تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

آجر پلاک چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟

آجر پلاک چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اگر می‌خواهید جواب سؤال خود را در رابطه با اینکه آجر پلاک چیست و با کاربرد‌های این نوع آجر آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید. در قدیم، آجر‌ها تنها در ساختن بدنه ساختمان کاربرد داشتند، اما امروزه آجر‌ها نه تنها در بدنه‌ی ساختمان‌ها، بلکه در نمای آن نیز کاربرد دارد. آجر نما پلاکی از جمله محبوب‌ترین آجر‌ها در بین مردم به حساب می‌آید. این آجر به دلیل تنوع بالایی که دارد از نظر قیمت نیز بسیار مناسب است. در زمان‌های گذشته از این اجر بیشتر در بخاری‌ها استفاده می‌کردند، چرا که هنوز محدودیت قبلی را داشت. اما با گذشت زمان، تنوع انتخاب در آجر نما پلاکی بسیار بیشتر از قبل شد. این آجر‌نما علاوه بر مقاومت بالایی که در مقابل حرارت دارد، در مقابل اسید نیز بسیار مقاوم است. «خرید گچ»


از دیگر کاربرد‌های مهم آجر نما پلاکی، استفاده از آن در ترمیم بنا‌های تاریخی نیز می‌توان اسم برد. البته کاربرد‌های این آجر پلاک سیار زیاد است، چرا که در ساخت مسجد و حتی معماری‌ها نیز استفاده می‌شود‌. اندازه هر آجر 731 و تعداد 40 قالب با بند‌کشی یک سانتی‌متری، برای یک متر مربع نیاز است و آجر 5.522 تعداد 72 قالب در هر متر مربع نیاز است.

آجر پلاک

آجر نما پلاکی چیست؟

تا الان به طور نسبی متوجه شدیم که آجر پلاک چیست؛ حال می‌خواهیم به تعریف آجر نما پلاکی و برتری این محصول از سایر محصولات شویم. البته باید دانست آن چیزی که باعث برتری این محصول بر محصولات دیگر می‌شود، استفاده از تکنولوژی نانو است.

همانطور که ذکر کردیم، آجر نما پلاکی در دسته‌ی آجر‌های پلاکی قرار دارد. در ساخت و طراحی این آجر، از تکنولوژی نانو استفاده شده است، چرا که این آجر بسیار مقام ساخته شده است. این آجر نزدیک 18 درصد آب را در خودش جمع می‌کند و به همین دلیل از رطوبت زیادی دارد.

ساختار این آجر بسته به سلیقه مشتری می‌تواند از مواد اولیه متفاوتی ساخته شود اما به طور کل، مانند باقی آجر‌ها از خاک رس حاوی آلومینا و سیلیس که عناصری قادر به تحمل دمای بالا هستند، تشکیل شده است. آجر نما پلاکی شامل رنگ‌بندی قرمز، مشکی، قهوه‌ای، سفید زرد، طوسی، سبز و مشکی می‌باشد. محبوب‌ترین‌های این محصول، آجر نسوز سفید، آجر نسوز قرمز، آجر نسوز قهوه‌ای و شاموتی است. این آجر‌ها، قبلاً در شومینه و کوره‌ها به دلیل مقاومت نسبت به دمای بالا استفاده می‌شده است. در آخر هنگام استفاده از آن، با ملات‌های چسبی آجر را به کار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید : محوطه‌ سازی

کاربرد آجر پلاک چیست؟

در رابطه با آن که کاربرد آجر پلاک چیست می‌توان نقل کرد این نوع آجر به دلیل شباهت بسیار زیادی که به معماری تاریخی ایران دارد از آن در بازسازی اماکن تاریخی بسیاری چون مساجد و ساختمان‌های قدیمی در جای جای ایران عزیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترکیب این آجر با وسایل جانبی دیگر از جمله سنگ‌های مرمر و... به جذابیت نمای ساختمان می‌افزاید. استفاده از این آجر نه تنها در نمای خارجی، بلکه در زیبایی نمای داخلی نیز کاربرد دارد اما در کل به دلیل مقاومت این آجر در برابر عوامل جوی، بیشترین کاربرد آن در نمای خارجی ساختمان‌ها است. این آجر را می‌توان هم به صورت دو غابی‌تر و یا هم به صورت خشک قابل اجرا است. در گذشته از این آجر بیشتر در دیوار‌ها استفاده می‌شده تا از نمای خوبی برخوردار باشد، اما امروزه به دلیل تغییر در همه چی، این دو مورد از هم استثنا شده‌اند‌. به همین دلیل دیگر نیازی به آجر‌های با ضخامت گذشته نیست. از آجر‌های پلاکی به دلیل مقاومت بالایشان در خارج از خانه استفاده می‌کنند، چرا که هم مقاومت بالا دارد و هم از نظر زیبایی حرف اول را می‌زند.

مزایای استفاده از آجر پلاک چیست؟


آجر پلاکی خود از مزایایی برخوردار است، که همین مزایا آن را منحصر به فرد‌تر نشان می‌دهد‌. این آجر نسبت به اغلب آجر‌ها از قیمت مناسبی برخوردار است. تنوع رنگی که دارد دست ما را در هنگام خرید باز می‌گذارد و دارای کاربرد‌های زیادی بسیاری است. علاوه بر این، این آجر با معماری ایرانی سازگاری دارد. اغلب این آجر‌ها نسوز بوده و در برابر آتش بسیار مقاوم هستند و می‌توانند دمایی بین 1100 تا 1600 درجه سانتیگراد را تحمل کنند. آجر نما پلاکی به صورت طبیعی و در کوره رنگ گرفته و همین باعث شده است آن‌ها در اثر تابش نور خورشید، طوفان و... تغییر رنگ ندهند. در انتها، مواد اولیه آن در دسترس و تولید آسان است. این آجر سبک است و در صورت نصب صحیح هرگز لق نخواهد شد.

کاربرد آحر پلاک

علاوه بر این‌ها، این آجر‌ها عایقی برای هوا بوده و نسبت به محیط اسیدی مقاوم‌اند. به همین سبب این آجر‌ها از قیمت مناسبی برخوردار بوده و مقاومت بالایی در برابر فشار، حرارت، نورخورشید و اسید‌ها دارند و حتی در دسترس بودن این مواد از جمله مزایای این آجر به حساب می‌آید.

آجر نما پلاکی هم در دکور خانه می‌تواند به کار برود، هم در خارج از خانه، که پیشنهاد می‌شود از آن در خارج از خانه استفاده شود، زیرا این کار مرسوم‌تر و جا افتاده‌تر است. منظور از نما‌های داخلی، دیوار‌های داخلی بنا و تزئینات بوده است. امروزه به سبب اهمیت یافتن دکوراسیون در منازل و محیط کاری شما استفاده از این مدل محصول‌ها پیشنهاد می‌شود.

در رابطه با رنگ‌بندی این آجر نما پلاکی بهتر است رنگ آن را مطابق با رسی که داخل کوره قرار می‌گیرد انجام دهیم تا رنگ طبیعی خودش را داشته باشد و از بین نرود.

پیشنهاد می کنیم مقاله آشپزخانه لوکس را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display