تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

منظور از بتن اصلاح شده با لاتکس چیست؟

منظور از بتن اصلاح شده با لاتکس چیست؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

پیش از معرفی بتن لاتکس، بهتر است به شما یک معرفی جامع در رابطه با بتن‌ها دهیم. امروزه بتن‌ها از جمله موارد خاص و مهم شناخته شده‌اند، چرا که از مقاومت بالا برخوردار هستند به همین دلیل از محبوبیت بسیاری در بین عموم برخوردار شده‌اند. همچنین بتن‌ها در قرن بیست و یکم در دسته مواد مهم برای انسان‌ها و ساختمان‌سازی معرفی شده‌اند.

بتن لاتکس چیست؟


حال زمان آن است که پاسخ دهیم بتن لاتکس چیست؛ از جمله ارزان‌ترین بتن‌ها می‌توان به بتن اصلاح شده با لاتکس اشاره کرد که از قابلیت‌های زیادی برخوردار است. مثلاً این نوع بتن‌ها از انعطاف زیادی برخوردار هستند و حتی در کاهش آلودگی محیط زیست نیز تأثیر دارند. این محصول به خاطر وجود مواد متعدد در آن، باعث ایجاد لایه‌های مختلف و پیوستگی شده و در نتیجه باعث مقاوم‌سازی آن می‌شود. این ماده مایع، حالت غلیظی دارد و رنگش به شیری و یا سفید می‌زند و در آخر در آب تحلیل می‌شود.

بتن اصلاح شده با لاتکس

شاید برای شما سؤال پیش آمده باشد که در مقایسه در شرایط یکسان، تفاوت سایر بتن‌ها با بتن لاتکس چیست؟ این نوع بتن می‌تواند کارایی بتن را بسیار افزایش و نفوذ‌پذیری مواد را بسیار کاهش دهد. این بتن بعد از استفاده باعث بهبود و ترمیم پله‌ها و راه پله‌ها می‌شود و همچنین باعث جلوگیری از آسیب دیدگی‌های سطحی می‌شود. در زمان استفاده از آن حداقل باید ۷ تا چند درصد مشخص شده را در آب محلول و از آن استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : سیمان ضد سولفات

بتن اصلاح شده با لاتکس یا پلیمری چیست؟

در بتن لاتکس یک نوع ماده چسبنده وجود دارد که به آن ماده پلیمر گفته می‌شود و از آن در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. بتن اصلاح شده با لاتکس از مونومر‌ها و سنگ دانه‌هایی تشکیل می‌شود که به جز آن‌ها در هیچ کدام از انواع دیگر چسباندگی وجود ندارد.

نام دیگر بتن لاتکس چیست؟ اسم دیگر این بتن، بتن پلیمری است. این مواد از طریق تزریق مونومر‌ها به داخل آن تولید می‌شود و باعث سخت‌تر شدن بافت بتن می‌شود. هر دوی این بتن‌ها نزدیک 70 سال پیش ساخته و به وجود آمده است و به صورت تجاری به کار گرفته شده است‌. بتن اصلاح شده با لاتکس از چسبندگی و پیوستگی زیادی برخوردار است و از دوام بالایی برخوردار است. به همین دلیل بتن لاتکس برای کف ساختمان‌های آسیب دیده استفاده می‌شود و آن‌ها را ترمیم می‌کند. ساخت مواد لاتکس یا پلیمر بسیار گران از آب در می‌آید و به همین دلیل تولید آن محدود است. بتن‌های اصلاح شده با لاتکس در کشور‌های خارجی به عنوان یکی از بهترین مواد در ساخت پل‌ها شناخته و استفاده می‌شود زیرا رویه داخلی این ماده بسیار محکم و مقام است.

انواع بتن لاتکس در ساختمان‌سازی


بتن‌های لاتکس انواع زیادی دارند اما فقط موارد خاصی هستند که در بازار ارائه می‌شوند. به همین دلیل می‌توانیم انواع زیادی از بتن را تولید و به فروش برسانیم. از جمله موارد آشکار استایرن بوتادین، وینیل استات اتیلن، اکریلیک هستند. این انواع ذکر شده از جمله لاتکس‌های خاص هستند. اگر در تولید لاتکس کمی از مواد اولیه تغییر کنند، ممکن است این تغییرات در مواردی مثل مقاومت در کشش، مقاومت فرسایش و مقاومت در برابر یخ زدگی تغییراتی ایجاد کند. البته علاوه بر موارد ذکر شده، تغییر در مواد لاتکس باعث کاهش نفوذپذیری آن نیز می‌شود.

بتن اصلاح شده با لاتکس

کاربرد بتن لاتکس در ساختمان‌سازی

شاید از خود بپرسید کاربرد بتن لاتکس چیست؟ از کاربرد‌های مهم لاتکس می‌توانیم به استفاده از آن در کف دیوار و ساختمان‌ها اشاره کنیم. چرا که از جمله بیشترین و گسترده‌ترین مواد به حساب می‌آید‌. از جمله مواردی که باعث فرسایش و خراب شدن کاشی‌های بتن شده لاتکس می‌شود، می‌توانیم به نمک و آب اشاره کنیم که در طول زمان باعث فرسوده شدن آن می‌شود. بتن لاتکس همواره شباهت زیادی با بتن عادی دارد، فرق این بتن با بتن معمولی در مواد افزودنی استفاده شده است. در زمان‌های گذشته در زمان میکس مواد تشکیل‌دهنده بتن لاتکس از پلی وینیل استات استفاده می‌کردند که باعث خیسی کم بتن می‌شود و یا از پلی وینیلیدن کلراید استفاده می‌کردند که باعث فرسودگی آن می‌شد.

تقریباً 50 درصد این مواد را از پلیمر‌هایی با قطر‌های بسیار کوچک استفاده می‌کنند. چرا که این مواد در طی مدت زمان باعث فعال شدن ذرات هوا می‌شوند و اگر با آب مخلوط شوند باعث وجود خرابی در آن می‌شود. از لاتکس حتی در قسمت‌های زیر زمینی نیز استفاده می‌شود و برای جلوگیری از این فرسایش و آلودگی می‌توانیم مواد لاتکس را افزایش دهیم.

کلام آخر

بتن اصلاح شده با لاتکس که پلیمر نیز به آن گفته می‌شود از قابلیت‌های زیادی برخوردار است و می‌تواند بسیار در ساخت و ساز به کار گرفته شود. این مواد از جمله مواد تشکیل‌دهنده مهم هستند، از کاربرد‌های این بتن نیز صحبت کردیم و فهمیدیم که چقدر به کار می‌آید‌. در خرید مصالح ساختمانی این مواد بتنی در سطل‌های 10 تا 20 لیتری نگهداری می‌شود و نزدیک یک سال به دور از خورشید نگهداری می‌شود. البته قیمت بالای این محصول زمانی رخ می‌دهد که این لاتکس با پلیمر‌های سیمانی مخلوط شود. به همین دلیل در زمان ساخت، حداکثر تلاش را سازندگان می‌کنند تا قیمت افزایش پیدا نکند. اگر علاقمند به آشنایی با دیگر انواع بتن مانند بتن‌های مگر هستید، می‌توانید با مراجعه به دیگر صفحات سایت در رابطه با دیگر بتن‌ها اطلاعات لازم را به دست‌آورید.

پیشنهاد می کنیم مقاله مواد سیمان را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display