تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

روش‌های مختلف و نحوه اجرای سیمان سفید

روش‌های مختلف و نحوه اجرای سیمان سفید
 
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

سیمان سفید یکی از روش‌های پوششی ارزان و مقرون به صرفه‌ای است که می‌توان از آن برای پوشش ساختمان‌ها استفاده کرد. استفاده از سیمان به دلیل صرفه اقتصادی‌ای که دارد، می‌تواند بر قیمت تمام شده ساختمان تأثیر زیادی بگذارد. در این مقاله قصد داریم در خصوص انواع سیمان، نحوه اجرای سیمان سفید و روش‌های مختلف آن نکاتی را به شما عزیزان یاد‌آور شویم که دانستن آن‌ها کمک شایانی به شما خواهد نمود.

انواع سیمان

با توجه به کاربرد‌های فراوانی که سیمان در موارد مختلف دارد، هنگام خرید سیمان انواع متفاوتی نیز به منظور استفاده در مکان‌های مختلف، در بازار موجود است. یکی از عواملی که در انتخاب نوع سیمان و یا نحوه اجرا بسیار حائز اهمیت است، شرایط آب و هوایی و اقلیمی است.

سیمان‌ها خود به انواع سیمان پرتلند که خود دارای چهار زیر شاخه اصلی می‌باشد، تقسیم می‌شوند:

  •  سیمان سفید

  •  سیمان پوزولانی

  •  سیمان رنگی

  •  سیمان نسوز

در اینجا به طور خاص به بررسی سیمان سفید و نحوه اجرای سیمان سفید خواهیم پرداخت.

نحوه اجرای سیمان سفید

ساخت سیمان سفید در مقایسه با سیمان سیاه پرهزینه‌تر و متفاوت است و به همین دلیل در نهایت سیمان سفید دارای قیمت تمام شده بالاتری از سیمان خاکستری یا سیمان سیاه است. در ساخت سیمان سیاه از موادی از قبیل: خاک رس و آهک استفاده می‌شود که مواد معدنی (از جمله سولفات آهن و سولفات منیزیمی) که درون خاک رس موجود است، و همچنین دوده‌ای که در اثر سوختن رس به وجود می‌آید، باعث تغییر رنگ و به وجود آمدن رنگ سیمان می‌شود.

برای ساخت سیمان سفید باید از خاک رسی که دارای میزان کمتر از 8 درصد منیزیم است، استفاده کرد. همچنین فرآیند پخت سیمان نیز باید به گونه‌ای انجام شود که دوده‌ای تشکیل نشود. علاوه بر این خط تولید سیمان سفید کمی پیچیده‌تر و پر تجهیزات‌تر از سیمان سیاه است و برای ساخت سیمان سفید از مواد بسیار دیگری به جز آهک استفاده می‌کنند. ولی به‌طور کلی مواد اصلی تشکیل‌دهنده سیمان سفید آهک و رس است.

نحوه اجرا سیمان سفید

وجود مقادیر سولفات آهن و همچنین منیزیم موجود در خاک رس، همانطور که اشاره شد دلیل رنگ تیره سیمان خاکستری یا سیمان سیاه می‌باشد. لذا برای سفید کردن سیمان باید فرآیند حذف کردن سولفات آهن و سولفات منیزیم را انجام دهیم و از سوخت مناسبی که ایجاد دوده نکند نیز استفاده کنیم. خاک رس‌هایی که در فرآیند تولید سیمان سفید استفاده می‌شوند، رس کائولینیت و فلدسپات دار هستند. پودر سنگ گچ نیز از جمله موادی است که در نهایت رنگ سفید سیمان را به وجود می‌آورد.

زیرسازی نمای سیمانی

اگر اجرای سیمانکاری به روش رومی نباشد ما نیازی به اجرای طرح اولیه به وسیله نبشی کشی و همین‌طور رابیتس کاری نخواهیم داشت و برای زیر‌سازی سیمان کافی است سطح صاف با کروم‌بندی‌های عمودی و افقی را با دقت به اجرا درآوریم.

