تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

سیمان و بتن از چه موادی تشکیل شده است؟

سیمان و بتن از چه موادی تشکیل شده است؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

سیمان و بتن دو ترکیب مهم در صنعت ساخت و ساز، از ترکیب چند ماده ساخته می‌شوند. اگر با ترکیبات و نحوه‌ی درست شدن سیمان و بتن آشنایی ندارید، خواندن این مقاله اطلاعات شما را در این باره افزایش می‌دهد.

بتن از چه موادی تشکیل شده است؟

به منظور تشکیل و ساخت بتن، از آب، سیمان پرتلند و سنگدانه‌ها استفاده می‌شود. از طریق ترکیب مصالحی مانند سیمان، آب، سنگدانه بتن ساخته می‌شود که در ساخت و ساز به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد تشکیل‌دهنده بتن عبارتند از:

بیشتر بخوانید : بتن ریزی در هوای گرم

آب

تقریباً برای ساخت بتن، ۲۰ درصد آب استفاده می‌شود. آب برای تشکیل خمیر ماده‌ای ضروری است. اگر می‌خواهید بتن مستحکم‌تری داشته باشید، نسبت آب به سیمان باید کمتر باشد. برای تهیه بتن باید از آب خالص استفاده کرد. اگر آب دارای ناخالصی باشد، مقاومت کلی بتن تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

سیمان پرتلند

تقریباً برای ساخت بتن، ۱‍۵ درصد سیمان پرتلند استفاده می‌شود. سیمان یکی از عناصر اصلی برای ساخت بتن است. افزودن سیمان به ترکیبات بتن، باعث افزایش مقاومت‌پذیری و استحکام بتن می‌شود. سیمان پرتلند، از مهمترین انواع سیمان است که از طریق ترکیب خاک رس، سنگ‌های رسی، کربنات کلسیم، سنگ آهک ساخته می‌شود. سیمان پرتلند دارای انواع مختلف مانند سیمان پرتلند تیپ ۱، سیمان پرتلند معمولی، سیمان پرتلند تیپ ۲، سیمان پرتلند تیپ ۳، سیمان پرتلند تیپ ۴، سیمان پرتلند تیپ ۵ می‌باشد. هر کدام از انواع سیمان پرتلند دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشند. استفاده از سیمان پرتلند در ترکیب بتن، مانع این می‌شود که سازه‌ی ساخته شده خیلی زود تخریب شود.

سنگدانه

سنگدانه‌ها که شامل شن، ماسه و سنگ هستند، از ترکیبات دیگر بتن می‌باشند. حدوداً 75 تا 60 درصد از بتن حاوی سنگدانه‌ها است. استفاده از ترکیباتی مانند سنگدانه در بتن، باعث افزایش میزان مقاومت بتن می‌شود. سازه‌های ساخته شده با بتن، سازه‌هایی مستحکم و دارای طول عمر بالا می‌باشند. بتن به علت دارا بودن سنگدانه‌های زیاد، دارای مقاومت فشاری بالا می‌باشد. هر اندازه که میزان مقاومت بتن در برابر فشار بالا باشد، بتن کیفیت بیشتری خواهد داشت.

سیمان از چی درست میشه؟

سیمان حاوی موادی از قبیل آهک، سیلیکا، مگنزیا، سولفات کلسیم، اکسید آهن و آلکالین می‌باشد. هر کدام از مواد تشکیل‌دهنده‌ی سیمان دارای خواص فیزیکی و شیمیایی هستند. سیمان حاوی ترکیبات شیمیایی مانند‌تری کلسیم سیلیکات، دی کلسیم سیلیکات، ‌تری کلسیم آلومینات می‌باشد. ‌تری کلسیم سیلیکات، از ترکیبات مهم سیمان است که در مستحکم کردن بتن نقش زیادی دارد.

Concrete compounds

در این بخش به بررسی هر کدام از مواد تشکیل‌دهنده‌ی سیمان می‌پردازیم.

نقش آهک در سیمان

آهک از عناصر مختلف تشکیل‌دهنده‌ی سیمان است. اگر سیمان دارای میزان کافی آهک نباشد، مقاومت و زمان گیرش آن کاهش پیدا می‌کند. همچنین، اگر از آهک به میزان زیاد برای تولید سیمان استفاده شده باشد، تأثیرات مخربی به همراه خواهد داشت.

نقش سیلیکا در سیمان

سیلیکا یکی دیگر از ترکیبات سیمان است. علت اینکه استفاده از سیمان در ساخت و ساز باعث استحکام سازه می‌شود، وجود ترکیبی به نام سیلیکا در سیمان است.

نقش آلومینا در سیمان

استفاده از آلومینا یا اکسید آلومینیوم برای درست کردن سیمان، نقش مؤثری در استحکام سازه دارد. در صورتیکه برای تولید سیمان از مقدار زیادی اکسید آلومینیوم استفاده شود، استحکام سازه نیز به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند.

نقش منیزیم در سیمان

اکسید منیزیوم یا منیزیا نیز از ترکیبات دیگر سیمان است. وجود این ترکیب در سیمان و بتن باعث می‌شود که سازه‌هایی با طول عمر بالاتر بسازید.

نقش اکسید آهن در سیمان

استحکام یک سازه از مهمترین مواردی است که هنگام ساخت و ساز مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین، باید از مصالح ساختمانی حاوی ترکیباتی استفاده کنید که باعث افزایش استحکام‌پذیری سازه می‌شوند. اکسید آهن از مهمترین ترکیبات سیمان است که به افزایش مقاومت‌پذیری ساختمان‌ها می‌شود.

Cement compounds

نقش سولفات کلسیم در سیمان

سولفات کلسیم یکی از ترکیبات سیمان است که روی کاهش زمان گیرش سیمان تأثیر می‌گذارد.

نقش سولفور‌تری اکسید در سیمان

سولفور‌تری اکسید به میزان خیلی کم برای تولید سیمان استفاده می‌شود. استفاده بیش از حد از این ماده شیمیایی برای تولید سیمان، باعث ایجاد تخریب زودهنگام سازه می‌شود.

نقش آلکالین در سیمان

آلکالین از مواد شیمیایی است که به منظور کاهش میزان نفوذ‌پذیری در سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله زمان مورد نیاز برای سفت شدن بتن را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display