تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

محوطه‌سازی: اصول، مصالح و روش اجرای آن

محوطه‌سازی: اصول، مصالح و روش اجرای آن
 
زمان مطالعه:۹ دقیقه

آیا می‌خواهید با اصول محوطه‌سازی بیشتر آشنا شوید؟ ما به شما خواندن این مقاله را برای نحوه‌ محوطه‌سازی حیاط و ویلا پیشنهاد می‌کنیم. محوطه‌سازی باید طبق اصول و استاندارد‌هایی انجام شود. رعایت اصول صحیح در زمینه‌ی ساخت محوطه‌ی ویلا و حیاط به ایجاد محوطه‌ای زیبا و چشم نواز کمک زیادی می‌کند.

محوطه‌ سازی چیست؟

محوطه‌سازی بخشی از معماری و طراحی می‌باشد که به زیبایی هر چه بیشتر محیط کمک می‌کند. به منظور محوطه‌سازی از عناصر مختلفی استفاده می‌شود که قرار‌دان این عناصر کنار یکدیگر به شما در ایجاد محوطه‌ای چشم نواز کمک خواهد کرد. به عنوان مثال، برای محوطه‌سازی حیاط می‌توان از انواع گل و گیاهان تزئینی استفاده کرد.

محوطه‌ سازی حیاط

شما می‌توانید با استفاده از لوازم تزئینی، محوطه‌ی حیاط منزل‌تان را زیباتر کنید. اگر برای شما جای سوال است که برای محوطه‌سازی حیاط به چه لوازمی نیاز دارید، خواندن این بخش به شما کمک زیادی خواهد کرد. محوطه‌سازی حیاط شامل کار‌هایی می‌باشد که به منظور رسیدگی به حیاط انجام می‌شود. به عنوان مثال، کاشت، هرس گیاهان و کوتاه کردن چمن‌ها از کار‌هایی است که برای محوطه‌سازی حیاط انجام می‌شود. برخی از کار‌هایی که می‌توانید برای محوطه‌سازی حیاط انجام دهید، عبارتند از:

صندلی تابی برای محوطه‌ سازی حیاط

صندلی تابی یکی از لوازم مورد علاقه‌ی افراد در سنین مختلف است. شما می‌توانید برای گذراندن اوقات فراغت‌تان، محوطه‌ای از حیاط را به قرار دادن صندلی تابی اختصاص دهید. رنگ صندلی تابی را بهتر است مطابق با رنگ وسایل دیگری انتخاب کنید که برای محوطه‌سازی حیاط به کار ‌می‌روند.

بیشتر بخوانید : نمای ساختمان جنوبی

آبنما برای محوطه‌ سازی حیاط

همانطور که می‌دانید آب مظهر آرامش، سرزندگی و طراوت می‌باشد. به منظور محوطه‌سازی حیاط می‌توانید آبنما را در گوشه‌ای از حیاط منزل‌تان قرار دهید. نکته‌ی جالب این است که آب‌نما بر اساس اصول فنگ شویی، نمادی از فراوانی و ثروت است. بنابراین، اگر می‌خواهید با رعایت اصول فنگ شویی ثروت بیشتری بدست‌آورید، آبنما را در قسمتی از محوطه حیاط منزل‌تان قرار دهید.

محوطه‌ سازی حیاط با استفاده از گیاهان

به منظور محوطه‌سازی حیاط، کاشت درختان، گل و گیاهان مختلف بهترین انتخاب است. همچنین، شما می‌توانید در قسمتی از محوطه حیاط، گلخانه درست کنید و اقدام به کاشت و برداشت سبزیجات مورد نیاز خود کنید. ایده‌ی کاشت گیاهان و طراحی فضای سبز برای محوطه‌سازی حیاط گزینه‌ مناسبی است. استفاده از گیاهان در محیط حیاط باعث ایجاد محیط آرامش بخشی می‌شود. بنابراین، به شما کاشت انواع گیاهان در حیاط پیشنهاد می‌کنیم، گیاهانی که نیاز به رسیدگی و مراقبت کمتری دارند.

