تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

بتن اکسپوز چیست، انواع، مزایا و معایب آن

بتن اکسپوز چیست، انواع، مزایا و معایب آن
 
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

بتن اکسپوز به بتنی اطلاق می‌شود که سطح آن بخشی قابل مشاهده از طراحی معماری و داخلی ساختمان باشد. به بیان دقیق‌تر، این به سطوح بتنی اشاره دارد که هنگام تولید با پوسته قالب در تماس بودند. مطمئناً راه‌روها، پیاده‌روها و پاسیوهای تزیینی را دیده‌اید و شاید تعجب کرده باشید که چگونه به دست می‌آیند. اینها با استفاده از سنگدانه‌های استفاده شده در بتن اکسپوز داخلی، رنگی و ... به دست می‌آیند. این کف‌ها با برداشتن لایه رویی بتن از یک سطح انجام می‌شود تا رنگ و بافت سنگدانه زیر آن آشکار شود. کف‌های بتنی اکسپوز بادوام هستند و مقاومت در برابر لغزش ایجاد می‌کنند.

تفاوت بین بتن و بتن اکسپوز چیست؟


بتن مخلوطی است حاوی سیمان و سنگدانه‌ها (ماسه و/یا سنگ) که پس از ریختن، معمولاً صاف می‌شود. بتن اکسپوز مخلوط خاصی است که تقریباً به همان روش ریخته می‌شود، اما بعداً سطح بالایی آن برداشته می‌شود تا سنگدانه‌های زیر آن نمایان شود.

بتن اکسپوز

مزایای بتن اکسپوز

استفاده از بتن اکسپوز هم مزایا و هم معایبی دارد. با بکارگیری این بتن، جلوه‌های تزئینی باشکوه را با هزینه مقرون به صرفه دریافت می‌کنید زیرا مواد اضافی بسیار کمی مورد نیاز است. ممکن است فقط به چند سنگدانه تزئینی، بازدارنده سطح، سمپاش و شلنگ باغچه نیاز داشته باشید. بنابراین، بتن اکسپوز خیلی گران نیست. برخی دیگر از مزایای بتن اکسپوز داخلی و رنگی عبارتند از:

  • روش ساخت بسیار ساده است و هر کسی که در کار با بتن با تجربه باشد می‌تواند آن را انجام دهد.
  • این سطح در برابر آب و هوا مقاوم است، ماندگاری مناسبی دارد و همچنین در برابر لغزش مقاوم است.
  • انواع مصالح تزئینی مانند اندازه کوچک یا بزرگ، گرد، رنگی و غیره موجود است.
  • با سایر وسایل تزئینی اطراف مناسب است.
  • بدون تعمیر و نگهداری اضافی به جز تمیز کردن گاه به گاه با آب و آب بندی مجدد هر چند سال یکبار.

معایب بتن اکسپوز چیست

در حالی که یک بتن اکسپوز به حیاط جلویی یا مسیر ورودی رنگ می‌افزاید و منحصر به فرد و زینتی به نظر می‌رسد، در مقایسه با دال بتنی، باید محدودیت‌های آن را قبل از نصب در نظر بگیرید. معایب بتن اکسپوز در زیر ذکر شده است.

ماندگاری محدود: اگرچه سنگدانه‌های در معرض دید تا زمانی که بتن سنگدانه‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد می‌تواند سخت و ماندگار باشد، سنگ‌های تزئینی بالای آن مستعد آسیب هستند. جابجایی اجسام سنگین و آسیب‌های آب می‌تواند سنگ‌های نزدیک به سطح را از جا کنده یا شل کند و حفره‌های کوچکی در آن ایجاد کند. و هنگامی که فرآیند شروع می‌شود، آسیب بسیار سریع گسترش می‌یابد زیرا آب سطحی پیوند بین بتن و سنگدانه را خراب می‌کند.

تعمیرات: ترمیم بخشی از چنین سطحی در مقایسه با ترمیم ترک‌های کف سایر سازه‌های بتنی دشوارتر است.

نگهداری: تمیز کردن سنگدانه‌های بتن اکسپوز یقیناً دشوارتر از تمیز کردن دال بتنی است که می‌توان آن را جدا کرد. کثیفی‌ها و زباله‌ها بین سطح آن گیر می‌کنند و برای حذف آنها نیاز به استفاده از برس سیمی یا جت آب قدرتمند است. همچنین سطح سنگدانه‌ای را که در پیاده‌رو، مسیر یا پاسیو در معرض دید قرار داده باشید، برای افزایش عمر و استحکام آن هر دو سال یک‌بار نیاز به آب‌بندی دارد.