یکی دیگر از عوامل مهمی که در شیوه انجام سیمانکاری بسیار حائز اهمیت است، دقت در ساختن ملات است. در صورتی که از مقادیر کم سیمان و یا سیمان‌های بی‌کیفیت استفاده کنیم و یا ماسه‌های استفاده شده در ملات دارای دانه‌بندی مناسبی نباشند، احتمال جدا شدن ملات از دیوار بسیار بیشتر شده، لذا در فرآیند ساخت ملات بیشترین دقت را در تهیه بهترین سیمان و ماسه با دانه‌بندی مناسب، به خرج دهید.

همچنین پس از اجرا باید از سطحی که سیمانکاری شده است به خوبی مراقبت شود، به‌طوری که در هر روز 3 تا 4 بار و برای مدت زمان 4 تا 7 روز آبیاری کرده تا سیمان در اثر خشکی ترک نخورد و فرآیند تبلور سیمان به طور کامل انجام شود.

بیشتر بخوانید : ساختمان های معروف

اجرای سیمانکاری در لایه‌های رویی

پس از نحوه اجرای سیمان سفید در لایه زیرین که در اصطلاح به آن آستر سیمانی گفته می‌شود، نوبت به اجرای لایه رویی و یا نمای اصلی خواهد رسید. این لایه به دلیل اینکه در ظاهر مشخص خواهد بود و در واقع بیرونی‌ترین لایه سیمانکاری شده است می‌تواند دارای رنگ‌بندی، طرح‌بندی متفاوت و مصالح متنوعی بر حسب سلیقه سازنده باشد.

انواع نمای سیمانی

سیمان به دلایل مختلفی از جمله: مقاومت بالا در برابر رطوبت و قیمت مقرون به صرفه دارای توجیه اقتصادی بیشتری در مقایسه با سایر روش‌ها از جمله استفاده از شیشه، آجر و .... است و به همین دلیل یکی از مناسب‌ترین پوشش‌ها برای ساختمان‌ها محسوب می‌شود.

نما‌های سیمانی دارای تنوع بسیاری هستند و به انواع نمای رومی، چکشی، شیشه‌ای، کلنگی، سیمان شسته، کمچه‌ای و تگری تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام از این روش‌ها در مرحله اجرا به مصالح و روش اجرای مخصوص به خود نیاز دارند.در اینجا به دو نوع از نما‌های سیمانی یعنی نمای رومی و شسته خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که در تمامی روش‌های نام‌برده زیر‌سازی سیمان به یک شکل انجام می‌شود و صرفاً در لایه بیرونی دارای تفاوت هستند، لذا از آنجایی که پیش‌تر زیر‌سازی را به طور کامل توضیح دادیم، در اینجا صرفاً به معرفی لایه بیرونی و ذکر ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

انواع نمای سیمانی

ویژگی‌های نمای سیمان سفید (رومی)

در اجرای این روش باید ابتدا سطحی متناسب با طرح مدنظر در اختیار داشته باشیم که این سطح معمولاً با شاسی کشی‌های فلزی که به کمک پروفیل نبشی و یا قوطی به همراه توری رابیتس ایجاد می‌شود. پس از اتمام مرحله رابیتس کاری و انجام جوشکاری‌های مربوط به آن، روی توری‌ها را با ملاتی که متشکل از سیمان و پودر سنگ است (سیمان سفید) می‌پوشانیم تا بستری مناسب برای چسبیده شدن ملات ماسه سیمان روی آن ایجاد شود.

ویژگی‌های نمای سیمانی شسته

یکی از روش‌های اجرای سیمانکاری، نحوه اجرا با سیمان شسته است. نمای شسته یکی از نما‌های اندودی است و ترکیبی از سنگ دانه‌بندی شده، پودر سنگ و سیمان سفید است. سنگ‌های دانه‌بندی در رنگ‌های مختلفی مانند قرمز، مشکی، خاکستری، سبز، سفید و ... وجود دارند. با توجه به رنگ سیمان نهایی سیمان شسته می‌توانیم از سیمان سیاه و یا رنگ‌های معدنی نیز استفاده کنیم.

سخن پایانی

در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا در خصوص تفاوت‌های سیمان سفید و خاکستری یا سیاه، نحوه اجرای سیمان سفید و ویژگی‌های آن‌ها و همچنین موارد کاربرد آن اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدواریم این مطالب برایتان مفید واقع شده باشند.

پیشنهاد می کنیم مقاله لیست مصالح ساختمانی را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display