تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

آجر تصفیه کننده هوا چیست و چه کاربردی دارد؟

آجر تصفیه کننده هوا چیست و چه کاربردی دارد؟
 
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

در روزهایی که آلودگی هوا تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین معضلات کلان شهرها و کشورهای بزرگ شده است، همه متخصصان در جهت حل این معضل در تلاش برای پیدا کردن راهکاری مناسب و کاربردی نیز هستند.

آجر جذب کننده آلودگی هوا نیز یکی از مصالح نوین ساختمانی است که در این مقاله سعی در تشریح کاربرد آن داریم.

آجر تصفیه کننده هوا

کاربرد آجر جذب کننده آلودگی، تصفیه کردن هوایی که از خارج به داخل خانه وارد می‌شود، است. امروزه به دلیل افزایش آلاینده های محیط زیست در ایران و به خصوص کلان شهرها، همینطور گسترش کارخانه ها و ماشین آلات صنعتی، به فکر راهکاری هستند تا به معضل نبود هوای سالم خاتمه دهند. ایده اصلی آجر تصفیه کننده هوا در ایران در راستای ایده اولی این نوع آجر بوده است که اولین بار توسط کارمن ترودل، استادیار مدرسه معماری Col Poly San Luis doispe و بنیانگذار معماری در آمریکا مطرح شد، کارمن ترودل، ساختمان را همانند بدن انسان در نظر گرفت و آجر تصفیه کننده هوا را به کلیه در بدن انسان تشبیه کرد که آلودگی ها را تصفیه می‌کند و هوای سالم را در درون آن به جریان می‌اندازد.

بیشتر بخوانید : ابعاد آجر


از این ایده به طور کلی استقبال ویژه ای مخصوصا از جانب دوستداران محیط زیست شد؛ بدین شکل که هر ساختمان به صورت مجزا هوای تمیز را به داخل خود می‌فرستد و موجب کاهش آلودگی‌ها و تمیزی محیط زیست می‌گردد. کارمن آجر جذب کننده آلودگی را با ایده گرفتن از جارو برقی به وسیله یک فیلتر سیکلون طراحی کرده تا از لحاظ اقتصادی به گونه‌ای باشد که کشورهایی در زمینه توسعه در اول راه خود قرار دارند و از بودجه کافی برخوردار نیستند، بتوانند از این آجر در پروژه‌هایی در ابعاد و مساحت های بزرگ تر، استفاده نمایند.

"آجر تصفیه‌کننده هوا

حال این سوال مطرح می‌شود که مواد تشکیل دهنده آجر تصفیه کننده هوا از چیست؟

آجر جذب کننده آلودگی هوا متشکل از تصفیه کننده هوا، آجر بتنی، اتصالات پلاستیکی بازیافتی و فیلتر سیکلونی می‌باشد.

نحوه عملکرد آجر تصفیه کننده هوا در ایران

این سیستم متشکل از دو بخش اصلی است که یک بخش آن شامل آجرهای بتنی و بخش دیگر آن شامل اتصال دهنده‌هایی از جنس پلاستیک بازیافتی می‌باشد. در مرکز این آجرها فیلتری سیکلونی قرار گرفته است.

هوای آلوده به مساعدت آجر بتنی توسط ورودی های مستطیلی که در آن تعبیه شده است؛ وارد فیلتر سیکلونی می‌شود و در مرحله بعدی توسط فیلتر که مثل بتن در آجر ریخته می‌شود، جدا می‌شوند و فرایند تصفیه صورت می‌گیرد. آزمایش‌ها نشان می‌دهد، فیلتر سیکلون که عملکردی شبیه جاروبرقی دارد می‌تواند ۳۰ درصد ذرات ریز و ۱۰۰ درصد ذرات درشت موجود در هوا را به خود جذب کند و موجب تصفیه هوا شود.

هم تراز آجرهای بتنی؛ اتصالات پلاستیکی بازیافتی هستند که در دو جهت مورد استفاده قرار می‌گیرند:

  • تقویت ساختار آجر

  • تعبیه مسیر از بیرون به داخل آجر

آجرهای بتنی متشکل از سطوح چند وجهی هستند که به هدایت جریان هوا به داخل سیستم کمک می‌کنند، همینطور یک حفره مجزا برای قرار دادن ساختار فولادی به کمک آن می‌آید.

آجر تصفیه کننده هوا در ایران می تواند از طریق هر دو سیستم تهویه مکانیکی و تهویه غیرفعال کار کنند. یعنی هوای پاکیزه می‌تواند از دو صورت تهویه های مکانیکی و تهویه های غیر فعال؛ در ساختمان جریان پیدا کند.

خاطر نشان می‌کنیم که فیلتراسیون فرآیندی مکانیکی است که مواد معلق جامد را از سیالات، چه مایع یا گاز، تفکیک می-کند. این نوع از آجرها اغلب ذرات ریز و درشت موجود در هوا را (توسط تونل باد که بر روی آجر تصفیه کننده هوا تعبیه شده است) از آن جدا می‌کند.

مزایای استفاده از آجر تصفیه کننده هوا


  • استفاده از این نوع آجر اقتصادی و مقرون به صرفه است.

  • ساختار این نوع از آجر کم ترین آسیب را به محیط زیست وارد می‌کند.

  • در صرفه جویی انرژی نقش به سزایی دارد.

"مزایای استفاده از  آجر تصفیه کننده هوا

کاربرد کلی آجرهای تصفیه کننده هوا

آجرهای جذب کننده آلودگی مناسب برای ساختمان‌های یک یا نهایتا دو طبقه می‌باشد و مناسب برای مناطقی هستند که از نظر آب و هوایی در کیفیت مطلوبی به سر نمی‌برند و هوا مملو از ذرات ریز و درشت و آلاینده‌ها است.

آجر تصفیه کننده هوا در ایران

این مصالح نوین ساختمانی بیشتر در آمریکا و اروپا کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که هنوز آجر تصفیه کننده هوا در ایران نه تنها خیلی کم استفاده می‌شود بلکه کمتر کسی اطلاعی از این مصالح کاربردی دارد.

با توجه به میزان افزایش روز افزون آلایندگی‌ها در کلان شهرهایی مانند تهران، تبریز، اصفهان، مشهد و اهواز و همینطور افزایش تعداد کارخانه‌ها و تولیدی‌ها و از طرفی ریزگرد‌هایی که از کشورهای همسایه به سمت ایران و استان‌های جنوب و جنوب غربی را درگیر آلودگی هوا می‌کنند، نقش آجر تصفیه کننده هوا در ایران بیش از پیش مهم و حائز اهمیت می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله انواع سبک های دکوراسیون داخلی را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display