تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

ماسه دوبار شور چیست؟

ماسه دوبار شور چیست؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

ممکن است شما در حین خرید ماسه، نام ماسه دوبار شور را شنیده باشید و برای شما جالب باشد تا بدانید منظور از ماسه دوبار شور چیست و برای چه چیزی به کار می‌رود. ما در این مطلب سعی کردیم تمامی مطالب مهم مربوط به ماسه دوبار شور را از معتبرترین منابع جمع‌آوری کرده و به طور خیلی مختصر و روشن به شما ارائه دهیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید. در بخش بعد ابتدا به توصیف ماسه می‌پردازیم و سپس مفهوم ماسه دوبار شور را برای شما شرح خواهیم داد.

ماسه چیست و چه فرایند‌هایی دارد؟


تولید ماسه‌های طبیعی معمولاً به این گونه می‌باشند که در بستر رودخانه‌ها به جستجوی آن‌ها می‌پردازند؛ سپس آن‌ها را با وسایل نقلیه به کارخانه منتقل می‌کنند و در آخر توسط تجهیزات و مراحل مختلف ماسه‌ها شسته می‌شوند. دانه‌بندی ماسه‌ها با توجه به استاندارد می‌باشند و بعد به مردم عرضه می‌شوند.
ماسه انواع مختلفی دارد، که هر کدام از آن‌ها با توجه به ویژگی‌های مخصوص خود مورد استفاده قرار می‌گیرند‌.

ماسه دوبار شسته

برای نمونه: ماسه طبیعی، ماسه بادی، ماسه شکسته، ماسه دوبار شور یا ماسه دوبار شسته و غیره. اکنون که به صورت کلی با ماسه و انواع آن آشنا شدیم، وقت آن است تا به طور ویژه با ماسه دوبار شور آشنا شوم‌.

منظور از ماسه دوبار شور چیست؟

همانطور که به این موضوع آگاهی دارید، ماسه‌ها در بتن نقش مؤثری دارند، به طوری که نمی‌توان جایگزین مناسبی برای آن‌ها پیدا کرد. این نقش در حجم بتن مشخص می‌باشد؛ بدین صورت که حدود ۷۰ درصد بتن را ماسه‌ها تشکیل داده‌اند. شکل ظاهری ماسه دوبار شور گرد می‌باشد. ماسه دوبار شور با نام‌های دیگری نیز همچون: ماسه طبیعی و ماسه دوبار شسته شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید : تفاوت گچ زنده و گچ کشته

کاربرد‌های ماسه دوبار شور چیست؟

ماسه دوبار شور خاصیت‌های جالبی دارد؛ برای نمونه: خاک ماسه‌های دوبار شور بسیار کم می‌باشد و همین امر موجب شده تا فضا‌های باقی مانده یا به عبارتی خالی را پر کند. به همین خاطر یکی از موارد کاربرد ماسه دوبار شور جهت بکارگیری در پشت سنگ‌ها و کاشی‌ها در سازه می‌باشد. شاید برای شما سؤال پیش بیاید که چرا باید از ماسه دوبار شور در پشت سنگ و کاشی‌ها استفاده کرد؟
جواب سؤال شما خیلی واضح می‌باشد. علاوه بر دلیلی که در بالا ذکر شد، باید به این موضوع توجه داشته باشید که در چنین مواردی چیزی که برای ما مهم می‌باشد، مقاومت بتن است نه ظاهر آن. بنابراین وجود ماسه دوبار شسته باعث می‌شود تا به مقاومت بتن اضافه شود. از دیگر کاربرد‌های ماسه دوبار شسته ساخت دوغاب سنگ‌ها و کاشی‌ها می‌باشد، که به منظور مقاومت و چسبندگی و پر کردن فضا‌های باقی مانده به کار می‌رود. با بکارگیری این راه‌حل حتی خلل و فرج‌های پشت سنگ‌ها و کاشی‌ها را می‌شود برطرف ساخت.
از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت‌های ماسه دوبار شور؛ در دسترس بودن آن می‌باشد. از همین جهت شما برای تهیه ماسه دوبار شور، دردسر کمتری نسبت به ماسه‌های دیگر می‌کشید.

معایب ماسه دوبار شور چیست؟

معایب ماسه دوبار شور به قدری می‌باشد، که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت و خیلی راحت از کنار آن‌ها عبور کرد؛ پس با دقت این بخش را زیر ذره بین خود قرار دهید و با تمرکز کامل آن را مطالعه کنید. معایب ماسه دوبار شور به شرح زیر است:

  • در زمان تولید بتن، هر چه میزان خاک در ماسه دوبار شور کمتر باشد، بتن مقاومت خود را حفظ می‌کند و رطوبتی در ملات ایجاد نمی‌شود.

  • در ماسه دوبار شور برخلاف ماسه‌های دیگر به سیمان بیشتری برای انجام کار نیاز داریم‌.

  • معمولاً به جز مورد بالا، کلاً ماسه دوبار شور رطوبت بیشتر نسبت به ماسه‌های دیگر دارد، که با کمی دقت در آن متوجه این موضوع خواهید شد.

  • درست است، که ماسه دوبار شور به راحتی در دسترس می‌باشد اما گاهی وجود عواملی همچون تابش مستقیم نور خورشید باعث می‌شود تا اگر هیچ گونه شنی در رودخانه وجود نداشته باشد، آب رودخانه خیلی سریع تبخیر شود؛ پس باید این موضوع را به فراموشی بسپاریم‌.

  • شاید با خود فکر کنید، که کیفیت برخی از ماسه‌ها به دلیل اینکه از یک رودخانه استخراج شده‌اند، یکسان می‌باشد؛ در حالی که این فکر کاملاً اشتباه می‌باشد، زیرا کیفیت ماسه‌ها با وجود اینکه از بستر یک رودخانه استخراج شده‌اند، باز هم با یکدیگر متفاوت می‌باشند.

  • رودخانه هر چقدر هم سطح زیادی داشته باشد، با گذر زمان و استفاده مداوم، شن و ماسه در بستر رودخانه به تدریج کاهش می‌یابد. زمانی که سطح آب رودخانه کاهش پیدا کند، ریشه‌های درختان دیگر توانایی این را ندارند، که آب را به سمت خود جذب کنند.

قیمت ماسه دوبار شور
قیمت ماسه دوبار شور بر اساس تن می‌باشد، به این صورت که معمولاً هر یک تن با توجه به نوسانات بازار، قیمت مشخصی دارد. همچنین نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است، اینکه ماسه دوبار شور یا ماسه دوبار شسته در زمان تهیه این مطلب به ازای هر تن حدود 200 هزار تومان می‌باشد.

استفاده از ماسه دوبار شسته

پیشنهاد می کنیم مقاله سیمان ژئوپلیمری چیست را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display