تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

پودر سنگ گچ چیست و چه کاربردی دارد؟

پودر سنگ گچ چیست و چه کاربردی دارد؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

سولفات کلسیم هیدروژن، بیشتر با اسم پودر گچ شناخته شده است. برای اینکه بدانیم پودر سنگ گچ چیست، ابتدا نحوه تولید آن را توضیح می‌دهیم. برای تولید پودر سنگ گچ، سنگ گچ را حرارت می‌دهند تا از حالت سفت و سخت بودن خارج شود و به شکل پودر درآید.


هنگامی که گچ را از معدن استخراج می‌کنند، به علت گرما حالت خشکی به خود می‌گیرد و تکه تکه می‌شود. بر اثر حرارت و گرما، سنگ استخراج شده از معدن حالتی جامد دارد و با حرارت دادن تکه‌های سنگ گچ، به پودری نرم تبدیل می‌شود که تنها به رنگ سفید موجود است. محصولاتی که ساختار اصلی آن‌ها را پودر سنگ گچ تشکیل می‌دهد، هر‌کدام کاربرد گوناگونی دارد که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پودر سنگ گچ

کاربرد پودر سنگ گچ

یک کاربرد پودر سنگ گچ استفاده از آن به عنوان کمکی برای خشک کردن در مصالح ساختمان‌سازی می‌باشد. یکی دیگر از کاربرد‌های آن در کشاورزی است که نرم‌کننده خاک است و به صورت کود عمل می‌کند. از موارد کاربرد پودر سنگ گچ در زمینه مواد خوراکی، می‌توان به کاربرد آن در بهتر کردن کیفیت بافت مواد‌غذایی اشاره کرد. یکی دیگر از مهم‌ترین کاربرد‌های پودر سنگ گچ، استفاده از آن در مواد و مصالح ساختمان‌سازی است. از گذشته‌های قدیم تا امروز، برای خانه‌ها از گچ سفید استفاده کرده‌اند که ظاهر خانه را زیبا و شکیل می‌کند. علاوه بر این به استحکام دیوار هم کمک می‌کند.

کاربرد دیگر آن، در مجسمه و تندیس و سردیس‌سازی است. برای این کار، مقداری پودر را با آب و مواد مخصوص دیگر ترکیب می‌کنند و با استفاده از قالب، مجسمه‌های زیبایی را خلق می‌کنند. برای پایدار‌شدن ملات‌های سیمانی و بتنی، گچ را به آن اضافه می‌کنند که به مرور زمان سفت و سخت شوند. همچنین برای تثبیت رنگ‌دهی و بالا بردن کیفیت متریال رنگ، از گچ استفاده می‌شود.

به خاطر اینکه در ساختار پودر سنگ، مواد معدنی مانند گوگرد و کلسیم وجود دارد، استفاده از آن برای گیاهان بسیار خوب است و موجب تقویت آن‌ها می‌شود. کشور ایران در زمره کشور‌هایی است که پودر سنگ گچ با کیفیتی تولید می‌کنند. این محصول تولید شده در ایران، مورد تأیید بسیاری از افراد قرار گرفته است. از موارد مهمی که باید به آن اشاره کرد، قیمت مناسب این محصول است که با توجه به کیفیت بالای آن بسیار مقرون به صرفه است.

موارد استفاده


از موارد استفاده از پودر سنگ گچ می‌توان به ساخت ملات، گچ‌کاری و گچ‌بری، ساخت سردیس و تندیس، ظروف چینی و سرامیکی، موزائیک و وسایل مشابه، تولید انواع باند و گاز استریل، گچ‌گیری اعضای شکسته بدن، پزشکی، تولید قرص‌های گچی و دندان‌سازی اشاره کرد. «خرید گچ»

کاربرد پودر سنگ گچ

برای ساخت دندان مصنوعی متناسب با دهان و فک هر فرد، تکثیر و فراوانی باکتری‌های خوردنی، تقویت کردن مواد خوراکی و حاصل‌خیز کردن خاک کشاورزی به منظور تولید محصول با کیفیت و بهتر و در صنایع پتروشیمی برای خشک‌کردن سریع مواد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید گچ با قابلیت ضد حریق، تقویت خاک کشاورزی، هوا‌رسانی به خاک زمین کشاورزی، تولید کلسیم برای خاک زمین کشاورزی و جلوگیری از ورود مواد قلیایی و سدیم و تولید سولفور برای خاک زمین کشاورزی از موارد بکارگیری آن است.

ویژگی‌های پودر سنگ گچ

پودر سنگ گچ وزنی سبک و استقامت بالایی دارد که همین ویژگی به محبوبیت آن در استفاده در مصالح ساختمانی افزوده است. مورد بعدی اینکه، گچ استفاده شده در خانه‌ها باعث ثابت بودن دمای فضای محیط و جهت جلوگیری از ورود آلودگی‌های صوتی و گرما و سرما عمل می‌کند. خاصیت عایق بودن را دارد و در برابر حرارت شدید و حتی حریق بسیار مقاوم است و از هرگونه رطوبت جلوگیری می‌کند. این محصول کاربردی و مفید، قابلیت دسترسی آسانی دارد که باعث شده قیمت پایینی داشته باشد و همچنین از کیفیت بالایی برخوردار است.

در طول تاریخ، بنا‌هایی ساخته شده که با استفاده از پودر سنگ گچ و معماری اصولی و نقش و‌نگار زیبا، سطوح دیوار را گچ‌کاری کرده‌اند و با استفاده از ابزار مخصوص، گچ‌بری‌های بسیار مجلل و خیره‌کننده‌ای را پدید آورده‌اند. همین امر بیان‌کننده این است که افرادی که در گذشته زندگی می‌کردند به خواص و کاربرد گچ، چگونگی استخراج و پودر کردن سنگ گچ اهمیت داده‌اند و بکار‌گیری آن را امری مهم تلقی کرده‌اند و به استفاده و کشف امروز محدود نمی‌شود و از گذشته تا به امروز در ساختمان‌سازی جایگاه ویژه‌ای داشته است.

معادن سنگ گچ

معادن سنگ گچ در بسیاری از کشور‌های دنیا وجود دارد و همچنین ایران معدن‌های فراوانی از سنگ گچ را داراست. این معادن بسیار ارزشمند می‌باشند و درون زمین نهان هستند. ایران عزیزمان هم با وجود معادن ارزشمندی که در اعماق زمین نهفته دارد، نیاز ما را برای واردات از سایر کشور‌ها کاهش می‌دهد. مسئولیت بهره‌وری و استفاده از این معادن ارزشمند را شرکت‌های بزرگ بر‌عهده دارند. کشور آمریکا در جایگاه نخستین معادن سنگ گچ قرار دارد و کشور ما بعد از آمریکا رتبه دوم جهان را داراست. بیشتر معادن سنگ گچ ایران در شهر‌های مرکزی به خصوص دشت‌های کویری واقع شده است. استخراج سنگ گچ در مقایسه با سایر معادن سختی چندانی ندارد، زیرا در اعماق زمین نیست و در لایه‌های سطح قرار دارد.

جمع‌بندی

با هم در این مطلب به بررسی پودر سنگ گچ و کاربرد‌های آن پرداختیم. این پودر از خرد شدن سنگ گچی که از معادن استخراج می‌شود، به وجود می‌آید. از آن در صنایع مختلفی از جمله ساختمان‌سازی، ساخت مجسمه و تندیس و سایر موارد استفاده می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله بتن شفاف را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display