تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

انواع ماسه و کاربرد‌های آن

انواع ماسه و کاربرد‌های آن
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

دانستن اینکه از ماسه چه استفاده‌هایی می‌شود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. اما به طور معمول تعداد زیادی از معماران در مورد انواع ماسه و همچنین موارد استفاده‌ی آن که یکی از فاکتور‌های اصلی و مهم است، شناخت کافی نداشته‌اند و هنگام خرید ماسه نسبت به این موضوع توجهی ندارند. برای نمونه، در صورتی که در تهیه دوغاب به کار رفته در وصل کردن سنگ‌های نما ماسه خاک‌دار مورد استفاده قرار گیرد، حادثه خیلی بزرگی پیش می‌آید.

یا اگر استوپ‌های مطلوبی برای پشت سنگ‌ها انتخاب نگردد، در همان چند سال اول مشاهده خواهیم کرد که چگونه سنگ‌نما‌ها سقوط می‌کنند. در صنعت ساختمان‌سازی یک سری نکات وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها می‌توان تا حد قابل توجهی از بروز حوادث مالی و جانی جلوگیری کرد. در ادامه این مطلب قصد داریم به سؤالات ماسه بادی چیست، ماسه یک‌بار شور چیست؟ ، ماسه فیلر چیست؟ و ماسه دوبار شور چیست؟ پاسخ دهیم.

تعریف ماسه

قبل از اینکه بگوییم از ماسه چه استفاده‌هایی می‌شود بهتر است ابتدا تعریفی از آن را ارائه دهیم. ماسه به طور اساسی به وسیله سنگ‌هایی به وجود آمده که به مرور زمان خرد شده و دچار فرسودگی می‌شوند. این سنگ‌ها به مرور زمان هم به ذره‌های ریزتر مبدل می‌گردند. سیلیکا به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد تشکیل‌دهنده ماسه به شمار می‌آید که یک ماده کاملاً طبیعی بوده و آن را می‌توان در یک چهارم پوسته زمین پیدا کرد.


. ماسه در حقیقت جزء یکی از مصالح ساختمانی محسوب می‌شود که از آن در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. به طور کلی ماسه از نظر دسترسی و منبع، شکل ظاهری و سایز دانه، موارد استفاده، تحلیل غربال و ترکیب شیمیایی در گروه‌های متنوع قرار می‌گیرد.

ماسه

ماسه بادی چیست؟

در این بخش می‌خواهیم در قسمت از ماسه چه استفاده‌هایی می‌شود، به بررسی یکی از انواع ماسه‌ها بپردازیم. در پاسخ به سؤال ماسه بادی چیست؟ باید بیان کرد که به ماسه تشکیل‌شده در نزدیکی ساحل‌ها و یا دره‌های رودخانه‌ها، ماسه بادی گفته می‌شود. ماسه بادی در واقع ماسه‌ای است که حرکت‌دهی باد آن را به وجود می‌آورد. به منظور توسعه پیدا‌کردن دره‌ها به یک توده باد مناسب لازم است که ماسه به صورت انبوه ذخیره شود و با ساحل به اندازه مناسب فاصله داشته باشد. تولید و ایجاد ماسه‌های بادی به ویژگی‌هایی از قبیل در دسترس بودن رسوبات، سرعت باد مناسب، جهت درست آن و مقدار پوشش‌های گیاهی که در منطقه وجود دارند، وابسته است.

این عوامل بر میزان ماسه‌ها تأثیر می‌گذارند. ماسه‌های بادی قادر هستند به صورت مستقیم از رسوبات ساحلی ساخته شوند و یا تولید آن‌ها در اثر عوامل ثانویه انجام گیرد. از ماسه بادی در زمین‌های ورزشی از جمله فوتبال ساحلی، والیبال ساحلی و سایر ورزش‌های ساحلی استفاده می‌شود. در برخی از موارد این سؤال پیش می‌آید که ماسه فیلر چیست؟ منظور از ماسه فیلر همان ماسه بادی می‌باشد. بنابراین تعریف گفته‌شده برای ماسه بادی را می‌توان برای سؤال ماسه فیلر چیست؟ نیز ارائه داد.

