تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

ابزار ساختمانی؛ آشنایی با مهمترین موارد در یک نگاه

ابزار ساختمانی؛ آشنایی با مهمترین موارد در یک نگاه
 
زمان مطالعه:۹ دقیقه

اگر شما یک شاگرد نجاری باشید یا پیمانکاری که به دنبال ساخت جعبه ابزار است، یا حتی کسی در خانه، که ترجیح می‌دهد چیزهای قدیمی و یا خراب شده را خودش تعمیر کند، ابزار ساختمانی یک موضوع مهمی است که نیازمند آشنایی است. داشتن لیستی از ضروری‌ترین ابزارهای ساختمانی به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت‌تر کارهای ساختمانی‌تان را انجام دهید. با ما در این مقاله همراه باشید تا با هم این لیست را بهتر بشناسیم.

ابزار ساختمانی؛ استفاده حرفه‌ای در خانه یا برای ساخت‌و‌ساز

در ظاهر به نظر می‌رسد که تفاوت خاصی بین ابزار ساختمانی در خانه یا برای ساخت‌و‌ساز نباشد ولی به جرات می‌توان گفت که تفاوت عمده‌ای از لحاظ کیفیت و بودجه لازم، بین این دو وجود دارد. شاید برایتان سوال شده باشد که چرا این تفاوت عمده وجود دارد؟ از آنجایی که ممکن است یک ابزار ساختمانی حرفه‌ای برای ساعت‌ها در یک روز در اختیار یک تکنسین یا کارگر باشد خب طبیعی است که این استفاده بیشتر نیاز به قدرت بیشتری نیز دارد.  برای مثال یک دریل حرفه‌ای باتری بزرگتر، سنگین‌تر و دقت بیشتر در مقایسه با یک دریل برقی خانگی دارد.

ابزار ساختمانی؛ سیار یا ثابت؟

هر کدام از انواع ابزار ساختمانی سیار یا ثابت مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. نکته مشخص دراین انتخاب، توجه به محیطی است که برای استفاده از ابزار خود در اختیار دارید. برای کسانی که محل ثابت مشخصی مانند کارگاه یا سایت‌های ثابت دارند، ایزارهای ثابت که سنگین‌تر هستند و البته قدرت بیشتری دارند مفیدتر هستند اما برای افرادی مانند پیمانکاران فردی که باید مدام در حرکت باشند، ابزارهای سیار یا متحرک می‌توانند گزینه بهتری باشند. ابزارهای سیار می‌توانند با یک باتری با ظرفیت بالا ساعت‌ها مورد استفاده قرار بگیرند و در کنارشان لازم است یک جعبه ابزار برای ذخیره بیشتر در اختیار داشته باشید.

ابزارهای ساختمانی به دو دسته دستی و برقی تقسیم می‌شوند:
ابزارهای دستی آن نوع از ابزار ساختمانی هستند که شما باید به جای باتری یا ژنراتور از قدرت عضلانی‌تان برای به کار بردن آن‌ها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : ابزار دقیق چیست

۱. چکش؛ ابزار ساختمانی شناخته شده

چکش‌ها کاربرد ساده‌ای دارند. زمانی که می‌خواهیم انواع میخ را فشار دهیم از چکش استفاده می‌کنیم. البته کار چکش‌ها فقط فشار دادن نیست. دسته ای از چکش‌ها هم هستند به نام چکش‌های پنجه‌ای که یک پنجۀ اضافی در پشت سر خود دارند که می‌توانیم از آن برای بیرون کشیدن میخ نیز استفاده کنیم. نکته: دسته‌ای از ابزارها به نام پتک‌ها هستند که تقریبا به چکش شبیه هستند اما دسته‌های بلندتر و سر بزرگتری دارند که برای تخریب مواد از آن‌ها استفاده می‌شود.

۲. آچار؛ دومین ابزار ساختمانی دستی

آچار یک ابزار ساختمانی ساده فلزی است که برای سفت یا شل کردن پیچ یا مهره‌ها از آن استفاده می‌شود. لبه‌های فلزی آچار می‌تواند اندازه مشخصی از مهره را محکم بگیرد و برای کاربردهای مختلف در اندازه‌های گوناگونی موجود است.

