاوتی با سیمان تیپ 2 دارد؟
 
زمان مطالعه:۳ دقیقه

سیمان تیپ ۲

سیمان تیپ دو از انواع مصالح رایج ساختمانی است و در مواردی مورد نیاز است که نیاز به مقاومت در برابر حمله‌ی سولفات‌ها می‌باشد. از آنجایی که سیمان تیپ ۲ دارای گیرش زیادی است، در ساخت‌و‌ساز به صورت گسترده استفاده می‌شود. همچنین، سیمان تیپ دو میزان حرارت کمی ایجاد می‌کند. اگر قصد ساخت‌و‌ساز ساختمان‌های بزرگ را دارید، به شما استفاده از سیمان تیپ ۲ را پیشنهاد می‌کنیم.

سیمان تیپ ۲ به علت مقاومت زیاد در برابر حمله‌ی سولفات‌ها و اینکه سرعت ترکیب آن با آب، کمتر و ضعیف‌تر است، در ساخت‌و‌ساز بنا‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سیمان تیپ ۲ در ساخت پل و سد نیز استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید : سیمان تیپ 5 و 2

کاربرد‌های سیمان تیپ ۲

هر کدام از سیمان‌های تیپ یک و دو دارای کاربرد‌های منحصر به فردی هستند. سیمان تیپ 2 دارای کاربرد‌هایی مانند موارد زیر می‌باشد:

 • سیمان تیپ دو در محیط‌هایی با میزان سولفات ۱ تا ۲درصد استفاده می‌شود.
 • در بتن‌ریزی‌های حجیم و بزرگ قابل استفاده است.
 • در بتن‌ریزی‌هایی با میزان حرارت متوسط قابل استفاده می‌باشد.
 • سیمان تیپ دو برای ساخت ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کاربرد‌های سیمان تیپ ۲ /
 • سیمان تیپ دو برای تهیه و تولید بتن آماده و قطعات بتنی استفاده می‌شود.
 • سیمان تیپ 2 در محیط‌هایی دارای آب و هوای گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سیمان تیپ دو برای ساخت قطعات ساختمانی مانند تیر‌های برق قابل استفاده است.

سیمان تیپ ۱

سیمان تیپ ۱ در صنعت ساخت‌و‌ساز بیشتر از سیمان‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیمان تیپ ۱ یا سیمان پرتلند معمولی در جا‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به مقاومت زیاد و خاصی در برابر فشار و حرارت نیست. از سیمان تیپ ۱ برای ساخت و ساز پیاده رو‌های مختلف، ساخت و ساز پل، سد، جاده و واحد‌های ساختمانی پیش ساخته استفاده می‌شود. سیمان تیپ ۱ در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد: .

 • .از سیمان تیپ ۱ در محیط‌ها دارای میزان سولفات کمتر از ۲ درصد استفاده می‌شود.
 • استفاده از سیمان تیپ یک در سازه‌ها و بنا‌هایی که نیاز به بارگذاری سریع و باز کردن قالب دارند.
 • از سیمان تیپ یک در بتن‌ریزی‌هایی مانند ساخت کف پوش‌ها و جداول خیابان‌ها استفاده می‌شود.
 • سیمان تیپ یک در بتن‌ریزی‌های حجیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • استفاده از سیمان تیپ ۱ در بتن‌ریزی‌هایی که دارای میزان حرارت هیدراسیون پایینی می‌باشد.

تفاوت سیمان تیپ ۱ و ۲

سیمان تیپ ۲ و ۱ از نظر ساختار شیمیایی با یکدیگر متفاوت می‌باشند. تفاوت سیمان تیپ ۱ و ۲ به علت ساختار‌های شیمیایی متفاوت باعث شده است که این سیمان‌ها در مناطقی که با ترکیبات‌شان سازگار هستند، مورد استفاده قرار بگیرند. این دو سیمان تفاوت‌های دیگری نیز با یکدیگر دارند. میزان مقاومت سیمان‌ها در برابر سولفات و یون‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است..

انواع سیمان

این سولفات‌ها و یون‌ها باعث خوردگی آهن و فلزات می‌شود، بنابراین از سیمانی استفاده کنید که در برابر یون‌ها و سولفات مقاومت بالایی دارند. از سیمان تیپ ۱ بیشتر در مناطق سردسیر و از سیمان تیپ ۲ نیز در محیط‌های گرمسیر استفاده می‌شود.

 خرید سیمان تیپ ۱ یا سیمان تیپ ۲

سیمان تیپ ۱ و ۲ هر دو جزء سیمان‌های رایجی می‌باشند که در ساخت‌و‌ساز استفاده می‌شوند. این مصالح ساختمانی پرمصرف هر کدام برای ساخت و ساز در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله اطلاعاتی درباره‌ی سیمان‌های تیپ ۲ و سیمان تیپ ۱ در اختیارتان قرار دادیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد. با این اطلاعات می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید که برای ساخت چه بنا و سازه‌ای از کدام سیمان استفاده کنید. توجه داشته باشید که در صورت عدم توجه و دقت کافی برای انتخاب و خرید مصالح ساختمانی، ساختمان‌ها و بنا‌هایی که می‌سازید دارای استحکام و مقاومت زیادی نمی‌باشند.

پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت آجر و خشت را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display