محوطه‌ سازی حیاط با استفاده از گیاهان

محوطه‌ سازی حیاط با ساخت آلاچیق

ساخت آلاچیق برای محوطه‌سازی حیاط بهترین انتخاب است. برای اینکه محوطه‌ی حیاط خاص و زیبایی ایجاد کنید به شما ساخت آلاچیق را پیشنهاد می‌کنیم. آلاچیق‌ها می‌توانند بهترین مکان برای گذراندن اوقات فراغت در محیطی باز باشند.

محوطه‌سازی حیاط با استفاده از انواع گل و گیاهان

به منظور کاشت گل و گیاهان مختلف باید به فصل و شرایط آب و هوایی توجه کنید. برخی از گیاهان در بعضی شرایط آب و هوایی و فصل‌ها قادر به رشد نخواهند بود. هماهنگی بین پوشش‌های گیاهی، کف‌سازی محوطه، سنگ فرش‌های حیاط از اصول زیباسازی حیاط است. برای ساخت محوطه حیاط از مصالحی مانند سنگ، بتن و چوب استفاده می‌شود. استفاده از این مصالح به صورت ترکیبی در کنار یکدیگر به زیباتر به نظر رسیدن محیط حیاط کمک می‌کند.

هزینه‌ محوطه‌ سازی حیاط

هزینه‌ محوطه‌سازی حیاط به عواملی مانند نوع پوشش گیاهی به کار رفته در حیاط، جنس و نوع آلاچیق، جنس و نوع آبنما، جنس و نوع صندلی تابی و وسایل دیگری که برای محوطه‌سازی حیاط لازم است، مشخص می‌شود. شما می‌توانید براساس بودجه‌ مورد نظرتان اقدام به محوطه‌سازی حیاط کنید.

اصول محوطه‌سازی

به منظور انجام دادن هر کدام از کار‌های معماری و طراحی باید اصولی را رعایت کنید، محوطه‌سازی نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. برای ساخت محوطه برای ویلا و حیاط منزل‌تان باید به اصول محوطه‌سازی توجه داشته باشید. اصول محوطه‌سازی عبارتند از:
✔️ رعایت تناسب میان عناصر مورد استفاده برای زیباسازی محوطه
✔️ توجه به هارمونی بین وسایل به کار رفته در محوطه
✔️کاشت گیاهان قابل برداشت در فصول مختلف

محوطه‌سازی ویلا

به منظور ساخت محوطه و ایجاد فضایی زیبا و دلنواز، بهتر است که با اصول ساخت محوطه آشنا شوید. ساخت استخر، آلاچیق، گلخانه، آبنما در محوطه‌ی ویلا گزینه‌های مناسبی برای زیباسازی فضای ویلا است.

استفاده از استخر در محوطه‌ سازی ویلا

به منظور طراحی محوطه ویلا، ساخت استخر گزینه‌ مناسبی است. اگر محوطه‌ی ویلا بزرگ است، ساخت استخر بزرگتر به زیباسازی بیشتر فضا کمک می‌کند.

محوطه‌سازی ویلا

استفاده از آبنما در محوطه‌ سازی ویلا هزینه‌ محوطه‌ سازی حیاط

یکی از وسایلی که در محوطه‌سازی ویلا استفاده می‌شود، آبنما است. استفاده از آبنما در فضای ویلا به زیباسازی بیشتر محیط کمک می‌کند.

استفاده از گلدان‌ های دیواری برای محوطه‌ سازی ویلا

اگر می‌خواهید از فضای کم، حداکثر استفاده را داشته باشید به شما استفاده از گلدان‌های دیواری را برای محوطه‌سازی ویلا پیشنهاد می‌کنیم.

