تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

طرز تهیه ملات پودر سنگ و سیمان

طرز تهیه ملات پودر سنگ و سیمان
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

به منظور ساخت ساختمان‌ها و اتصال مصالح ساختمانی به یکدیگر از ملات استفاده می‌شود. اگر شما نیز به فکر بازسازی ساختمان هستید و می‌خواهید ایرادات ساختمان را برطرف کنید، باید در ابتدا ملات تهیه کنید. با استفاده از ملات می‌توانید پروسه‌ی بازسازی ساختمان را به بهترین نحو انجام دهید. اگر با طرز تهیه ملات سیمان و پودر سنگ آشنایی ندارید، در این مقاله اطلاعاتی کاربردی درباره نحوه درست کردن ملات سیمان در اختیارتان قرار می‌دهیم.

ملات سیمان و پودر سنگ

در صنعت ساختمان‌سازی از ملات سیمان و پودر سنگ به صورت متداول استفاده می‌شود. ملات ماده‌ای چسبنده است که برای متصل کردن دو ماده ساختمانی به یکدیگر، پرکردن درز‌ها در دیوار، سرامیک، کاشی و. . استفاده می‌شود. ملات علاوه بر اینکه ماده‌ای چسبناک برای اتصال سنگ‌ها و آجر‌ها به یکدیگر است، بلکه برای افزایش استحکام سازه، مسطح کردن سطوح مختلف و افزایش میزان استحکام ‌پذیری بنا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه درست کردن ملات سیمان

به منظور درست کردن ملات سیمان و پودر سنگ به وسایلی از قبیل آب، سیمان سیاه، ماسه، بیل و پیمانه نیاز دارید. در مرحله‌ی اول، باید پودر سنگ و سیمان سیاه را جداگانه الک کنید. بعد به اندازه 8 بیل پودر سنگ را در داخل ظرف ریخته و سپس نصف کیسه سیمان سیاه را به آن اضافه کنید.

Stone powder mortar and cement mortar ‎

بعد باید این دو ماده یعنی پودر سنگ و سیمان سیاه را با هم به خوبی ترکیب کنید. سپس آب را به ترکیب اضافه کنید. در صورتیکه ملات خیلی غلیظ یا خیلی رقیق بود، می‌توانید میزان آب را کاهش یا افزایش دهید. توجه داشته باشید که حین ترکیب کردن پودر سنگ و ماسه سیاه حتماً ماسک بزنید تا ذرات وارد ریه‌های شما نشوند. در صورتیکه می‌خواهید ملات تهیه شده، دارای استحکام بیشتری باشد، به ترکیب ماسه نیز اضافه کنید. اگر به ملات ماسه اضافه کنید، میزان استحکام مخلوط تهیه شده از پودر سنگ و سیمان سیاه افزایش پیدا خواهد کرد.

نسبت سیمان به پودر سنگ

به منظور تهیه‌ی ملات سیمان و پودر سنگ نسبت پودر سنگ به سیمان سیاه به یک میزان است. یعنی هر چقدر سیمان سیاه اضافه کردید، به همان اندازه نیز باید پودر سنگ به مخلوط اضافه کنید. به عبارت دیگر، نسبت سیمان به پودر سنگ باید ۵۰ به ۵۰ باشد. اگر می‌خواهید ملاتی که تهیه کردید، مستحکم‌تر باشد، باید ماسه نیز به ترکیب اضافه کنید. در صورت اضافه کردن ماسه به ملات سیمان و پودر سنگ باید مقدار سیمان سیاه بیش از میزان پودر سنگ باشد.

کاربرد‌های استفاده از ملات سیمان سیاه و پودر سنگ

از ملات پودر سنگ و سیمان می‌توانید برای انجام کار‌های مختلف مربوط به ساخت و ساز استفاده کنید. برخی از کاربرد‌های استفاده از ملات سیمان سیاه و پودر سنگ عبارتند از:

  • استفاده از ملات سیمان سیاه و پودر سنگ برای چسباندن موزاییک؛

  • استفاده از ملات سیمان سیاه و پودر سنگ برای پر کردن درز‌ها و شکاف‌ها؛

  • قابل استفاده برای پر کردن فضای خالی بین بتن؛

  • قابل استفاده برای پر کردن شکاف‌ها در سرامیک؛

  • قابل استفاده برای پی‌ریزی پایه پل و ساخت تونل و پل.

پودر خاک سنگ و سیمان سیاه

پودر خاک سنگ و سیمان سیاه با یکدیگر ترکیب شده و ملات تشکیل می‌شود. این ملات برای ساخت سازه‌های مختلف، پر کردن شکاف و درز‌ها، پی‌ریزی و...مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Stone powder and cement ‎

سیمان سیاه برای تهیه ملات

سیمان سیاه یکی دیگر از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که برای ساخت ملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیمان سیاه، سیمانی نسبت به سیمان سفید تفاوت‌هایی دارد. به عنوان مثال، سیمان سیاه دارای قدرت چسبندگی زیاد، مقاومت زیاد در برابر خوردگی می‌باشد. از سیمان سیاه برای ساخت سازه‌هایی مانند تون‌ها، پل‌ها استفاده می‌شود که باید مقاوم‌پذیر و دارای استحکام بیشتری باشند.

پودر سنگ برای تهیه ملات

یکی دیگر از مصالح پر کاربرد در ساختمان‌سازی، پودر سنگ است. یکی از روش‌های طبیعی تهیه پودر سنگ، استخراج پودر سنگ از سنگ‌های طبیعی فرسایش یافته مانند سنگ آهک، گرانیت، مرمر و...است. البته، به منظور تهیه پودر سنگ از روش‌های دیگر نیز استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، این سنگ‌ها با استفاده از سنگ شکن‌ها و آسیاب‌های مخصوص پودر شده و در کارخانه جات بسته‌بندی شده و در بازار‌ها در کیسه‌های مخصوص به فروش می‌رسد. پودر سنگی که به روش طبیعی بدست آمده با پودر سنگ تهیه شده به روش صنعتی تفاوت‌هایی نیز دارد. از پودر سنگ صنعتی برای ساخت آسفالت‌ها استفاده می‌شود. برای ساخت ملات نیز می‌توانید از هر دو نوع پودر سنگ استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله ماسه دوبار شور را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display