تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

راه حل سریع خشک شدن سیمان چیست؟

راه حل سریع خشک شدن سیمان چیست؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

خرید سیمان معمولاً پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت به اندازه کافی خشک می‌شود تا بتوان روی آن راه رفت. برای خشک شدن سیمان و رسیدن به استحکام کامل، معمولاً حدود ۳۰ روز به ازای هر یک اینچ ضخامت دال طول می‌کشد. این زمانی است که شرایط برای پخت سیمان تا رطوبت نسبی ۸۵ تا ۹۰ درصد مساعد باشد. ما می‌گوییم "زمانی که شرایط مساعد است" زیرا سیمان‌هایی که یک سال پیش ریخته شده‌اند ممکن است برای یازده ماه در معرض عناصر قرار داشته باشند و فقط در ماه گذشته محصور شده باشند. در ادامه به طور کامل‌تری به آن می‌پردازیم.

چگونه سیمان خشک می‌شود

سیمان با تبخیر شدن آب درون آن از طریق سطح آن خشک می‌شود. همان‌طور که این آب از طریق سطح تبخیر می‌شود، آب از اعماق سیمان از طریق مویرگ‌ها و به سمت سطح حرکت می‌کند تا جایگزین آن شود. تا زمانی که هوای اطراف بتواند بخار آب بیشتری را در خود نگه دارد، تبخیر ادامه می‌یابد. هنگامی که هوای اطراف نتواند بخار آب بیشتری را در خود نگه دارد، تبخیر یا خشک شدن سیمان متوقف می‌شود.

خشک شدن سیمان

راه سریع خشک شدن سیمان قبل از ریختن

چند کار وجود دارد که می‌توانید قبل از ریختن سیمان انجام دهید که فرآیند خشک شدن را تسریع می‌کند:

  • از مقدار مناسب آب در مخلوط استفاده کنید. اگر آب زیادی وجود داشته باشد، پس از عمل‌آوری، آب بیشتری باقی می‌ماند که باید تبخیر شود. این یعنی زمان خشک شدن طولانی‌تر.

  • یک راه سریع خشک شدن سیمان استفاده از مخلوط سیمان بالا می‌باشد. با این حال، خطر ترک خوردن به دلیل انقباض وجود دارد.

  • آیا از سیمان سبک استفاده می‌کنید؟ سنگدانه‌های سبک مقدار زیادی آب جذب می‌کنند و این باعث افزایش زمان خشک شدن می‌شود. می‌توانید زمان خشک شدن را با جایگزینی این سنگدانه‌های سبک با سنگدانه‌های مصنوعی که آب را جذب نمی‌کنند کاهش دهید.

  • در صورت امکان، از مواد پخت، آب‌بندی یا شکستن باند استفاده نکنید. آن‌ها می‌توانند از تبخیر از سطح سیمان جلوگیری کنند که زمان خشک شدن را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید : سیمان و بتن

راه سریع خشک شدن سیمان بعد از ریختن

هنگامی که دال خشک شد، در اسرع وقت فضا را محصور کنید تا دال از جذب رطوبت اضافی محافظت شود. در حالی که محافظت از دال در برابر رطوبت اضافی مهم است، چند عامل دیگر وجود دارد که بر خشک شدن پس از ریختن اثر می‌گذارد:

  • رطوبت نسبی محیط و دمای هوا

  • دمای خود دال

رطوبت نسبی محیط مهم است زیرا کنترل می‌کند که آیا آب می‌تواند از دال تبخیر شود. اگر رطوبت نسبی محیط خیلی زیاد باشد، دال شما نمی‌تواند خشک شود.


محصور کردن فضا به شما امکان می‌دهد از HVAC برای کنترل شرایط محیطی استفاده کنید. در حالت سرمایش، سیستم‌های HVAC مانند رطوبت‌گیر یخچال عمل می‌کنند و معمولاً سطح رطوبت نسبی 50% را حفظ می‌کنند که یک راه سریع خشک شدن سیمان است. در حالت گرمایش، با افزایش دمای هوا، رطوبت نسبی را کاهش می‌دهند. سیستم‌های تهویه مطبوع نیز راه بسیار خوبی برای گردش هوا در اطراف سیمان و در نتیجه کاهش زمان خشک شدن هستند.

۴ روش زود خشک شدن سیمان سفید

۱. از مقدار مناسب آب در مخلوط استفاده کنید. آب زیاد می‌تواند زمان خشک شدن را افزایش دهد.

۲. سطح را بیش از حد ماله نکشید یا آب‌بندی نکنید. این می‌تواند منافذ سیمان را مسدود کند، تبخیر رطوبت را کاهش دهد و زمان خشک شدن را افزایش دهد.