استفاده از آلاچیق در محوطه‌سازی ویلا

آلاچیق جزء المان‌های اصلی برای زیباسازی محوطه‌ی ویلا است. آلاچیق‌ها مکان مناسبی برای گذراندن دورهمی‌ها در محیطی باز می‌باشند. به شما پیشنهاد می‌کنیم که هنگام انتخاب آلاچیق به هارمونی بین رنگ‌های وسایل دیگر مانند صندلی، مبلمان و ...در فضای ویلا توجه کنید. آلاچیق، فضای مسقفی است که برای دورهمی‌های خانوادگی می‌باشد. در یک روز آفتابی و بارانی، این آلاچیق‌ها گزینه‌ی مناسبی برای استراحت در محیط باز هستند. مصالح و متریالی که برای ساخت آلاچیق استفاده می‌شوند شامل چوب و فلز می‌باشد.

ساخت باربیکیو در محوطه‌ سازی ویلا

باربیکیو جزء المان‌های اصلی برای محوطه‌سازی ویلا می‌باشد. استفاده از باربیکیو در محوطه‌ی ویلا برای دورهمی و جمع‌های خانوادگی گزینه‌ی مناسبی است. باربیکیو جزء بهترین گزینه‌های محوطه‌سازی ویلا محسوب می‌شود.

استفاده از حوضچه در محوطه‌ سازی ویلا

به منظور محوطه‌سازی ویلا می‌توانید کار‌های زیادی انجام دهید. به عنوان مثال، ساخت حوضچه در فضای ویلا بهترین انتخاب می‌باشد. در کنار حوضچه می‌توانید گل‌های رنگارنگ زیبایی را برای دلنشین کردن فضای ویلا بکارید.

نورپردازی در محوطه‌سازی ویلا

شما می‌توانید با استفاده از نورپردازی به عناصر دیگر موجود در فضای ویلا جلوه‌ای خاص و زیبا ببخشید.

مصالح مورد نیاز در محوطه‌سازی

به منظور محوطه‌سازی ویلا از مصالح ساختمانی مختلفی استفاده می‌شود. برخی از مصالح ساختمان‌سازی عبارتند از:

✔️سیمان: سیمان جزو مصالح مقرون به صرفه محسوب می‌شود. سیمان از مقاومت زیادی برخوردار است و برای کف‌سازی محوطه حیاط و ویلا از این مصالح ساختمانی استفاده می‌شود.

✔️سنگ فرش: سنگ فرش‌ها نیز جزو مصالح ساختمانی کاربردی است که به عنوان مصالحی مقرون به صرفه و مقاوم برای زیباسازی محوطه‌ی باغ یا ویلا استفاده می‌شود.

✔️آجر: یکی از مصالح ساختمانی دیگری که برای کف‌سازی فضا و محوطه‌ی ویلا استفاده می‌شود، آجر است.

✔️چوب: یکی دیگر از مصالح ساختمانی کاربردی برای زیباسازی فضای باغ و ویلا، چوب است. چوب جزء مصالح ساختمانی مقاوم و البته مقرون به صرفه است.

کلام آخر

شما می‌توانید از طریق انتخاب عناصری که در این مقاله ذکر شد، دکوراسیونی زیباتر بسازید. استفاده از انواع گیاهان، درختچه، گلدان‌های دیواری تزئینی، سنگ فرش‌های رنگی، نورپرداز‌ها، صندلی تابی، باربیکیو، آبنما، استخر، حوضچه و... در زیباسازی و محوطه‌سازی حیاط و ویلا نقش زیادی دارند. به منظور محوطه‌سازی حیاط و ویلا در ابتدا باید ببینید که چقدر فضا دارید. سپس، اقدام به زیباسازی و محوطه‌سازی کنید. شما می‌توانید برای محوطه‌سازی از افرادی کمک بگیرید که در این زمینه مهارت و تجربه‌ی لازم را دارند.

پیشنهاد می کنیم مقاله سیمان چیست را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display