تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

تفاوت سیمان و بتن

تفاوت سیمان و بتن
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

مصالح ساختمانی، نقش مهمی در ساخت‌وساز‌ها و استحکام سازه‌ها دارند. بنابراین باید در انتخاب مصالح ساختمانی دقت لازم را داشته باشید. سیمان و بتن دو ماده‌ی مهم در ساخت و ساز می‌باشند. به منظور ساخت انواع ساختمان‌ها می‌توان از ترکیب سیمان و بتن استفاده کرد. در واقع، سیمان ماده از بتن محسوب می‌شوند. بتن نیز ترکیبی از سنگدانه‌های حاوی ماسه و شن خرده شده هستند. سیمان و بتن هر دو در صنعت ساختمان‌سازی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیمان در انواع مختلف مانند سیمان تیپ1، سیمان تیپ2، سیمان ضد سولفات و... تولید و در بازار عرضه می‌گردد. ساختمان سازان برای اجرای پروژه‌های ساختمانی خود بر حسب نوع پروژه از یکی از مصالح سیمان و بتن یا ترکیبی از هر دو استفاده می‌کنند.

سیمان و بتن

بتن از ترکیب موادی از قبیل شن، ماسه، آب ساخته می‌شود. این ماده از ترکیب سنگدانه‌های درشت ساخته می‌شود. ترکیبات به کار رفته در بتن باعث افزایش میزان دوام و مقاومت این ماده می‌شود. یکی از مهمترین نکاتی که هنگام انتخاب بتن و سیمان باید در نظر بگیرید، این است که بتن نیز از سیمان تشکیل شده است. یعنی یکی از عناصر و ترکیبات سازه‌ی بتن، سیمان است. به خمیر سیمان، ماسه و سنگدانه‌های درشت از قبیل سنگ و شن اضافه می‌شود و سیمان تشکیل می‌شود.

بیشتر بخوانید : سیمان تیپ 5 و 2

بتن چیست؟

بتن از مصالحی است که از موادی مانند آب، ماسه، سنگ ساخته شده است. بتن که ماده‌ای متداول برای ساخت و ساز است، دارای مقاومت‌پذیری بالایی می‌باشد. بتن، در برابر آتش مقاوم‌پذیر است و به همین دلیل در صنعت ساخت و ساز زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

The difference between cement and concrete

اگر می‌خواهید ساختمان‌هایی مستحکم بسازید، به شما استفاده از مصالحی مانند بتن را پیشنهاد می‌کنیم. استفاده از مصالح ساختمانی مانند بتن در ساختمان‌سازی باعث افزایش طول عمر ساختمان و استحکام بیشتر ساختمان می‌شود. برخی از ویژگی‌های بتن شامل میزان مقاومت و استحکام زیاد، قالب‌پذیری خوب، دوام زیاد، مقاومت حرارتی بالا است. بتن، تقریباً در هر پروژه ساختمانی استفاده می‌شود. به دلیل دوام و مقاومت‌پذیری بالایی که بتن دارد، در ساخت پل‌ها، ساختمان‌ها و زهکشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیمان چیست؟

سیمان که جزء مصالح پرمصرف در ساخت و ساز است، از ترکیب مواد مختلف مانند سنگ آهک، خاک رس، ، گچ، ماسه، بوکسیت تولید می‌شود. در صورتیکه قصد ساخت مصالح دیگر مانند ملات و بتن را داشته باشید، می‌توانید از سیمان نیز استفاده کنید. شما می‌توانید با ترکیب سیمان با مصالحی مانند شن و ماسه و سنگ، ملات تهیه کنید. ‎ ‎از سیمان می‌توانید برای چسباندن مصالح ساختمانی به یکدیگر و ساخت قسمت‌های مختلف یک ساختمان مانند سقف ساختمان استفاده کنید.

تفاوت سیمان و بتن در چیست؟

برخی از افراد تصور می‌کنند که سیمان و بتن یک ماده هستند، اما اینگونه نیست. سیمان یک ماده‌ی اتصال‌دهنده و از اصلی‌ترین مواد تشکیل‌دهنده بتن است. بتن ترکیبی از آب، سیمان و مصالحی مانند شن و ماسه است. هر چند بتن نیز حاوی سیمان می‌باشد، ولی این دو ماده تفاوت‌هایی نیز باهم دارند. برخی از تفاوت‌های سیمان و بتن عبارتست از:

  •  بتن هر چقدر بیشتر از زمان تولیدش بگذرد، مستحکم‌تر خواهد شد.

  •  روند سخت شدن بتن به مرور زمان افزایش پیدا می‌کند و متوقف نمی‌شود.

  •  بتن دارای مقاومت فشاری بالا است. هر چقدر میزان مقاومت بتن در برابر فشار زیاد باشد، بتن مرغوب‌تر و با کیفیت‌تر است.

cement and concrete
  •  برخی از انواع سیمان مانند سیمان تیپ ۵ ضد سولفات است و باعث جلوگیری از تخریب زودهنگام سازه‌ها می‌شود.

  •  بتن در بیشتر پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود، چون دوام و ماندگاری بالایی دارد.

  •  بتن از استحکام کششی کمتری برخوردار است و نمی‌تواند در برابر باد‌های شدید یا زمین لرزه مقاومت کند.

  •  سازه‌ی بتنی به دلیل اینکه بتن حاوی سنگ می‌باشد، استحکام و دوام بیشتری دارد. بتن اغلب برای ساخت پیاده رو‌ها، جاده‌ها، مترو‌ها، لبه‌های استخر‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از سیمان و بتن در ساخت و ساز

معمولاً، پیمانکاران برای ساخت دیوار‌های مستحکم، ساختمان‌های محکم از بتن استفاده می‌کنند. استفاده از بتن در ساخت و ساز باعث می‌شود که طول عمر یک بنا افزایش پیدا کرده و مدت‌ها قابل استفاده باشد. البته، برای ساخت قسمت‌هایی از ساختمان مانند سقف ساختمان به استفاده از مصالحی مانند سیمان نیاز است.

فرق سیمان و بتن

فرق بتن با سیمان در مقاومت بالا و استحکام بیشتر است. سیمان نیز دارای قابلیت قالب‌پذیری و شکل‌گیری می‌باشد. ترکیب دو مصالح ساختمانی مانند بتن و سیمان با یکدیگر، بهترین راهکار برای ساخت سازه‌های مختلف می‌باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله دکوراسیون خانه کوچک را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display