۳. ارّه؛ سومین ابزار ساختمانی دستی

ارّه‌های دستی یکی از ابزارهای اصلی در بین ابزار ساختمانی هستند. با ارّه می‌توانیم الوار و حتی گاهی اوقات فلزات نازک مانند آلومینیوم را برش بزنیم. اره‌ها تیغه‌های فلزی با ردیفی از دندانه‌های گوه خورده دارند که هربار که اره بالا و پایین می‌رود می‌توانید شی مد نظر را ببرید. انواع مختلفی اره داریم. یک دسته اره‌های برش متقاطع هستند که برای برشکاری روی دانه‌های چوب مناسب هستند و دسته‌ای دیگر اره‌های دیوار خشک هستند که می‌توانند بسیاری از دیوارهای خشک را برش دهند و دستۀ آخر اره‌های مدور هستند که برای انواع کارهای نجاری کاربرد بهتری دارند.

۴. پیچ گوشتی؛ چهارمین ابزار ساختمانی ساده

پیچ گوشتی به دو دسته سرصاف و چهارسو تقسیم می‌شود. هردوی این مدل‌ها برای پیچاندن پیچ کاربردی هستند اما پیچ گوشتی‌های دستی به خاطر اینکه سرشان به بدنه آن‌ها چسبیده است و دقت بیشتر را هنگام باز کردن پیچ فراهم می‌کنند نسبت به پیچ‌گوشتی‌های برقی یا دریل‌های برقی بهتر هستند.

 پیچ گوشتی ابزار ساختمانی ساده

۵. مربع اندازه گیری (مربع نجاری)؛ پنجمین ابزار ساختمانی ساده

مربع اندازه‌گیری یک ابزار اندازه‌گیری است که به فرد امکان می‌دهد تا زاویه‌های قائمه را به شکل دقیق اندازه‌گیری کند. برخی از مربع‌های اندازه‌گیری برای ترکیب شدن با سطوح مناسب هستند و مقدار کمی مابع حبابی شکل دارند که به شما می‌گویند که سطح مشخص صاف است یا خیر. سطوح دیگر به شکل مجزا ممکن است برای اندازه‌گیری دقیق‌تر تنها با یک خط‌کش به کار بروند.

۶. بیل؛ ششمین ابزار ساختمانی ساده

از بیل می‌توانیم برای حفاری در خاک استفاده کنیم. بیل برای کار حیاطی و برای تمیز کردن بعد از زهکشی و همچنین برای نصب لوله‌کشی یا کارهای برقی بسیار ابزار کاربردی است. بیل را می‌توانیم همچنین به عنوان یک وسیله کاربردی محیط زیستی هم نگاه کنیم چون می‌توانیم با سر تیزش برخی زباله‌های ارگانیک را نیز پاک کنیم.

۷. کلنگ؛ هفتمین ابزار ساختمانی ساده

کلنگ را به عنوان یک ابزار ساختمانی فولادی بلند می‌شناسند. یک سر کلنگ نوک تیز و سر دیگر آن صاف است. از کلنگ می‌توانیم برای کندن اشیای سخت مانند ریشه درختان یا میخ‌ها و اشیای مشابه و همچنین حفاری در فعالیت‌های ساختمانی استفاده کنیم. یکی از خوبی‌های این ابزار این است که می‌توانیم خاک سخت را با چرخاندن انتهای تیزتر آن سست کنیم.

۸. میخکش؛ هشتمین ابزار ساده

میخکش یک نسخۀ اختصاصی از ابزارهای کِشنده است که سر بسیاری از چکش‌های پنجه‌ای می‌توانیم پیدا کنیم. نکته مثبت این ابزار این است که می‌توانیم برای کشیدن میخ‌های بزرگ یا میخ‌هایی که سخت‌تر با ابزا‌ر‌های کوچکتر از بین می‌روند استفاده کنیم.

