تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

آشنایی با استانداردهای سیمان و انواع سیمان استاندارد

آشنایی با استانداردهای سیمان و انواع سیمان استاندارد
 
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

در این مقاله به بررسی اینکه سیمان استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟ و انواع سیمان استاندارد کدام‌ها هستند؟ خواهیم پرداخت.

سیمان ماده‌ای پودری به رنگ خاکستری است و خاصیت چسبندگی دارد. ترکیب عمده سیمان، اکسید کلسیم است که با عناصر غیر فلزی و فلزی مختلفی مانند کلسیم، آلومینیوم، آهن، منیزیم، منگنز و ... ترکیب شده است. تغییر میزان هر کدام از این اجزا در مرحله ساخت سیمان، روی کیفیت و خواص فیزیکی نهایی سیمان تاثیر می‌گذارد. سیمان انواع مختلفی دارد.


سیمان چگونه ساخته می‌شود؟

مواد خام مورد نیاز جهت تولید سیمان از معادن استخراج می‌شوند. این مواد شامل سنگ آهک، ماسه یا رس و بوکسیت و ... می‌شوند. سپس این مواد خرد می‌شوند و در مرحله آسیاب شدن با دیگر مواد مورد نیاز ترکیب می‌شوند تا به ترکیباتی با خواص دلخواه برسند.

سیمان چگونه ساخته می‌شود؟

سپس مخلوط مواد خام را خشک می‌کنند. پس از آن، غلتک‌هایی بزرگ و میزهایی چرخان این مخلوط را تا جایی خرد می‌کنند که پودر ریزی به دست آید. سپس مواد خام را در کوره می‌پزند. مرحله حرارت دادن به مواد خام در کوره، مهم‌ترین مرحله ساخت سیمان است.

سپس مواد را در خارج از کوره کمی سرد می‌کنند و دوباره آسیاب می‌کنند و در همین حین چند ماده مختلف دیگر نظیر سنگ گچ و تری اتانول آمین را به این ترکیب اضافه می‌کنند تا سیمان به دست آید. سپس محصول نهایی را بسته بندی و به انبار منتقل می‌کنند.

کاربرد سیمان چیست؟ چگونه از سیمان استفاده می‌کنند؟

پودر سیمان با آب مخلوط می‌شود و خمیری نرم و منعطف شکل می‌گیرد که بعد از خشک شدن بسیار محکم و سفت می‌شود. معمولا سیمان به تنهایی و فقط با آب استفاده نمی‌شود و ترکیب نهایی آن شامل سیمان، ماسه و آب است. کاربرد این خمیر مانند چسب برای اجسامی مانند سنگ و آجر و بلوک و اجسامی از این قبیل می‌باشد و طرز استفاده از آن به این شکل است که خمیر سیمان روی سطوح اجسام نام برده مالیده می‌شود، سپس به آن زمان داده می‌شود تا خشک و سفت شود.

سیمان به خودی خود موجب استحکام سازه نمی‌شود و کاری که می‌کند صرفا وصل کردن قطعات به یکدیگر است. هرچند خود این قضیه نیز از اهمیت زیادی بر خوردار است و با کیفیت بودن سیمان باعث اتصال مناسب اجزای سازه و در نتیجه باعث استحکام سازه می‌شود. سیمان در ترکیب بتن نیز وجود دارد که اهمیت زیادی در ساخت وساز دارد. از بتن در پی ریزی سازه‌ها و ساخت استحکامات استفاده می‌شود.

حال که دانستیم سیمان چیست، چه کاربردی دارد و چگونه تولید می‌شود، به بررسی انواع سیمان استاندارد می‌پردازیم. اما پیش از آن به این پرسش پاسخ می‌دهیم که سیمان استاندارد دارای چه ویژگی‌هایی است؟

برای انواع مختلف بناها از سیمان مناسب آن بنا‌ها استفاده می‌شود که ترکیب مواد تشکیل دهنده آن بر حسب نیاز تغییر کرده تا جوابگوی نیازهای خاص هر سازه باشد. بعد از تشخیص سیمان مناسب با سازه باید به اندازه و خلوص آن توجه نمود.