با وجود معایب گفته شده، در مقایسه با سایر سبک‌های بتن تزئینی، مشخص شده است که بتن سنگدانه‌های اکسپوز یک روش اقتصادی برای داشتن ظاهر بتن تزئینی عالی ارائه می‌دهد. حتما در خرید سیمان دقت کنید.


محل استفاده از بتن اکسپوز

بتن سنگدانه‌های اکسپوز در سال‌های اخیر به یک واژه مورد علاقه و یک اصطلاح خانگی تبدیل شده است. این بتن سنگدانه زینتی نوعی بتن سطحی است. معمولاً در پاسیوها، راهروها و پیاده‌روها استفاده می‌شود. به دلیل فراوانی سنگ، سنگریزه و ماسه، ظاهری بسیار غیرمعمول و خارق‌العاده دارد. تکمیل آن با تیز کردن یا تلقیح سطح برای برجسته کردن طرح‌ها، جلوه‌ها و الگوهای متمایز انجام می‌شود. بتن اکسپوز رنگی در بسیاری از قسمت‌های یک ملک اعم از تجاری و مسکونی استفاده می¬شود. می‌توانید آن را در مسیرها، نقاشی‌های دیواری، اطراف استخر و موارد دیگر نصب کنید.

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز داخلی

اگر شما نمی‌خواهید پول خود را برای کفپوش‌های بی فایده هدر دهید که حتی می‌توانند هزینه بیشتری داشته باشند که حتی مزایای مشابه سنگدانه‌های در معرض دید را ندارند، می‌توانید از بتن اکسپوز داخلی استفاده نمایید. کف‌های اکسپوز داخلی، بادوام، دارای پوشش سخت و برای انواع کاربردها از انبارها گرفته تا گالری‌های هنری و گاراژها تا اتاق‌های نشیمن خانگی مفید هستند. آنها به ویژه برای بارهای سنگین یا ترافیک یا در صورت ترکیب با گرمایش از کف، برای گرمایش مداوم و کارآمد فضا مفید هستند. بسته به مواد انتخابی و تکنیک‌های نصب، می‌توانند مفید یا لوکس به نظر برسند. همچنین در سال‌های اخیر بتن‌ریزی تزئینی به یکی از گزینه‌های برتر در مکان‌های عمومی تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید : سیمان نسوز

بتن اکسپوز رنگی

بتن اکسپوز رنگی که به عنوان بتن تزئینی نیز شناخته می‌شود، امکان رنگ آمیزی و رنگ آمیزی بتن خاکستری سنتی به رنگ‌های مختلف را فراهم می‌کند. بتن از اوایل دهه 1900 رنگ آمیزی شده است و عمدتاً توسط شرکت‌هایی که سازه‌های پیش ساخته برای نمای ساختمان می‌ساختند، استفاده می‌شد. رنگ یک کف بتنی با رنگ خالص مخلوط تعیین می‌شود، که بسته به بافت سطح استفاده شده و مقداری از سنگدانه که در معرض آن قرار می‌گیرد، ظاهر متفاوتی دارد. همچنین امکان افزودن رنگ متفاوت و دائمی به سطح بالایی بتن نیز وجود دارد.

رنگ‌های بتن اکسپوز رنگی به چه صورت است؟

رنگ سنگدانه‌های طبیعی بسته به منشا زمین‌شناسی آنها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. گزینه‌ها از پاستیل‌های ظریف مانند صورتی یا رز کوارتز، تا رنگ‌های غنی مانند گرانیت آبی تیره یا قرمز، تا رنگ‌های خاکی مانند ماسه‌ای رودخانه‌ای، قهوه‌ای شنی، بازالت سیاه و سنگ آهک خاکستری متغیر است.

سخن پایانی

در ابتدای این مطلب گفتیم بتن اکسپوز چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. البته بسیاری از صاحبان خانه از بتن اکسپوز دوری می¬کنند، با این فرض که نصب آن دشوار و پرهزینه است. با این حال، پیمانکاران در واقع می¬توانند سطوح سنگدانه‌های در معرض دید را با استفاده از انواع تکنیک‌های مختلف ایجاد کنند. این نوع بتن علاوه بر کیفیت مناسب، کاربرد تزئینی نیز دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیشنهاد می کنیم مقاله تیپ سیمان را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display