تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

آجرگری یا آجر فشاری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

آجرگری یا آجر فشاری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آجر از مصالح ساختمانی است که از دوران قدیم در ساخت و ساز بنا‌های متعدد مورد استفاده قرار می‌گرفته است. آجر فشاری یکی از پرکاربردترین انواع آجر است که به عنوان قدیمی‌ترین انواع آجر در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای مزایا و معایبی می‌باشد. در این مقاله، شما را با مزایا و معایب آجر فشاری آشنا می‌کنیم.

بیشتر بخوانید : ویژگی های بتن خوب

آجر فشاری چیست؟

آجر فشاری از آب و خاک رس ساخته می‌شود و استفاده از آجر‌های فشاری به صورت متداول در پروسه ساخت و ساز برای سفت کاری و زیر کاری ساختمان مورد استفاده واقع می‌شود.

آجر فشاری

مزایای آجر فشاری

آجر فشاری به دلیل ویژگی‌ها و مزایایی که دارد در صنعت ساخت و ساز کاربرد بسیاری دارد. آجر‌گری یا فشاری دارای ویژگی‌هایی مانند طول عمر بالا، قابلیت بازیافت، قیمت ارزان، وزن کم می‌باشد. در بخش زیر به بررسی مزایای دیگر آجر فشاری می‌پردازیم.

✔️ از آنجایی‌که آجر فشاری در برابر رطوبت زیاد و دمای بالا مقاوم است، برای ساخت سازه‌هایی استفاده می‌شود که در مناطق مرطوب قرار دارند.

✔️ مقاومت مکانیکی بالای این نوع آجر زیاد است و در برابر هرگونه ضربه مقاوم‌ است.

✔️ این آجر می‌تواند طول عمر زیادی به اندازه‌ی دویست سال داشته باشد.

✔️ هزینه‌ی خرید آجر‌های فشاری نسبت به انواع دیگر آجر کمتر است.

✔️ آجر فشاری را می‌توانید به راحتی در تمام مناطق کشور تهیه کنید و به دلیل تولید انبوه این آجر همیشه در دسترس است.

✔️ به دلیل اینکه آجر‌گری ساختار و ظاهری طبیعی دارد، در طراحی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، اگر قصد طراحی نمای ساختمان را دارید، از مصالحی مانند آجر‌گری یا فشاری برای ساخت نما استفاده کنید.

معایب آجر فشاری

آجر فشاری مانند سایر مصالح ساختمانی معایبی نیز دارد. این معایب عبارتند از:

✔️ از معایب آجر گری، وزن زیاد این نوع آجر است. بنابراین برای ساختمان‌هایی که دارای طبقات کمتری هستند، استفاده از آجر فشاری پیشنهاد نمی‌شود.

✔️ از آنجاییکه آجر فشاری عایق حرارتی خوبی نمی‌باشد، کمکی به حفظ گرمای محیط ساختمان نیز نخواهد کرد.

✔️ استفاده از آجر فشاری در ساخت و ساز باعث می‌شود که انرژی زیادی هدر برود و در نتیجه هزینه‌ی مصرف انرژی نیز افزایش پیدا کند.

✔️‌آجر فشاری دارای وزن بالایی است و به همین دلیل منجر به افزایش وزن ساختمان می‌شود.

کاربرد آجر فشاری

کاربرد آجر فشاری

به منظور ساخت نمای ساختمان، دیوار‌های جداکننده و طاق ضربی از آجر فشاری استفاده می‌شود. به دلیل اینکه آجر فشاری دارای ظاهری طبیعی می‌باشد، در طراحی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کاربرد‌های آجر فشاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از آجر فشاری در دیوار چینی،

  • استفاده از آجر‌گری یا فشاری در قالب‌بندی فونداسیون؛

  • استفاده از آجر فشاری به منظور ساخت دیوار‌های باربر؛

  • استفاده از آجر فشاری برای ساخت دیوار حیاط.

قیمت آجر فشاری

آجر فشاری یا آجر‌گری از انواع مصالح قدیمی است که به صورت‌های مختلف ساخته می‌شود. آجر فشاری را می‌توان به صورت ماشینی، سنتی یا دستی تولید کرد. هنگام تصمیم به ساخت بنا، قیمت مصالح اهمیت زیادی دارد. قیمت آجر فشاری نیز براساس برخی از عوامل تعیین می‌شود. قیمت این نوع مصالح ساختمانی به ابعاد و مصالح مورد استفاده، ابعاد و اندازه و ضخامت آجر بستگی دارد. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که آجر‌های فشاری باریک دارای قیمت کمتر و آجر‌های فشاری ضخیم نیز دارای قیمت بیشتری می‌باشند.

خرید آجر فشاری یا آجر‌گری برای ساخت و ساز

استفاده از آجر فشاری در ساخت بنا‌های مختلف باعث زیبایی هر چه بیشتر سازه می‌شود. به همین منظور از قدیم استفاده از آجر فشاری یا آجر‌گری برای ساخت نمای ساختمان رواج داشته است. علاوه بر زیباسازی نمای ساختمان، آجر فشاری دارای مزایای دیگری می‌باشد که در این مقاله آن‌ها را شرح دادیم. افزایش میزان استحکام ساختمان، مقاومت‌ در برابر رطوبت، مقاومت مکانیکی بالا و... از ویژگی‌های منحصر به فرد این مصالح ساختمانی می‌باشد. با اینکه آجر فشاری از مصالح قدیمی است ولی امروزه هنوز از این نوع آجر برای ساخت بنا‌های مختلف استفاده می‌شود. این نوع آجر دارای قیمت کمتری می‌باشد و هزینه‌های ساخت و ساز را نیز کاهش می‌دهد. به همین منظور، اگر قصد ساخت و ساز را دارید و به دنبال خرید مصالح ساختمانی مانند آجر هستید به شما خرید آجر فشاری یا آجر‌گری را پیشنهاد می‌کنیم.

پیشنهاد می کنیم مقاله کاربرد آجر تصفیه کننده را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display