تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

آشنایی با انواع ابزار گچبری ساختمان

آشنایی با انواع ابزار گچبری ساختمان
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

به منظور انجام هر کاری باید با ابزار‌های لازم برای انجام آن کار آشنایی داشته باشید. در مصالح ساختمانی پروسه‌ی گچبری ساختمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر می‌خواهید به صورت حرفه‌ای کار گچبری را انجام دهید باید به اندازه‌ی کافی با ابزار‌های گچبری آشنایی داشته باشید. در این مقاله شما را انواع ابزار گچبری ساختمان آشنا می‌کنیم.

انواع ابزار گچبری ساختمان


برای گچبری ساختمان به ابزار‌های تخصصی و حرفه‌ای نیاز است. از آنجایی‌که گچبری ساختمان به مهارت زیادی در زمینه‌ی ظریف کاری نیاز دارد باید با وسایل و ابزار‌های گچبری ساختمان آشنایی لازم را داشته باشید. آشنایی به این ابزار‌های گچبری ساختمان به شما در ساخت و طراحی گچبری زیبا و متناسب کمک می‌کند.

ابزار گچبری ساختمان

هر ابزاری که برای گچبری ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد باید به صورت صحیح مورد استفاده قرار بگیرد، پس طرز استفاده از این ابزار‌ها را نیز باید یاد بگیرید. ابزار‌های مختلفی برای گچبری ساختمان به کار ‌می‌روند. هر کدام از این ابزار‌ها ویژگی‌هایی دارند و در این بخش به بررسی این ابزار‌ها می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید : سیمان ضد آب

 • قاشقی یا قلم بوم گرد: ابزار قلم بوم گرد یا ابزار قاشقی، ابزاری مشهور است که در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. ابزار قلم بوم گرد یا ابزار قاشقی به منظور گچبری انواع ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این ابزار گچبری ساختمان می‌توانید لبه‌های قاشقی و گرد را روی گچبری سقف و دیوار‌های ساختمان طراحی کنید.

 • دمبر: دمبر جزء ابزار‌های گچبری است که به صورت متداول برای گچبری ساختمان به کار می‌رود. دمبر دارای نوک تیز است و به وسیله‌ی آن می‌توانید گچبری تمیز بسازید. دمبر از ابزار‌های تخصصی است که به منظور گچبری ساختمان‌های مختلف استفاده می‌شود. استفاده از این ابزار برای گچبری کلاسیک و مدرن متداول است.

 • بومخوار: بومخوار نیز از دیگر ابزار‌هایی است که برای گچبری ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بومخوار ابزاری دارای نوک تیز و مورب است که برای تمیز کردن زمینه‌ی کار در گچبری ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این ابزار گچبری ساختمان می‌توانید برای کنده کاری و حکاکی گچبری ساختمان نیز استفاده کنید.

 • وردنگی: وردنگی نیز جزء ابزار‌های متداول برای گچبری ساختمان محسوب می‌شود. وردنگی به منظور خط انداختن روی گچبری سقف و دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • استانبولی: استانبولی به منظور انجام فعالیت‌های گچبری ساختمان استفاده می‌شود. گچ و آب در داخل استانبولی با یکدیگر مخلوط می‌شود و برای گچبری ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • کاردک: ابزار گچبری ساختمان که برای ساخت و طراحی گچبری ساختمان استفاده می‌شود، کاردک است. با استفاده از کاردک می‌توان طرح دلخواه را برای گچبری ساختمان پیاده کرد.

 • ماله: این وسیله نیز جزء ابزار‌های متداول برای گچبری ساختمان محسوب می‌شود. از ابزاری مانند ماله برای لکه‌گیری گچبری و طرح گچبری ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

 • نقالی: نقالی که از دیگر ابزار‌های گچبری ساختمان است برای ترمیم گچبری ساختمان و حالت دهی به طرح‌های گچبری استفاده می‌شود.

 • پرگار: پرگار که جزء ابزار‌هایی است که برای گچبری ساختمان به کار می‌رود، به منظور تعیین اندازه بین قسمت‌های مختلف طرح گچبری استفاده می‌شود. با استفاده از این ابزار می‌توان به صورت دقیق اندازه‌ی گچبری بخش‌های مختلف ساختمان را با یکدیگر هماهنگ کرد.

 • منقاره: منقاره از ابزار‌های رایج برای ساخت گچبری ساختمان است و به منظور تزئین گچبری ستون و سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • الک: از ابزاری به نام الک به منظور سفید کاری، پیاده‌سازی و اجرای سبک‌های متفاوت گچبری استفاده می‌شود. از ابزار الک به منظور ظریف کاری گچبری ساختمان می‌توان استفاده کرد.

 • گونیا: گونیا به عنوان ابزار گچبری ساختمان برای تنظیم سایز گچبری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • گلویی: ابزار گلویی به منظور تزئینات داخلی، طراحی گچبری دیوار و سقف و حاشیه‌های سقف استفاده می‌شود. این ابزار برای طراحی حاشیه‌های دیوار به صورت متداول به کار می‌رود.

گچبری ساختمان برای چه جا‌هایی استفاده می‌شود؟

گچ بری سقف: برای سقف می‌توانید گچبری در طرح‌های مختلف را انجام دهید. طرح‌های مختلف گچبری سقف مانند طرح سنتی، مدرن و کلاسیک برای ساختن گچبری و طراحی زیبا اجرا می‌شوند.

گچ بری دیوار: اگر می‌خواهید طراحی متفاوتی ایجاد کنید، می‌توانید روی دیوار‌های اتاق، پذیرایی و پشت تلویزیون از طرح‌های گچبری استفاده کنید.

گچ کاری ستون: یکی از گچبری‌های متداولی است که بر روی ستون‌های آشپزخانه یا سالن پذیرایی اجرا می‌شود. به منظور طراحی این گچبری‌ها از طرح‌های کلاسیک و مدرن استفاده می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله ساختمان‌ های معروف تهران را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display