خشک شدن سیمان سفید

۳. سومین روش زود خشک شدن سیمان سفید، بسته نگه داشتن در‌ها و پنجره‌ها می‌باشد، تهویه مطبوع را روشن نگه دارید، و هوا را به گردش درآورید.

۴. برای از بین بردن رطوبت هوا نیز می‌توانید از دستگاه‌های رطوبت گیر استفاده کنید. این امر روند خشک شدن کلی دال را سرعت می‌بخشد.

رطوبت گیر‌ها

برخی از تأسیسات دارای رطوبت گیر مرکزی هستند که می‌توان از آن‌ها برای تسریع فرآیند خشک کردن استفاده کرد. همچنین می‌توانید رطوبت گیر‌های قابل حمل و حتی پنکه‌ها را اجاره کنید. هر دو واحد نصب شده مرکزی و قابل حمل در دسترس هستند که از یکی از این روش‌ها استفاده می‌کنند.

زمان خشک شدن سیمان سفید

شما نمی‌توانید فقط با نگاه کردن به سطح سیمان متوجه خشک شدن سیمان سفید شوید زیرا سطح تقریباً همیشه خشک‌تر از مرکز دال است. تنها راه برای تشخیص خشک بودن سیمان سفید آزمایش آن است. آزمایش رطوبت سیمان از دهه 1960 ادامه داشته است و امروزه یک روش علمی اثبات شده برای آزمایش آسان رطوبت یک دال سیمانی وجود دارد. این آزمایش "آزمایش رطوبت نسبی با استفاده از پروب‌های درجا" نامیده می‌شود و اساس استاندارد ASTM F2170 است. این آزمایش از حسگر‌هایی استفاده می‌کند که برای اندازه‌گیری رطوبت نسبی هوای محبوس شده در سیمان در اعماق مشخص در سیمان قرار می‌گیرند. برای دال‌هایی که فقط از یک طرف خشک می‌شوند، سنسور‌ها تا عمقی که 40 درصد ضخامت دال است وارد می‌شوند. برای خشک شدن دال‌ها در هر دو طرف، سنسور‌ها تا عمقی که 20 درصد ضخامت دال است وارد می‌شوند.
سیستم Wagner Meters Rapid RH® L6 یک سیستم تست رطوبت نسبی در محل است که دقیقاً با استاندارد ASTM F2170 مطابقت دارد. سنسور‌های L6 یکبار مصرف کالیبره شده در کارخانه هستند و به راحتی قابل استفاده هستند. هنگامی که آن‌ها در دال نصب شدند و اجازه دادند به مدت 24 ساعت در حالت تعادل قرار گیرند، می‌توانید هر زمان که بخواهید رطوبت را به طور مکرر بخوانید. برخلاف کاوشگر‌های قابل استفاده مجدد، سنسور‌های L6 هرگز نیازی به کالیبراسیون مجدد ندارند.
زمان خشک شدن سیمان سفید برای پیمانکاران و معماران از اهمیت زیادی برخوردار است. برای سفت شدن سیمان سفید و بتن و رسیدن به استحکام لازم، فرآیند آبدهی از مهم‌ترین نکات است. عوامل بسیاری در زمان خشک شدن سیمان سفید اثر دارد و باعث می‌گردد تا زمان خشک شدن کاهش یا افزایش یابد و نمی‌توان به طور دقیق آن را تخمین زد.

چگونه متوجه می‌شوید که سیمان خشک شده است؟

شما نمی‌توانید که متوجه خشک شدن کامل سیمان شوید، مگر اینکه آن را آزمایش کنید. اگر خوش شانس باشید، سریع خشک خواهد شد. با این حال، بسیاری از اوقات اینطور نخواهد بود، بنابراین باید کمی زمان بیشتری به آن بدهید تا خشک شود و سپس دوباره آن را آزمایش کنید. اینکه چقدر زمان می‌دهید تا قبل از آزمایش دوباره خشک شود، تقریباً بهترین حدس بر اساس تجربه گذشته است. در برخی موارد، دال به اندازه کافی خشک می‌شود تا پوشش کف را دریافت کند. البته، این یک فرآیند غیرقابل پیش‌بینی است و به همین دلیل برنامه‌ها ممکن است از بین بروند و هزینه‌ها افزایش یابد. هنگامی که شما کاملاً باید پوشش کف را نصب کنید اما فرآیند خشک کردن کامل نیست، می‌توانید از یک سیستم کاهش رطوبت استفاده کنید. اگر این روش را انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که یک محصول باکیفیت انتخاب کرده‌اید که به اندازه کافی رطوبت را به دال ببندد.

پیشنهاد می کنیم مقاله ترک خوردن سیمان سفید را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display