در میان انواع سیمان، سیمانی مناسب‌تر است که دانه‌های آن کاملا نرم و یکدست باشند و سیمان دارای ناخالصی نباشد. سیمان مناسب و استاندارد، قدرت چسبندگی بالایی دارد، یعنی دانه‌های سیمان علاوه بر اینکه به خوبی به یکدیگر می‌چسبند، به خوبی به اجزای سازه نیز می‌چسبند.

خمیر انواع سیمان استاندارد باید منعطف باشد تا بتواند به خوبی فضاهای خالی بین اجزای سازه را پر کند. همچنین حالت آن نباید بسیار سفت و یا بسیار آبکی باشد تا بتواند به خوبی به سازه بچسبد. علاوه بر این موارد، خمیر انواع سیمان استاندارد باید قابلیت چسبیدن به جنس‌ها و سطوح مختلف سازه‌ها را داشته باشد. سیمان استاندارد وقتی خشک می‌شود نباید در برابر رطوبت نفوذ پذیر باشد.

بیشتر بخوانید : انواع آچار

انواع سیمان استاندارد :

پس از توضیح و آشنایی با استاندارد‌های سیمان و سیمان مناسب، به بررسی انواع سیمان استاندارد می‌پردازیم. ASTM (American National Standards Institute) سازمان ملی استاندارد آمریکا می‌باشد و استاندارد‌های فنی در زمینه‌هایی مانند مواد، ابزار، تولیدات و سیستم‌ها را تعریف می‌کند و به چاپ می‌رساند و در اختیار عموم قرار می‌دهد. استاندارد‌های ایران نیز بر مبنای استاندارد ASTM تدوین شده است.

سیمان استاندارد

توضیحات مرتبط با انواع سیمان استاندارد نیز از مقاله‌های سازمان استاندارد ملی آمریکا استخراج شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

انواع سیمان

سیمان پرتلند نوعی سیمان هیدرولیک می‌باشد که از پودر کردن کلینکری که متشکل از اکسید‌های آلومینیوم، سیلیس و آهن است، ساخته می‌شود. این دسته خود شامل 5 زیر شاخه می‌باشد. خط تولید و ابزار ساخت این سیمان‌ها مشابه هم است و تفاوتی که با یکدیگر دارند مربوط می‌شود به مقدار هر ماده در ترکیب سازنده آنها و درجه حرارت کوره.

  • سیمان پرتلند معمولی: سیمانی که به طور معمول از آن استفاده می‌شود.

  • سیمان پرتلند اصلاح شده: در بتن ریزی‌های حجم بالا از این سیمان استفاده می‌شود. دلیل این کار ایجاد حرارت کمتر به هنگام سفت شدن و گرفتن بتن می‌باشد.

  • سیمان پرتلند زود سخت شونده: این نوع سیمان شباهت بسیار زیادی به سیمان پرتلند معمولی دارد با این تفاوت که در 3 روز اول به مقاومت 7 روزه سیمان پرتلند معمولی می‌رسد. نباید از این سیمان در بتن ریزی‌های با حجم بالا استفاده نمود.

  • سیمان پرتلند با حرارت کم: این نوع سیمان، کندگیر است و از آن در بتن ریزی‌های حجیم استفاده می‌شود.

  • سیمان پرتلند ضد سولفات: از این نوع سیمان در مکان‌هایی استفاده می‌شود که در آن محل خطر حمله‌های سولفاتی وجود داشته باشد. این سیمان نیز در بتن ریزی‌های حجیم استفاده می‌شود.

  • سیمان غیر پرتلند: سیمان غیر پرتلند شکلی از سیمان است که کمتر رایج می‌باشد. نام دیگر آن، سیمان غیر هیدرولیک است و هنگام تماس با آب سفت نمی‌شود. این سیمان وقتی در ملات استفاده شود بسیار آهسته خشک می‌شود و به دلیل زمان طولانی مورد نیاز جهت خشک شدن آن، امروزه خیلی کم استفاده می‌شود.

در این مطلب تلاش کردیم تا به صورت کامل استاندارهای اصلی تولید سیمان را بررسی کرده و انواع سیمان را به شما معرفی کنیم. امیدواریم برای شما مفید بوده باشد. در صورت نیاز به مشاوره در خصوص تهیه انواع سیمان استاندارد، می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

پیشنهاد می کنیم مقاله تهیه آجر و خشت را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display