تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

بتن مگر چیست و چه کاربردی دارد؟

بتن مگر چیست و چه کاربردی دارد؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در همین ابتدای مقاله پیش از اینکه در خصوص اینکه بتن مگر چیست و چه کاربرد‌هایی دارد، صحبت کنیم، باید بدانیم که بتن یکی از اساسی‌ترین اجزای ساختمان‌های سنتی است. این جزة مهم، از سنگدانه، سیمان و آب تهیه می‌شود. در خرید مصالح ساختمانی بتن دارای تنوع بسیاری است مانند بتن سنگین، سبک، آماده پیش‌ساخته و … است. بتن مگر در میان انبوه انواع بتن از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد اینکه بتن مگر چیست؟ کاربرد‌های بتن مگر، خصوصیات، مواد تشکیل‌دهنده، نکات اجرایی و انواع آن توضیحات مختصری دهیم.

بتن مگر چیست؟


بتن مگر و یا بتن نظافت، در کف فونداسیون استفاده می‌شود. مهم‌ترین ویژگی این بتن آن است که مقدار سیمان استفاده شده نسبت به سیمان استفاده شده در بتن سازه‌ای، کمتر است. از این بتن به جهت آماده‌سازی بستر خاک‌برداری شده؛ بابت صفحه‌گذاری استفاده می‌شود. این بتن نسبت به بتن سنگین از استحکام کمتری برخوردار است که دلیل آن، وجود آب فراوان در آن است.

بتن مگر

از نام‌های دیگر بتن مگر، بتن سبک و بتن لاغر نیز می‌باشد. هرچه نسبت سنگدانه به سیمان بیشتر باشد، بتن لاغر خواهد شد.

کاربرد بتن مگر چیست؟

بتن مگر در پی‌سازی استفاده می‌شود. از بتن مگر علاوه بر ساختمان‌سازی در جاده‌سازی نیز استفاده شده و هدف از بکارگیری این نوع بتن، تراز‌کردن و هموارکردن زمین‌های به اصطلاح کثیف است.

بتن لاغر از برخورد خاک با فونداسیون جلوگیری می‌کند و همچنین با ایجاد سطحی صاف به ادامه پی‌سازی کمک می‌کند. این بتن به دلیل وجود آب بیشتر نسبت به سایر بتن‌ها، روان است. بتن مگر از ورود حشرات و حیوانات موذی به فونداسیون جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید : بتن نسوز چیست

موارد استفاده بتن مگر چیست؟

بتن مگر همانند سایر انواع بتن در پروسه ساخت و ساز نقش مهمی دارد چرا که به دلیل درصد بیشتر آب در ترکیب آن، در مقایسه با بتن معمولی روان‌تر است و همین خاصیت بتن لاغر باعث شده در موارد خاصی از آن استفاده شود. از جمله، این بتن مانع بروز سیمان به خاک می‌شود.

همچنین بتن مگر مانع از جذب آب بتن توسط خاک می‌شود و در نتیجه این عمل مانع افت کیفیت بتن خواهد شد. بتن مگر، بستر خاک را جهت پی‌ریزی آماده می‌کند. همچنین برای صاف، تراز و همگن‌کردن فونداسیون به کار برده می‌شود. همچنین این نوع بتن می‌تواند استحکام مورد نیاز جهت ساخت سازه‌ها در زمین‌هایی که فاقد استحکام لازم هستند را مهیا کند.

بتن مگر می‌تواند از ورود حشرات و حیوانات موذی به فونداسیون جلوگیری کند. بتن مگر نیاز به استفاده از پوشش‌های پلاستیکی و لایه‌های عایق را مرتفع می‌سازد. از دیگر استفاده‌های بتن لاغر آن است که اگر خاک‌برداری به اندازه زیاد انجام شود، برای تراز‌کردن کف پی و پر‌کردن فضای خالی بت