بیشتر بخوانید : آجر فشاری

ماسه یک‌بار شور چیست؟

یکی دیگر از ماسه‌هایی که باید آن را در قسمت از ماسه چه استفاده‌هایی می‌شود، بررسی کنیم، ماسه یک‌بار شور است. در پاسخ به سؤال ماسه یک‌بار شور چیست؟ باید پاسخ داد این ماسه از جمله ماسه‌های ساختمانی بوده که دارای ظاهری تیز گوشه می‌باشد و از طریق آسیاب کردن سنگ‌های معدنی ایجاد می‌گردد. ماسه شکسته یا یکبار شور به دلیل داشتن درصد استاندارد خاک برای دیوارچینی، چینش دیوار و اتصال المان‌ها مانند آجر یا بلوک به کار می‌رود. استفاده از این ماسه باعث افزایش استحکام آجر و پر کردن خلل و فرج‌ها می‌شود.

ماسه دوبار شور چیست؟


در مطلب از ماسه چه استفاده‌هایی می‌شود بد نیست که با ماسه دوبار شور یا شسته آشنا شوید. ماسه طبیعی در ساختار خود از مقداری خاک برخوردار می‌باشد که این خاک در ملات بتن مزیت‌ها و ایراداتی را به وجود می‌آورد. وجود داشتن خاک منجر می‌گردد تا تهیه ملات و همچنین کار کردن با آن راحت‌تر و آسان‌تر صورت گیرد. لازم به ذکر است که تا حدود 4 درصد مشکلی نخواهد داشت. ولی در صورتی که از این اندازه بیشتر باشد باعث کاهش یافتن میزان چسبندگی ملات می‌شود و از ایجاد شدن ملات مقاوم و خوب نیز جلوگیری می‌کند.

ماسه دوبارشور

اما ماسه دوبار شور چیست؟ ماسه شسته یا دوبارشور ماسه‌ای بوده که برای گرفتن خاک آن و کاهش درصد آن شسته می‌شود. یکی از کاربرد‌های ماسه شسته این است که به وسیله آن یک ملات با چسبندگی بسیار بالا به وجود می‌آید که برای ساخت بتن فوق‌العاده است و برای ایجاد چسبندگی به سیمان زیادی نیاز ندارد. در جواب به سؤال کاربرد ماسه دوبار شور چیست؟ به علاوه آن را برای دوغاب پشت سنگ‌ها و کاشی‌ها هم به کار می‌گیرند.

ماسه مناسب سیمانکاری

تا به اینجا انواع ماسه و همچنین موارد استفاده هر یک از آن‌ها را بررسی کردیم. از آنجایی که ماسه در انواع مختلف تولید و ساخته می‌شود به همین جهت دارای کاربرد‌های متنوعی است. در پاسخ به سؤال از ماسه چه استفاده‌هایی می‌شود باید گفت که کاربرد ماسه در ساخت و ساز خیلی زیاد می‌باشد. البته این نکته را باید ذکر کنیم که هر یک از انواع ماسه‌ها کاربرد‌های خاص خود را دارند.

ماسه کفی یک نوع ماسه مناسب سیمانکاری می‌باشد که امروزه در صنعت ساختمان‌سازی به طور فراوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا انتخاب آن به عنوان ماسه مناسب سیمانکاری بهترین گزینه است. اگر خاک وجود داشته باشد باعث می‌شود که در مراحل سیمان‌کاری و شیب‌بندی کف شمشه به راحتی حرکت کند و کروم‌گیری هم راحت‌تر انجام گیرد. همچنین کمک می‌کند تا خیلی راحت‌تر شیب مورد دلخواه به ملات داده شود. البته باید این نکته را درنظر گرفت که خاک ماسه کفی نیز نباید بیشتر از 4 درصد شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله نمای ساختمان را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display