۹. خط کش؛ ابزار ساختمانی ساده برای اندازه‌گیری دقیق

خط‌کش همانطور که از اسمش پیدا است برای اندازه‌گیری اندازه‌ها و فاصله‌ها به شکل دقیق به کار می‌رود. نوارهای اندازه‌گیری هم تقریبا شبیه خط‌کش‌ها هستند. تفاوت خط‌کش با نوارهای اندازه‌گیری این است که نوارهای اندازه‌گیری معمولا بلندتر از خط‌کش‌ها هستند و به خاطر قابلیت انعطاف‌پذیری که دارند می‌توان آن‌ها را به راحتی روی کمربند حمل کرد

۱۰. بالستر؛ دهمین ابزار ساختمانی

بالستر ابزاری است شبیه بیل‌های دستی که برای بریدن آجر به کار می‌رود. تفاوت بالستر با آجر، لبه‌های برش پهن‌تر آن است که به همین دلیل می‌تواند آجرها را با دقت جدا کند تا برای استفاده مجدد یا شکستن دیوار به کار روند. کاربرد دیگر بالستر پاک کردن ملات یا دوغاب بین آجرها است.

۱۱. مغار؛ ابزار گوه دار مورد استفاده در ساختمان

مغار یا اسکنه یکی از انواع ابزار ساختمانی گوه دار است که بیشتر برای کارهای نجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد مغار بیشتر از بین بردن برجستگی‌های روی سرویس‌های چوبی و روی سطوح بتنی است. از طرف دیگر می‌توان از مغار برای از بین بردن بتن اضافی قبل از سفت شدن آن استفاده کرد و این کار از کثیف شدن بقیه ابزارهای ساختمانی نیز جلوگیری می‌کند.

مغار ابزار ساختمانی

۱۲. ماله شناور؛ ابزار چوبی مورد استفاده در ساختمان

ماله شناور یک ابزار ساختمانی چوبی است که به طور خاص برای صاف کردن سطح‌های بتنی پس از گچکاری استفاده می‌شود. ماله دارای یک دسته در قسمت بالا و یک سطح چوبی صاف در پایینش است. مدل کارکرد ماله هم به این شکل است که به شکل دایره‌ای حرکت می‌کند تا سطح بتن را صاف یا آرام کند.

۱۳. کج بیل؛ ابزار دستی پرسابقه

کج بیل معمولا ابزاری با دسته چوبی و صفحه فلزی در سر آن است که به شکل زاویه قائم نسبت به دسته‌اش قرار می‌گیرد. کاربرد کج بیل می‌تواند از کندن خاک برای امور کشاورزی تا شل کردن خاک برای کارهای مرتبط با حیاط و کندن ریشه درختان و موارد مشابه دیگر باشد.

۱۴. انبردستی؛ ابزار دوست داشتنی ساختمانی

انبر‌دستی یک ابزار دستی با یک جفت آرواره سنگین و باریک است که می‌تواند برای بازکردن مهره‌ها و پیچ‌ها فشاری را وارد کند. کاربرد انبردستی‌ها چند گونه است. یک سری دیگر از انبردستی‌ها برای جدا کردن سیم‌ها، خم کردن فلز، جدا کردن سیم‌ها و یا حتی به مانند انگشت‌های دست برای نگهداشتن اشیای مختلف استفاده می‌شوند.

۱۵. آچار؛ ابزار همه کاره

احتمالا شما هم زیاد دیده‌اید که لوله‌کش‌ها با خودشان آچار حمل می‌کنند. این موضوع به دلیل کاربرد زیاد آچار در لوله‌کشی است. نحوه کار آچار هم به این شکل است که یک چرخ کنترلی در نزدیکی سر آن وجود دارد که سر متحرک را باز و بسته می‌کند و اجازه می‌دهد که برای هر مهره‌ای قابل استفاده باشد.

۱۶. چاقو؛ ابزار دستی معروف برای برش

یکی از ابزارهای دستی ارزشمند برای برش، چاقوی کاربردی به خصوص مدل جمع شونده آن است که به دلیل کوچک بودن می‌تواند بدون این که حجم زیادی را اشغال کند مورد استفاده قرار بگیرد. از چاقو برای برش رشته‌ها، سیم، نوار چسب و موارد دیگر هم استفاده می‌کنیم.

