تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

سیمان چیست و چگونه درست می شود؟

سیمان چیست و چگونه درست می شود؟
 
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی، سیمان است که برای ساخت بناهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید به منظور انجام کارهایی مانند بازسازی ساختمان، رفع ایرادات ساختمان و.. از انواع سیمان استفاده کنید. در این مقاله به بررسی این موارد می‌پردازیم که سیمان چگونه درست می شود و چه تنوعی دارد؟

سیمان چیست؟

از کاربردی‌ترین مصالح که در صنعت ساخت‌وساز به صورت گسترده استفاده می‌شود، سیمان است. سیمان برای اتصال بین اجزای مختلف سازه‌ها مانند کاشی، آجر، سنگ و.. استفاده می‌شود. در واقع، سیمان جزو ترکیبات اصلی بتن است که به منظور ساخت‌وساز سدها، پل‌‌ها، ساختمان‌ها و سازه‌های مسکونی و تجاری مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیمان با ترکیباتی از قبیل رس، ماسه، بوکسیت، آهک ساخته شده است.

بیشتر بخوانید : سیمان مرکب

سیمان چه کاربردی دارد؟

سیمان، ماده‌ای بسیار کاربردی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حوزه مهندسی و ساخت‌وساز استفاده از این ماده کاربرد زیادی دارد. از کاربردهای سیمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
✔️ استفاده از سیمان به عنوان درزگیر لوله ها؛
✔️ استفاده از سیمان برای ساخت ملات به منظور ساخت بنا، گچ‌کاری؛
✔️ استفاده از سیمان به منظور مقاوم سازی سازه در مقابل آب؛
✔️ قابل استفاده برای ساخت پله، ستون، پل و..،
✔️ قابل استفاده برای ساخت تیرهای چراغ برق، مخازن، جاده‌ها و.. .

مواد اولیه سیمان چیست؟

سیمان از موادی مانند سیلیکا، اکسید آهن، سولفات کلسیم، آهک و آلومینا ساخته شده است. خاصیت فیزیکی و شیمیایی سیمان، به مقدار مواد اولیه که در ساخت آن به کار رفته بستگی دارد.

انواع سیمان

سیمان‌ها در انواع مختلف تولید می‌شوند و هر کدام کاربردهای گسترده‌ای دارند. انواع سیمان عبارتند از:

  • سیمان‌های هیدرولیکی
  • سیمان‌های آمیخته
  • سیمان سفید
  • سیمان پرتلند
انواع سیمان

سیمان هیدرولیکی

سیمان هیدرولیکی، جزو سیمان‌های پرفروش است که به منظور اجرای نمای سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. به سیمان هیدرولیکی، سیمان زود سخت شونده نیز می‌گویند. از کاربردهای سیمان هیدرولیکی می‌توان به استفاده از این سیمان در بتن ریزی‌های حجیم استفاده کرد. مهم‌ترین کاربرد سیمان هیدرولیکی، استفاده از این سیمان در ساخت پل‌ها و آب بندها یا همان سد می‌باشد.

سیمان های آمیخته

سيمان‌هاي آميخته پوزولاني نسبت به سیمان‌های دیگر دارای قیمت کمتری می‌باشند. همچنین، سیمان‌های آمیخته به حفظ محیط زیست نیز کمک زیادی می‌کنند.

سیمان سفید

سیمان سفید نیز از مصالح ساخت‌وساز است و بیشتر به منظور ساخت نماهای تزئینی و بندکشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و این نکته را نیز باید عنوان کنیم که قیمت سیمان سفید از انواع دیگر سیمان، بیشتر است.

سیمان تیپ ۱

سیمان تیپ ۱ بیشتر از انواع دیگر سیمان در ساخت‌وساز استفاده می‌شود. از مزایای سیمان تیپ ۱ می‌توان به میزان مقاومت این نوع سیمان در برابر حمله سولفات‌ها و قدرت گیرش یا همان جذب شوندگی بالای این سیمان است که میتوان به آن اشاره کرد.

سیمان تیپ ۱

سیمان تیپ دو از مصالح رایجی می‌باشد که میزان حرارت کمتری ایجاد کرده و میزان ترکیب‌پذیری این نوع سیمان به آب کمتر است. در صورتی‌که قصد دارید که ساختمان‌های بزرگ بسازید، استفاده از سیمان تیپ ۲ را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

سیمان چگونه درست می شود؟

سیمان چگونه درست می شود؟ خاک مارون و سنگ آهک جز مهم‌ترین موادی هستند که برای ساخت و تولید سیمان مورد نیاز می‌باشند. در کنار کارخانه‌های سیمان، معادنی وجود دارد که از این معادن مواد اولیه مورد نیاز برای تولید سیمان در آن‌ها استخراج می‌شوند. در وهله اول، ماده‌ای به نام بوکسیت به همراه خاک مارون و سنگ آهک از معادن استخراج شده و سپس به دستگاه خرد‌ کن منتقل می‌شوند.

سیمان

در آنجا مواد وارد آسیاب می‌شوند تا به پودر تبدیل شوند. سپس، این ترکیب بوجود آمده وارد کوره می‌شود. البته، قبل از اینکه این پودر وارد کوره شود، رطوبت آن گرفته می‌شود. پودر به دست آمده وارد کوره می‌شود و این پودر مانند مواد مذاب شده و سپس خارج شده و سرد می‌شود. تسریع روند سرد شدن مواد مذاب نیز منجر به تولید کلینکر می‌شوند.
کلینکر که از سرد شدن مواد مذاب تولید شده است، به انبار ذخیره کلینکر انتقال داده شده و سپس به هر نوع تیپ سیمانی قابل تبدیل می‌شود. به منظور ساخت سیمان پوزولانی نیز، مقداری گچ و پوزولان به کلینکر مخلوط شده و دوباره وارد دستگاه آسیاب می‌شود. این پروسه تولید سیمان است. سیمان‌ها را در انواع مختلف می‌توانید به صورت فله‌ای یا بسته‌بندی شده خریداری کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله سیمان پرتلند را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display