تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

گروت چیست و چه کاربردی دارد؟

گروت چیست و چه کاربردی دارد؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

گروت یک مایع متراکم است که برای پر کردن شکاف‌ها استفاده می‌شود. گروت به طور کلی مخلوطی از شن، ماسه و سیمان است. از سیمان گروت در صنعت ساختمان‌سازی و برای ساخت انواع بتن استفاده می‌شود. از کاربرد‌های سیمان گروت در ساخت و ساز می‌توان به استفاده از این سیمان برای نصب ریل ماشین آلات، زیرسازی تجهیزات سنگین و...استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : انواع پیچ گوشتی

کاربرد گروت

گروت با ترکیب ماسه و سیمان تهیه می‌شود. این ترکیب بدست آمده از سیمان و ماسه حالتی چسبناک دارد و به عنوان ملات استفاده می‌شود. از سیمان گروت در مکان‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به مقاومت بالا می‌باشد. از سیمان گروت می‌توانید برای پرکردن فضا‌های خالی و ترمیم و بازسازی استفاده کنید.

سیمان گروت

ساختمان ساز‌ها از طریق استفاده از سیمان گروت می‌توانند پس از نصب سرامیک و کافی در حمام و کف ساختمان، اقدام به آب‌بندی آن‌ها کنند.

ویژگی گروت مناسب

 • سیمان گروت در زمانی کوتاه به مقاومت مطلوب دست پیدا می‌کند؛

 • سیمان گروت دچار جمع شدگی نمی‌شود؛

 • سیمان گروت باید سیال باشد؛

 • سیمان گروت باید توانایی نگهداری آب، سیمان و ملات بتنی را داشته باشد. ‌

 • در سیمان گروت، آب و سنگدانه از یکدیگر جدا نشده و در نتیجه ته نشین نخواهند شد. ‌

روش مصرف و اجرای سیمان گروت

 • برای استفاده از سیمان گروت، مکان مورد نظر باید عاری از هر نوع گرد و غبار و آلودگی شود.

 • گروت باید براساس دستور روی بسته‌بندی ترکیب و آماده شود.

 • به منظور نتیجه‌گیری بهتر، 15 دقیقه بعد از مخلوط کردن گروت سیمان را روی سطح بریزید.

انواع گروت

گروت از ملات‌هایی است که در فرآیند ساخت و ساز به صورت گسترده استفاده می‌شود. گروت‌ها دارای انواع مختلفی از قبیل گروت پلیمری، گروت سیمانی و گروت اپوکسی هستند. گروت‌ها به استحکام و مقاومت‌پذیری ساختمان‌ها کمک زیادی می‌کند. سیمان گروت در کارخانه تولید و در بسته‌بندی‌های آماده در بازار عرضه می‌شود. در این بخش به بررسی انواع گروت می‌پردازیم. به منظور انجام هر پروژه‌ی ساختمانی به یک نوع خاص از گروت نیاز است، پس حتماً از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. سه مدل از انواع متداول گروت عبارتند از:

 • گروت پلیمری؛

 • گروت اپوکسی؛

 • گروت سیمانی.

گروت پلیمری

گروت پلیمری، از مخلوط سیمان و رزین پلیمری ساخته شده است. گروت پلیمری دارای مقاومت بسیاری زیادی است و در صنعت ساختمان‌سازی به صورت متداول مورد استفاده قرار می‌گیرد. از گروت اپوکسی به منظور ایجاد پیوندی مستحکم و بادوام سازه‌ای استفاده می‌شود.

کاربرد سیمان گروت

از آنجاییکه با گذشت زمان، بتن‌ها دچار ترک خوردگی می‌شوند یا حفره‌هایی در آن‌ها شکل می‌گیرد، از گروت اپوکسی به منظور پر کردن این بتن‌ها استفاده می‌شود. قیمت گروت پلیمری زیاد است و استفاده از این ملات باعث آسیب رسیدن بیشتر به محیط زیست می‌شود.

گروت پلیمری در زمینه‌ی ساخت و ساز سازه‌های بتنی و تعمیر آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. قابلیت نفوذ ناپذیری و میزان مقاومت این ملات در برابر خوردگی و سایش زیاد است و به همین دلیل برای ساخت استخر، کانال زهکشی و... استفاده می‌شود. از مزایای گروت پلیمری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✔️گروت پلیمری دارای مقاومت بالای کششی و سایشی می‌باشد؛

✔️دارای استحکام زیاد و قابل استفاده در ساخت کانال‌های زهکشی است؛

گروت اپوکسی

گروت اپوکسی ماده‌ای پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز است. گروت اپوکسی از طریق ترکیب ماسه و مخلوط کردن دو نوع مایع مصنوعی ساخته می‌شود. گروت اپوکسی از مصالح گران قیمت است و به منظور نصب دستگاه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که میزان مقاومت و استحکام گروت اپوکسی زیاد است، در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شود. نصب ستون از پیش ساخته شده بتنی و فولادی و نصب اتصالات از کاربرد‌های گروت اپوکسی است.

گروت سیمانی

گروت سیمانی نیز از مصالح پرکاربرد به منظور نصب سرامیک و کاشی است و به صورت متداول مورد استفاده قرار می‌گیرد. به منظور ساخت این ملات از سیمان پورتلند استفاده می‌شود که میزان مقاومت زیادی دارد. از کاربرد‌های گروت سیمانی می‌توان به استفاده از این نوع ملات برای پر کردن انواع حفره‌ها و شکاف‌ها، زیر پایه‌های دکل برق، یر پایه‌های دستگاه‌های صنعتی اشاره کرد. گروت سیمانی دارای قابلیت‌هایی مانند نفوذپذیری زیاد، تراکم بالا، مقاومت زیاد است. روش اجرا و استفاده از گروت سیمانی ساده و راحت است و در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود. شما می‌توانید گروت سیمانی را پس از ترکیب کردن با مقدار مشخصی آب استفاده کنید.

گروت سیمانی دارای مزایای زیر است:

✔️گروت سیمانی دارای خاصیت منبسط شوندگی است؛

✔️گروت سیمانی از مقاومت فشاری زیادی برخوردار است؛

✔️گروت سیمانی دارای مقاومت کششی بالا نیز می‌باشد؛

✔️در گروت سیمانی، سنگدانه‌ی آهنی وجود ندارد.

پیشنهاد می کنیم مقاله سیمان ژئوپلیمری چیسست را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display