تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

بتن چیست؛ انواع، ویژگی‌ها و کاربرد‌ها

بتن چیست؛ انواع، ویژگی‌ها و کاربرد‌ها
 
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

بتن به راحتی در انواع اشکال و سیستم‌های سازه‌ای، آماده و ساخته می‌شود. سادگی بزرگ آن در این واقعیت نهفته است که اجزای تشکیل‌دهنده آن در همه جا وجود دارند و تقریباً در هر نقطه از جهان به راحتی در دسترس هستند. در نتیجه فراگیر بودن، عملکرد و انعطاف‌پذیری آن، تا حد زیادی به محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی در جهان تبدیل شده است.

مواد اولیه بتن چیست؟


مواد بتن اغلب با مواد سیمان اشتباه گرفته می‌شود. سیمان یکی از اجزای تشکیل‌دهنده بتن است، بخشی از ترکیب چسبنده که سایر مواد را در کنار هم نگه می‌دارد. بتن از اختلاط سیمان، مواد سیمانی تکمیلی، آب، سنگدانه‌های ریز (ریزدانه‌های ماسه/ سنگ خرد شده)، سنگدانه درشت (شن یا سنگ خرد شده) همراه با (یا بدون) مواد افزودنی، تقویت‌کننده، الیاف یا رنگدانه‌ها ساخته می‌شود.

انواع بتن

مواد تشکیل‌دهنده برای تولید بتن با مقاومت و دوام خاص، متناسب و مهندسی شده‌اند، بنابراین برای کاری که برای آن در نظر گرفته شده است، مناسب است. می‌توان آن را به صورت محصولات پیش ساخته یا به صورت بتن آماده تولید کرد که در کامیون میکسر بتن تحویل داده می‌شود.

بتن شیشه‌ای چیست؟

بتن شیشه‌ای ( LitraCon ) و یا بتن شفاف که انتقال‌دهنده نور می‌باشد، اولین بار در سال 2001 توسط یک معمار اختراع شد. برای تولید و ساخت این بتن از فیبر‌های شیشه به نحو پیشرفته‌ای استفاده شده و با سیمان، آب و سنگریزه‌ها ترکیب می‌شود. فیبر نوری یا تار نوری به رشته‌هایی که به صورت بلند و باریک هستند، گفته می‌شود. این رشته‌ها دارای قابلیت انتقال نور از یک سمت به سمت دیگر می‌باشند.

این فیبر‌ها در اندازه‌های بسیار کوچک و از جنس شیشه تولید می‌شوند. به همین دلیل ترکیب آن‌ها با بتن، ماده‌ای جدید که دارای ساختاری همگن است، ایجاد می‌کند. فیبر‌های نوری دارای انعطاف‌پذیری بالایی هستند، به همین دلیل استفاده از آن‌ها، مقاومت فشاری و کششی بتن را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند.

سایه‌ها و نوری که از طرف دیگر این بتن دیده می‌شود، یک رنگ و یکنواخت می‌باشد. بتن شیشه‌ای در عمران و ساختمان‌سازی به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. حالت اول به صورت انواع بلوک و حالت دوم به شکل پانل‌های پیش ساخته می‌باشد. برخلاف بتن‌های دیگر، بتن شیشه‌ای جنبه دکوراتیو و افزایش زیبایی ساختمان را هم دارد و صرفاً جهت ساخت سازه و افزایش مقاومت به کار نمی‌رود.

بیشتر بخوانید : بتن مگر

بتن لاتکس چیست؟

بتن اصلاح شده لاتکس (LMC) یک بتن سیمانی است که در آن از مخلوطی از ذرات لاتکس استایرن بوتادین (styrene butadiene latex) معلق در آب برای جایگزینی بخشی از آب اختلاط استفاده می‌شود.