۱۷. شاقول؛ قدیمی‌ترین و ساده‌ترین ابزار ساختمانی

شاقول از ساده‌ترین و قدیمی‌ترین ابزارهای ساختمانی است. شاقول یک وزنه است که پایینش نوک تیزی دارد و از یک رشته نخ محکم آویزان شده است. شاید برایتان عجیب باشد اما شاقول همیشه به شکل متقارن قرار می‌گیرد و به همین دلیل به طور یکنواخت آویزان می‌شود. از این ابزار ساختمانی به عنوان خط مرجع عمودی استفاده می‌شود. جنس شاقول از سنگ، سرب یا چوب است اما از فلزات دیگر هم می‌تواند ساخته شود. کاربرد شاقول بیشتر برای اندازه‌گیری ساختمان در سازه‌های بلند برای ارائه خط‌های مبدا عمودی است. به این شکل که یک خط شاقول را می‌توان در قسمتی از داربست روی یک علامت مبنا روی زمین قرار داد.

نوع دوم ابزار ساختمانی، ابزارهای برقی هستند که در دو مدل سیمی و بدون سیم وجود دارند. آن‌ها به دلیل نیاز به عملکرد سریعتر و قدرت بیشتر اختراع شده اند و به همین دلیل با باتری، ژنراتور و یا با اتصال به پریز برق کار می‌کنند.

لیست مهمترین ابزارهای برقی

۱. اره برقی؛ رقیب قدرتمند اره‌های دستی

اره‌های برقی در ظاهر ترسناک و آزار دهنده هستند اما به کاربردشان که فکر می‌کنیم برای اختراعشان خیلی هم شادمان می‌شویم. اره‌های برقی در واقع شبیه اره‌های دستی هستند اما با تفاوت‌های قابل توجه. اولین مورد این است که اره‌ها در دو مدل سیمی و بی‌سیم وجود دارند. دومین مورد این است که با سرعتی فوق العاده بیشتر از انسان می‌چرخند. مورد سوم این است که به خاطر دایره‌ای بودن تیغه‌های اره، قطعات چوبی خیلی سریع برش می‌خورند.

 اره برقی؛ رقیب قدرتمند اره‌های دستی

چهارمین مورد این است که اره‌های برقی در مدل رومیزی هم وجود دارند که می‌توان برای افزایش دقت برش از آن‌ها استفاده کرد. به شکلی که نجارها قطعات چوبی را روی آن قرار می‌دهند تا در سمت تیغه اره قرار بگیرند تا بریده شوند.

۲. دریل؛ ابزار قدرتی سوراخ کننده

دریل یا مته برقی نیز همانند اره برقی در دو مدل بی‌سیم و سیم‌دار در بازار موجود است. اکثر مدل‌های دریل، با کشیدن یک ماشه روی دسته آن کار می‌کنند. نحوه عملکرد مته برقی به این شکل است که مته به شکلی بسیار سریع می‌چرخد تا یک سوراخ کوچک روی سطوحی مانند چوب یا فلز ایجاد کند. کارکرد دیگر دریل برای باز کردن یا پیچاندن سریع تکه‌ها از تخته‌های چوبی و سطوح دیگر است. دریل یا مته‌های امروزی دارای باتری‌های قابل شارژ هستند که قابل تعویض آسان هستند و می‌توانیم با آن‌ها با انواع مختلفی از پیچ کار کنیم.

دریل یک ابزار ساختمانی برقی

۳. ابزار مسیریاب؛ سومین ابزارقدرتی ساختمان

ابزار مسیر‌یاب ابزاری نجاری است که یک نقطه مشخص را در چوب یا پلاستیک نشانه می‌گیرد و سپس فضای کوچکی را در یک ماده سخت با کمک یک مته چرخان خالی می‌کند.

 ابزار مسیریاب سومین ابزارقدرتی ساختمان<

۴. سنباده؛ چهارمین ابزار ساختمانی

سنباده یک ابزار مکمل برای کارهای نجاری است. شکل سنباده به صورت یک تسمۀ ساینده است که در دو طرف ابزار سنباده کشیده شده است. برای کار کردن تسمه، یک موتور به کمک آن می‌آید و سطح چوبی را صاف می‌کند. در دو مدل می‌توانیم از سنباده‌ها استفاده کنیم. یک سری از سنباده‌ها برای حرکات تکمیلی عقب و جلو مناسب هستند و بقیه را می‌توانیم برای حرکات دایره‌ای مورد استفاده قرار دهیم.

