تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

سیمان ژئوپلیمری چیست و چه کاربردی دارد؟

سیمان ژئوپلیمری چیست و چه کاربردی دارد؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

سیمان ژئوپلیمری همان‌طور که نامش پیداست عضوی از خانواده سیمان‌ها است و مانند سایر سیمان‌ها در بسیاری از موارد قابل استفاده است. یکی از کاربردهای مهم سیمان ژئوپلیمری، استفاده از این نوع سیمان در ساخت بتن است. مهم‌ترین مزایای استفاده از سیمان ژئوپلیمری در مقایسه با سایر سیمان‌ها نیز شامل صرفه جویی در مصرف انرژی، مقاومت در برابر حمله سولفات‌ها و اسید‌ها و حملات شیمیایی می‌باشد.

بیشتر بخوانید : سیمان چیست

سیمان ژئوپلیمری چیست؟

سیمان‌های ژئوپلیمری از ترکیب مصالحی مانند سیلیکات و آلومینا ساخته شده‌اند. به همین دلیل، این سیمان به محیط زیست آسیبی نمی‌زنند. شاید نکته‌ای که لازم است بدانید این است که در تولید سیمان‌های ژئوپلیمری، از سیمان پرتلند معمولی استفاده نمی‌شود بلکه در فرایند تولید این نوع سیمان از سیلیکات آلومینیوم به عنوان جایگزین سنگ آهک استفاده می‌شود. بنابراین، نسبت به، سیمان پرتلند و سایر سیمان‌ها کاربردهای بیشتری دارد.

سیمان ژئوپلیمری

سیمان های ژئوپلیمری چه کاربردهایی دارند؟

سیمان‌های ژئوپلیمری می‌توانند در صنعت ساخت‌وساز جایگزین سیمان‌های پرتلند شوند. این نوع سیمان‌ها می‌توانند به صورت بتن و ملات مورد استفاده قرار بگیرند. کاربردهای گوناگونی خود، توانایی این را دارند که جایگزین سیمان پرتلند باشند. آنها به خوبی با شن و ماسه و افزودنی‌های دیگر ترکیب می‌شوند و می‌توانند به صورت بتن یا ملات به کار روند.
این نوع از سیمان به علت دارا بودن خواص شیمیایی و مکانیکی منحصر به فرد در صنعت ساخت‌وساز زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که سلامت محیط زیست برای سازمان‌های استاندارد حائز اهمیت بسیار است، برخی از افراد از سیمان‌های ژئوپلیمری برای ساخت‌وساز استفاده می‌کنند. سیمان‌های ژئوپلیمری مانند سایر سیمان‌ها از قبیل پرتلند، گاز دی اکسید کربن تولید نکرده و به همین دلیل به محیط زیست خسارتی وارد نمی‌کنند.

بتن ژئوپلیمری چیست؟

با توجه به مصرف زیاد بتن و افزایش ضرورت تولید سیمان، توجه بالا به اثرات تخریب محیط زیست در تولید این ماده باعث انتقاد بسیاری گردیده است. این اثرات شامل انتشار CO2 و مصرف قابل توجهی از انرژی مانند سوخت‌های برق و فسیلی است. به همین دلیل، تأمین محصولات جایگزین و سازگار با محیط زیست ضروری است. بتن ژئوپلیمر یک ماده ساختمانی جدید و سازگار با محیط زیست و جایگزینی برای بتن سیمان پرتلند است. استفاده از ژئوپلیمر باعث می‌شود که بسیاری از افراد استفاده از سیمان ژئوپلیمری را به سیمان پرتلند ترجیح دهند. لازم به ذکر است که سیمان پرتلند مسئول انتشار CO2 بالا است و برای محیط زیست خطراتی به همراه دارد. مواد تشکیل دهنده آن باعث شده تا استفاده بسیار زیادی در ساخت پیاده رو، نگهداشتن دیوارها، مخازن آب و.. داشته باشد. بتن ژئوپلیمری ساخته شده از سیمان ژئوپلیمری، دارای ویژگی های زیر می‌باشد:

✔️ دارای مقاومت زیاد
✔️ سبک بودن
✔️خودمتراکم
✔️دارای سرعت گیر زیاد
✔️دارای میزان نفوذپذیری کم
✔️مقاوم پذیر در برابر حرارت
✔️ دارای میزان مقاومت کششی بالا
✔️دارای میزان مقاومت فشاری بالا
✔️مقاوم بالا در برابر نشت مواد شیمیایی

بتن ژئوپلیمری

بتن ژئوپلیمر در چه مواردی استفاده می شود؟

بتن ژئوپلیمری به دلیل اینکه از ترکیباتی مانند سیلیکون (SI) و آلومینیوم (AL) ساخته شده است، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی دیگر از مزایایی بتن ژئوپلیمری عایق حرارتی بودن آن است. همچنین، مقاومت در برابر آتش و حرارت بالا نیز از سایر ویژگی‌های این بتن است. به همین دلیل، استفاده از آن در ساختمان‌سازی رواج پیدا کرده است.

ویژگی های بتن ژئوپلیمری

بتن ژئوپلیمری یک نوع بتن است که از طریق واکنش با موادی مانند آلومینات و سیلیکات ساخته شده است. این بتن می‌تواند جایگزین مناسب برای سیمان پرتلند معمولی (OPC) باشد. بتن ژئوپلیمری مزایای قابل توجهی نسبت به سایر بتن‌های استاندارد دارد و نسبت به سایر بتن‌ها طول عمر بیشتر و نیاز به تعمیر کمتری دارد. بنابراین، به دلیل اینکه این بتن نیاز به تعمیر کمتری دارد در هزینه‌ها نیز صرفه جویی می‌شود. بتن ژئوپلیمر در برابر خوردگی و آتش سوزی مقاوم است و دارای مقاومت‌های فشاری و کششی بالا نیز می‌باشد. همچنین، با استفاده از آن به جای بتن‌های دیگر حدود هشتاد درصد گاز گلخانه‌ای کمتری تولید می‌شود. از آنجایی‌که این محصول با محیط زیست سازگاری زیادی دارد به صورت گسترده در ساخت‌وساز به کار می‌رود.

خرید سیمان ژئوپلیمری

در این مقاله به شما اطلاعاتی درباره‌ی مزایا و ویژگی‌های سیمان ژئوپلیمری قرار دادیم که شما را در انتخاب بهترین نوع سیمان برای مصارف ساختمانی راهنمایی می‌کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله نهوه اجرای سیمان سفید را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display