تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

معرفی انواع آجر و کاربرد هریک از آن‌ها

معرفی انواع آجر و کاربرد هریک از آن‌ها
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

یکی از مصالح ساختمانی پر کاربرد که در ساخت و ساز زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، آجر می‌باشد. آجر برای ساخت بنا و دکوراسیون داخلی ساختمان‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود. این مصالح ساختمانی در اشکال و ابعاد مختلف در بازار موجود هستند و هر کدام زیبایی منحصر به فردی دارند. آجر از مصالح متدوالی است که برای ساخت و ساز به کار می‌رود و قیمت مناسبی دارد، در نتیجه هزینه‌ی ساخت و ساز را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید : سنگ نور گذر

انواع آجر

همانطور که گفتیم، آجر‌ها در ابعاد، اشکال مختلف تولید شده و در بازار موجود می‌باشند. هر کدام از انواع آجر در موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، برخی از انواع آجر به عنوان دیوار پوش و برخی به عنوان کفپوش و...استفاده می‌شوند. اگر قصد ساخت و ساز بنایی را دارید و با انواع آجر آشنایی ندارید، در این بخش شما را با انواع آجر و کاربرد آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

✔️آجر‌های فشاری

آجر فشاری برای ساخت دیواره‌های خارجی ساختمان، طاق زنی، پی‌ریزی و...استفاده می‌شود. معمولاً، آجر فشاری به وسیله‌ی دست قالب‌زده می‌شود و سپس برای پخته شدن وارد کوره‌های محلی می‌شود.

✔️آجر پازلی

آجر پازلی از انواع آجر مدرن محسوب می‌شود که در ساخت و ساز کاربرد گسترده‌ای دارد. آجر پازلی دارای بافت و طراحی منحصر به فرد و سهولت اجرا می‌باشد.

✔️آجر‌های ماشینی

آجر‌های ماشینی از انواع مصالح ساختمانی مقرون به صرفه هستند و در عین حال مقاومت و استحکام زیادی نیز دارند. این نوع آجر برای ساخت دیوار‌های ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

✔️آجرنما

از این نوع آجر برای ساخت نمای ساختمان‌های تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. آجر نما دارای ویژگی‌هایی مانند مقاومت‌پذیری زیاد در برابر گرما و رطوبت می‌باشد.

✔️آجر لعابی

آجر لعابی یکی دیگر از انواع آجر است که در رنگ‌ها و ابعاد مختلف در بازار موجود است. به منظور ساخت دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان از آجر لعابی استفاده می‌شود. آجر لعابی دارای مقاومت و طول عمر زیاد می‌باشد. این نوع آجر دار رنگ‌های شاد و متنوعی مانند آبی، قرمز، نارنجی و. . تولید شده و استفاده از این مدل آجر باعث زیبایی بخشیدن بیشتر به نمای ساختمان می‌شود.

انواع آجر

✔️آجر ماسه آهکی

یکی دیگر از انواع آجر ساختمانی، آجر ماسه آهکی می‌باشد. این نوع آجر از سیلیکات کلسیم ساخته شده و در پی‌سازی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. آجر ماسه آهکی دارای مقاومت زیادی می‌باشد و به همین منظور برای ساخت دیوار‌ها از این نوع آجر استفاده می‌شود.

✔️آجر بتنی

آجر بتنی از دیگر انواع آجر ساختمانی است که برای دیوارچینی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً از آجر بتنی برای ساخت نمای ساختمان استفاده می‌شود. در صورتی‌که قصد ساخت ساختمان را دارید، می‌توانید از آجر بتنی در رنگ‌های دلخواه خود برای ساخت نمای ساختمان استفاده کنید.

استفاده از آجر در صنعت ساخت و ساز چه کاربر‌هایی دارد؟

آجر در صنعت ساخت و ساز کاربرد‌های زیادی دارد که این کاربرد‌ها عبارتند از:

✔️استفاده در آجر برای کف‌سازی سطوح به دلیل مقاومت سایشی مناسبی که دارد؛

✔️از آجر به دلیل مقاومت‌پذیری زیادی که در برابر رطوبت و دما دارد، برای ساخت نمای ساختمان استفاده می‌شود؛

✔️از آنجایی که آجر دارای مقاومت فشاری مناسب می‌باشد برای پی‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛

✔️یکی دیگر از کاربرد‌های آجر، استفاده از آن در دکوراسیون داخلی منزل و برای زیباسازی بیشتر دکوراسیون می‌باشد.

آجر ساختمانی

قیمت انواع آجر

آجر‌ها در انواع مختلف و ابعاد متنوع تولید و در بازار عرضه می‌کنند. در صورتی‌که قصد خرید آجر برای ساخت و ساز بنای موردنظرتان را دارید، در ابتدا تعیین کنید که قصد دارید چقدر بودجه برای این کار هزینه کنید. پس از تعیین میزان بودجه اقدام به خرید آجر برای ساخت و ساز ساختمان کنید. البته، هنگام خرید مصالح ساختمانی علاوه بر قیمت باید به کیفیت این مصالح توجه داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم مقاله نمای ساختمان جنوبی را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display