تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

تأثیر طرح پنجره در نمای ساختمان

تأثیر طرح پنجره در نمای ساختمان
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

پنجره یکی از عواملی است که در معماری‌ها به عنوان نما دادن به ظاهر ساختمان‌ها مورد توجه قرار گرفته است. یکی از اصلی ترین موارد در ساختمان هوشمند و پنجره نمای ساختمان، است که در نگاه اول باعث جذب مخاطب میگردد و به عنوان عامل اصلی در ذهن مخاطب ماندگار میگردد و یکی از عوامل مؤثر در انتقال ویژگی‌های سازه در معماری می‌باشد. برای روشنایی محیط داخلی ساختمان از پنجره استفاده می‌شود و هیچ محدودیتی برای انتخاب پنجره وجود ندارد. همین طور که می‌دانید افراد داخل خانه از طریق درب و پنجره با محیط بیرون ارتباط دارند، پس بسیار ارزشمند می‌باشد که برای انتخاب درب و پنجره مناسب زمان و انرژی بگذاریم.

انواع پنجره در نمای ساختمان

پنجره‌ها شامل طراحی‌های متنوع و گوناگون هستند، تأثیر پنجره در نمای ساختمان به طرح و نوع آن بستگی دارد. برای درک کامل تأثیر آن‌ها بر نمای ساختمان، ابتدا باید با انواع پنجره در نمای ساختمان آشنا شویم، پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

پنجره‌های بلند


در فضای نشیمن وجود تعداد بیشتر پنجره، محیط را زیباتر می‌کند و فضای بسیار روشنی را ایجاد، و فضا بسیار باز‌تر به چشم می‌آید. یکی از مزایای پنجره بلند، ورود نور طبیعی کافی به اتاق و چشم‌اندازی است که ایجاد می‌کند، هرچند که این نوع پنجره برای ساختمان‌های مسکونی و اداری همیشه مناسب نخواهد بود و با توجه به دانش طراح در طراحی و استفاده درست از ان کاربردی خواهد بود.

هزینه اجرا و نصب این نوع پنجره در نمای ساختمان بسیار زیاد می‌باشد، پنجره‌های بلند را برای ساختمان‌های مسکونی در منطقه‌های گرمسیر که تابش نور مستقیم دارند را اصلاً توصیه نمی‌کنیم. همچنان باید در نظر داشت که تمیز کردن این پنجره‌ها زمان و انرژی زیادی می‌خواهد.

تأثیر پنجره در نمای ساختمان
 

پنجره‌های کشویی


نحوه باز کردن پنجره‌های کشویی به صورت افقی می‌باشد و با کشیدن پنجره روی ریل، پنجره باز و بسته خواهد شد. این نوع پنجره‌های کشویی بیشتر مناسب فضای کوچک می‌باشند، هنگامی که پرده‌ها کشیده شده‌اند، باز و بسته کردن پنجره مشکلی ایجاد نمی‌کند و بسیار راحت می‌باشد.

تأثیر پنجره در نمای ساختمان

نوع شیشه‌هایی که در پنجره در نمای ساختمان بکار ‌می‌روند و شکل فیزیکی و طرح پنجره‌ها، نوع چهار چوب‌ها، برای ایجاد زیبایی ساختمان بسیار مهم می‌باشد. قاب‌های پنجره شامل سه دسته می‌باشند: قاب‌های فلزی، قاب‌های چوبی و قاب‌های کامپوزیت که طراح ساختمان و یا صاحب ساختمان با توجه به میزان بودجه و نمای ساختمان نوع چهارچوب پنجره‌ها را انتخاب می‌کند.

پنجره با شیشه‌های رنگی

وجود شیشه‌های رنگی پنجره در نمای ساختمان، در معماری کشورمان سابقه زیادی دارد و باعث زیبایی آن می‌شود، اما متأسفانه برای دیوار‌های جداکننده و محیط‌های داخلی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحان میتوانند در طراحی خود از در و پنجره نمای ساختمان که در آن‌ها از شیشه‌های رنگی استفاده شده باشد بیشتر استفاده کنند و این کار جلوه بسیار زیبایی برای خود ساختمان و شهر دارد.

بیشتر بخوانید : محوطه‌ سازی باغ

پنجره با اشکال هندسی

افراد اندکی هستند که پنجره‌های ساختمان مسکونی را به شکلی غیر از مستطیل یا مربع دیده باشند، اما پنجره‌های چند ضلعی و مثلثی شکل در سبک پنجره‌های مدرن قرار دارند که ظاهری متفاوت در نمای ساختمان ایجاد می‌کند.

تأثیر قاب پنجره در زیبایی نمای ساختمان

تأثیر پنجره در نمای ساختمان بسیار زیاد است اما یکی دیگر از اجزای مهم ساختمان قاب پنجره است، پنجره‌های دوجداره در نمای داخلی ساختمان و نمای خارجی ساختمان نقش مهمی دارند. با توجه به نقطه نظر معماران که در و پنجره نمای ساختمان را جزئی مهم از سازه می‌دانند، باید در نظر داشت که قاب پنجره‌ها نیز می‌تواند زیبایی نمای ساختمان را تحت تأثیر قرار دهد. قاب‌های پنجره در انواع گوناگون با جنس‌های مختلفی به تولید می‌رسند که در این بخش به بررسی ویژگی‌های برخی از این مدل‌ها خواهیم پرداخت.

قاب UPVC پنجره دوجداره


این نوع قاب‌ها از فریم‌های پلی وینیل کلراید ساخته شده‌اند. این مدل از قاب پنجره‌ها دارای فضای خالی هستند که با لایه‌های UPVC درب و پنجره‌های عایق، این قاب‌ها پر می‌شوند. با پر شدن قاب‌ها حرارت نمی‌تواند به فضای خارجی وارد شود، استفاده از این نوع قاب برای کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در مصرف انرژی بسیار مناسب است. این نوع قاب عمر بالایی دارد و نگهداری آن بسیار آسان است. قاب‌های UPVC از نظر رنگ‌بندی و اندازه و شکل بسیار متنوع می‌باشند، این نوع قاب‌ها عایق جریان الکتریسیته، عایق دما، آتش سوزی و ضد اشتعال هستند.

تأثیر پنجره در نمای ساختمان

قاب کامپوزیت

قاب کامپوزیت نسبت به چوب مقاوم‌تر است. تبادل حرارت بین قاب‌های چوبی و کامپوزیتی خوب می‌باشد اما جنس کامپوزیت در مقایسه با چوب بسیار پایدارتر و با دوام‌تر در زمینه پوسیدگی می‌باشد.

چند نکته را در انتخاب نوع پنجره ساختمان مسکونی باید در نظر گرفت. به طور مثال در و پنجره ساختمان در سبک مدرن، اکثرا به انتخاب و نوع سلیقه طراح یا صاحب خانه بستگی دارد. اغلب طراحان و صاحبان ساختمان مسکونی برای انتخاب پنجره در نمای ساختمان، مسائلی مانند شرایط آب و هوا و میزان تابش نور، سبک و نوع آن را مدنظر قرار می‌دهند.

در این مطلب سعی کردیم انواع پنجره در نمای ساختمان را بررسی کرده و تأثیر آن‌ها بر نمای ساختمان را شرح دهیم. در صورتی که برای انتخاب پنجره نیاز به مشاوره تخصصی دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد می کنیم مقاله بتن شفاف را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display