۵. جاروبرقی؛ پنجمین ابزار ساختمانی برقی

پنجمین ابزار برقی، جاروبرقی فروشگاهی است که می‌تواند هرچیزی از زباله‌ها گرفته تا آب و موارد مشابه را در داخل خودش بکشد. به علاوه خیلی از این جاروبرقی‌ها دارای دمنده‌هایی هستند که از طریق یک موتور قدرتمند هوا را بیرون می‌دهند تا بتوانند از گیر کردن برگ‌ها، خاک اره و امثال آن در امان بمانند.

۶. ژنراتور؛ منبع تغذیه متحرک

ژنراتور را به عنوان یک منبع تغذیه متحرک می‌شناسیم. این منبع تغذیه که از پروپان یا بنزین خارج میشود برای تامین الکتریسیته لازم ابزارهای برقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای پیمانکارانی که به دنبال تکمیل کار با ابزارهای برقی هستند این ژنراتورها می‌توانند یک گزینه جایگزین برای برق باشند. این ژنراتورها اغلب سنگین هستند اما می‌توانند برای پیمانکارانی که نیاز به تکمیل کار با ابزارهای برقی دور از شبکه برق اولیه دارند مفید باشند.

۷. میکسر بتن؛ هفتمین ابزار ساختمانی قدرتی

برای اینکه بتوانیم مواد داخل ماده‌ای مانند سیمان معمولی را برای ساعت‌های متوالی مخلوط کنیم می‌توانیم از ابزاری به نام میکسر بتن استفاده کنیم. میکسرهای بتن برای اینکه بتوانند راحت‌تر قابل حمل و نقل باشند، معمولا با چرخ و دسته طراحی می‌شوند.

میکسر بتن؛ هفتمین ابزار ساختمانی قدرتی

۸. درایور ضربه‌ای؛ نسخه جایگزین مته برقی

درایور ضربه‌ای را به عنوان جایگزینی برای مته برقی استاندارد می‌توانیم استفاده کنیم. از لحاظ ظاهری درایورها شبیه مته های برقی هستند. عملکرد درایور اندکی با مته متفاوت است. یعنی به این شکل است که این دستگاه با یک نیروی ناگهانی و قدرتمند ضربه‌ای را رو به پایین وارد می‌کند تا پیچ و میخ در جای خود قرار بگیرند.

۹. اسلحه مسدود کننده؛ نهمین ابزار ساختمانی برقی

اسلحه مسدود کننده یا تفنگ اسکلت، ابزاری است که به دلیل داشتن ماده سیلیکونی یا لاتکس در درزهای خود می‌تواند مواد را به هم بچسباند یا شکاف‌ها را پر کند. کارکرد این تفنگ‌ها یکی برای مهر و موم کردن شکاف‌ها یا ترک‌ها در سطوح سرامیکی، شیشه‌ای و یا فلزی است. کارکرد دیگر تفنگ‌های اسکلتی به عنوان مدل‌های باتری‌دار است که از لوله‌های یک بار مصرف درزگیر آن برای رسوب مواد از طریق دستگاه پیستون و لوله استفاده می‌شود.

۱۰. اسلحه‌های میخکوبی؛ از هیجان انگیزترین ابزارهای ساختمانی

اسلحه‌های میخکوبی نیز همانند اسلحه‌های مسدود کننده همانطور که از اسمشان پیداست شبیه یک مدل اسلحه هستند. با این تفاوت که خشابشان به جای گلوله با میخ پر می‌شود. کارکرد این اسلحه هم این است که با سرعت بسیار بالا میخ‌ها را روی سطوح چوبی فرو می‌کند.

 اسلحه‌های میخکوبی؛ از هیجان انگیزترین ابزارهای ساختمانی

نتیجه گیری

انواع ابزار ساختمانی بنا به کاربردشان وجود دارند که لازم است هرکسی که در فضای ساخت‌و‌ساز و ساختمان‌سازی می‌خواهد فعالیت چه کوتاه مدت چه بلند مدت داشته باشد با مهمترین آنها اشنا باشد. در این مقاله شما را با ۱۷ ابزار ساختمانی ساده و۱۰  ابزار ساختمانی برقی آشنا کردیم.

پیشنهاد می کنیم مقاله ابعاد آجر را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display