تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

بتن خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

بتن خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

امروزه با توجه به مقاومت بالا، افراد بیشتری از بتن برای ساخت سازه استفاده می‌کنند. البته بتن‌ها از نظر کیفی دارای تفاوت‌های زیادی هستند. در هنگام خرید در هنگام خرید سیمان و بتن ، باید در خصوص کیفیت و مشخصات ظاهری بتن و سیمان خوب اطلاعات کافی داشته باشیم. زیرا اگر کیفیت بتن خوب باشد، دوام آن در سازه بیشتر می‌شود. هنگامی که برای ساختمان، بتن سفارش می‌دهیم، ممکن است شرکت تولید‌کننده بتن، بتن مد نظر ما را ارسال نکند. برای مطمئن شدن از اینکه شرکت تولید‌کننده بتن، بتن سفارشی ما را درست ارسال کرده باشد، بهتر است هنگامی که بتن در کامیون میکسر قرار دارد، آن را چک کنیم.

چگونه متوجه شویم بتن با کیفیت است؟


بتن با کیفیت، ویژگی‌هایی دارد که با شناخت آن‌ها، می‌توان تشخیص داد که کدام بتن با کیفیت‌تر و کدام بتن بی‌کیفیت است. در ادامه مقاله ما تمام ویژگی‌های بتن خوب را به شما عزیزان توضیح می‌دهیم. مهندسین ساختمان، بهتر است که ویژگی بتن خوب را بدانند زیرا برای آن‌ها بسیار کاربردی است.

بتن ریزی

میزان آب موجود در بتن

اگر بخواهید بدانید مهم‌ترین ویژگی‌های بتن خوب چیست باید به مواردی از جمله میزان آب موجود در آن توجه کرد. البته در هر سازه‌ای با توجه به نوع و کاربری ساختمان، کیفیت بتن آن نیز متفاوت است. مثلاً در ساخت پل‌ها، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های اداری از بتن‌هایی استفاده می‌شود که مقاومت بیشتری دارند. بتن‌ها انواع مختلفی دارند و با توجه به سازه‌ها، میزان آب موجود در بتن متفاوت است. به طور مثال میزان آب موجود در بتن فونداسیون با میزان آب بتن در سقف متفاوت است. همچنین میزان فاصله میان دستگاه پمپاژ بتن با طول محل فونداسیون و سقف متفاوت است.

دستگاه پمپاژ با محل فونداسیون فاصله کمتر، و با سقف فاصله بیشتری دارد. در نتیجه هرچه فاصله با دستگاه پمپاژ بیشتر باشد، به آب بیشتری نیاز است. زیرا اضافه کردن آب به بتنی که فاصله زیادی به دستگاه پمپاژ دارد، باعث رقیق شدن بتن و سهولت در انتقال آن می‌شود.

برای عملیات هیدراسیون، به 23 تا 25 درصد آب نسبت به سیمان نیاز است. به طور کلی، نسبت آب در بتن بین 40 تا 60 درصد می‌باشد. اگر درصد آب در بتن از حد استاندارد پایین‌تر باشد، روان بودن بتن کاهش می‌یابد و عملیات بتن‌ریزی را دچار مشکل می‌کند. در نتیجه ویژگی بتن خوب، این است که حدود 40 تا 60 درصد آب داشته باشد.

اهمیت سنگدانه در بتن

در پاراگراف‌های قبلی به متنوع بودن بتن در سازه‌ها اشاره کردیم. در این بخش اهمیت سنگدانه در بتن را به شما عزیزان توضیح خواهیم داد. اندازه و جنس سنگدانه در بتن‌ها نیز متفاوت است. به طور مثال، در بتن‌ریزی فونداسیون از سنگدانه‌هایی استفاده می‌شود که اندازه آن‌ها بلند‌تر و در برابر شکستگی مقاومت دارند.


اگر در ترکیبات بتن، از سنگدانه‌های ریز استفاده شود، میزان آب در بتن افزایش می‌یابد. همچنین در ترکیبات بتن مرغوب و با کیفیت، از سنگدانه‌هایی استفاده می‌شود که اندازه آن 2 تا 3 سانتی‌متر باشد. به طور کلی، بتن مرغوب سنگدانه‌های آن بلند است.

بتن ریزی

میزان مخلوط شدن بتن آماده

مهندسین ساختمان، باید فنون اختلاط مواد را داشته باشند. اگر حتی یکی از مواد را کمتر یا بیشتر به ترکیبات بتن اضافه کنند، کیفیت بتن از بین می‌رود. به همین جهت باید با دقت بیشتری اقدام به خرید بتن نمود.

مشخصات ظاهری بتن خوب

در این بخش سعی داریم مشخصات ظاهری بتن خوب را به شما عزیزان توضیح دهیم. پس شما را به مطالعه ادامه این مقاله دعوت می‌کنیم.

سنگدانه‌ها و آب موجود در بتن، نباید از همدیگر جدا باشند. ویژگی بتن خوب، مخلوط شدن همگن تمامی ترکیبات سازنده بتن است. همچنین بتن مرغوب، باید روان و نیمه سفت یا خمیری شکل باشد. هنگامی که بتن به طبقات بالا پمپاژ می‌شود، باید حالت کشسانی داشته باشد. بتن خوب، به راحتی روی سطوح پخش می‌شود و سهولت در کار را ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید : مصالح ساختمانی

کیفیت سیمان

در ساخت مکان‌های مسکونی، از سیمان پرتلند نوع 2 استفاده می‌شود. در ادامه مقاله، به بررسی کیفیت سیمان مرغوب خواهیم پرداخت. به طور کلی، کیفیت سیمان به عوامل زیر بستگی دارد.

  1. کارخانه‌ای که سیمان را تولید می‌کند.
  2. مواد تشکیل‌دهنده سیمان
  3. نحوه نگهداری و انبار داری سیمان
  4. مقدار سیمان مورد استفاده در انواع سازه‌ها
  5. سیمان مرغوب، سیمانی است که تاریخ تولید و تاریخ انقضا روی آن درج شده باشد

مواد افزودنی در سیمان

در هر سازه‌ای، میزان مواد در ترکیبات بتن آن متفاوت است. مهندسین ساختمان، با توجه به نوع سازه، مقدار دقیق افزودنی‌ها در ترکیبات بتن را به کارخانه تولید بتن می‌دهند. این کار باید چند روز قبل از بتن‌ریزی انجام شود. همچنین زمان و ساعت تحویل بتن را باید به کارخانه داد. اگر بتن در روز و ساعت معین برای مهندسین و معماران سازه قابل دسترسی نباشد، در برنامه‌ریزی مشکل ایجاد می‌کند.

موادی که به بتن اضافه می‌شود، هر کدام ویژگی مخصوص خودشان را دارد. بهتر است مهندسین و معماران و مسئول تولید‌کننده بتن از علوم و فنون و دانش خواص این مواد آگاهی داشته باشند.

سخن پایانی

برای داشتن یک بتن خوب باید به میزان آب استفاده شده در ساخت بتن و اهمیت جنس و نوع سنگدانه توجه ویژه‌ای داشت. ما در این مقاله سعی کردیم مشخصات ظاهری بتن خوب را مورد بررسی قرار دهیم و همچنین به پرسش‌های شما عزیزان درباره اینکه بتن خوب چیست پاسخ دهیم.

پیشنهاد می کنیم مقاله خشک شدن سیمان را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display