بتن لاتکس از اواسط دهه 60 در صنعت پل‌سازی وجود داشته است. ویژگی‌های منحصر به فرد آن، بتن لاتکس را به محصولی ایده‌آل برای تعمیر بتن، برای استفاده همراه با تخریب هیدرولیکی تبدیل می‌کند. زیرا کیفیت چسبندگی آن به ایجاد پیوند شیمیایی به سطح بتن اصلی، همراه با پیوند مکانیکی که سطح آماده‌شده با تخریب هیدرولیکی ایجاد می‌کند، کمک می‌کند. برخی ویژگی‌های آن عبارتند از:

  • غیر قابل نفوذ در برابر نفوذ مواد شیمیایی

  • مقاومت خمشی بیشتر از بتن معمولی

  • نسبت آب سیمان کمتر به کاهش ترک خوردگی انقباض کمک می‌کند.

  • هنگامی که همراه با تخریب هیدرولیکی استفاده می‌شود، استحکام پیوسته استثنایی ایجاد می‌کند.

  • ثابت شده است که ۲۵سال عمر بیشتری به پل می‌دهد.

بتن مگر چیست؟

بتن با محتوای حدوداً کمتر از 10 درصد سیمان را می‌توان بتن مگر نامید. هر چه نسبت سنگدانه به سیمان بیشتر باشد، بتن لاغرتر است. بنابراین در این نوع بتن مقدار کمی خمیر برای روانکاری در هر سطح سنگدانه موجود است. بنابراین تحرک سنگدانه‌ها را در مخلوط محدود می‌کند.

بتن مگر به منظور ایجاد یک سطح یکنواخت برای پایه بتنی عمل می‌کند. همچنین به جلوگیری از تماس مستقیم بتن پی با خاک کمک می‌کند. این گزینه خوبی برای ارائه یک کف مسطح برای مناطق ناهموار یا کثیف است. از آنجایی که بتن مگر از مقدار کمی سیمان استفاده می‌کند، از آن در زیر پرکننده‌ها یا پی‌ها استفاده می‌شود تا سازه از خاک محافظت شود.

یک سطح بسیار مسطح که می‌توان پی را روی آن گذاشت، عمدتاً از بتن مگر ساخته شده است. حفاظت پی در برابر حمله رطوبت و مواد شیمیایی در خاک با قرار دادن لایه‌ای از بتن مگر بین سازه و خاک یکی از کاربرد‌های آن است. وظیفه اصلی این بتن فراهم آوردن سطحی یکنواخت برای بتن پی و جلوگیری از تماس مستقیم بتن پی با خاک است. از آن برای ایجاد سطحی هموار استفاده می‌شود، جایی که می‌توان پایه اصلی (پی گسترده، ایزوله یا هر نوع دیگری) را گذاشت.

ویژگی‌های بتن چیست؟

استفاده گسترده از بتن در زمینه ساخت و ساز، آن را به یک ماده مورد توجه مهندسین تبدیل کرده است. در این بخش نگاهی اجمالی به ویژگی‌های بتن می‌اندازیم.


با مواد و تکنیک‌های مناسب، بتن می‌تواند بسیاری از اسید‌ها، رطوبت، آب، آتش و سایش را تحمل کند. بتن را می‌توان برای تولید سطوحی از صافی شیشه‌ای تا بافت درشت تکمیل کرد و می‌توان آن را رنگ‌آمیزی کرد. بتن دارای استحکام قابل توجهی در فشار است، اما در کشش ضعیف است. بیشتر مصارف سازه‌ای مانند تیر‌ها، لت‌ها و سقف شامل بتن مسلح است که به مقاومت بتن در فشار و مقاومت فولاد در کشش بستگی دارد.

"ویژگی‌های

از آنجایی که بتن یک ماده ساختاری است، مقاومت بالای آن یک ویژگی مطلوب است. مقاومت فشاری بتن به طور کلی از ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ پوند بر اینچ مربع (psi) متغیر است، اما بتن می‌تواند برای کار‌های خاص بیش از ۱۰۰۰۰ psi را تحمل کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله بلوک هبلکس را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display