تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

پرلیت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

پرلیت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

هنگام خرید مصالح ساختمانی این سؤال که پرلیت چیست و ویژگی‌های آن کدام است، از جمله سؤالاتی است که برای تعداد زیادی از افراد پیش می‌آید. پرلیت یک ماده معدنی کاملاً طبیعی می‌باشد و دارای رنگ سفید است. هنگام سرد شدن گدازه‌های آتشفشانی ساطع شده از آتشفشان‌ها خیلی سریع در فضای خنک‌تر انجام می‌شود و پرلیت تولید می‌گردد. این خنک‌کننده است که بخار‌های آب داخل سنگ را به دام می‌اندازد و تمام سنگ مذاب را به ساختاری مشابه شیشه تبدیل می‌کند. پرلیت در حالت عادی به سنگ شیشه‌ای شباهت دارد ولی رنگ آن پیش از چنین فرآیندی قهوه‌ای و سیاه می‌باشد. لازم به ذکر است که این ماده معدنی به دلیل برخوردار بودن از ویژگی‌های منحصر به فرد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهم‌ترین ویژگی‌های پرلیت

در این بخش مطالب پرلیت چیست؟ مهم‌ترین ویژگی‌های آن را بیان خواهیم کرد. ویژگی اصلی پرلیت این است که می‌تواند آب اضافی را تخلیه کند. بهبود هوادهی ریشه و تزیین گلدان نیز به عنوان ویژگی‌های دیگر آن به شمار می‌آید. به دلیل اینکه از چنین ویژگی‌هایی برخوردار می‌باشد از آن در گلدان استفاده می‌شود. این ماده علاوه بر آسان‌کردن زه‌کشی گیاهان به تقویت و شاداب نگه‌داشتن آن‌ها نیز کمک می‌کند.


مخلوط کردن آن با مواد مغذی ارگانیک دیگر از قبیل سبوس برنج، پوسته نارگیل و پیت ماست را می‌توان به راحتی و آسانی انجام داد. بعضی از گیاهان همچون کاکتوس یا آلوئه ورا خیلی راحت بر اثر رطوبت بسیار زیاد دچار آسیب می‌شوند. به همین جهت استفاده از پرلیت در گلدان آن‌ها، به جای خاک می‌تواند بهتر باشد. این ماده برای کاهش دادن میزان اسیدیته خاک مناسب و مفید خواهد بود. باعث پوسیدگی خاک نشده و تجزیه نیز نمی‌شود بنابراین اندازه آن کاهش پیدا نمی‌کند و نابود نمی‌گردد.

پرلیت چیست

بیشتر بخوانید : بلوک هبلکس

ویژگی‌های دیگر پرلیت چیست؟

یکی از ویژگی‌های مهم پرلیت آسان‌تر کردن اکسیژن‌رسانی به خاک می‌باشد. مقدار زیادی آب به خود جذب می‌نماید و آن را برای استفاده گیاهان در آینده نگه می‌دارد. از آنجایی که این ماده دارای PH خنثی می‌باشد به همین جهت با مواد مغذی گیاه و خاک تداخل ندارد. همچنین وزن آن سبک و غیر قابل اشتعال است. به قوام خاک‌هایی که متراکم هستند بهبود می‌بخشد و خواص ضد قارچی و آفت کشی دارد. یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های پرلیت این است که در بازار با قیمت بسیار مناسب و ارزان به فروش می‌رسد. لازم به ذکر است که چون پرلیت معدنی است هیچ گونه اختلال یا مشکلی را در ساختمان خاک به وجود نمی‌آورد.

خاک‌های پرلیت


در حال حاضر استفاده از خاک پرلیت رواج بسیار زیادی پیدا کرده است. به طوری که برای گلدان‌ها دیگر از خاک استفاده نمی‌شود و به جای آن خاک پرلیت را انتخاب می‌کنند. در این بخش از مطلب پرلیت چیست؟ با خاک‌های پرلیت آشنا می‌شویم.

خاک پرلیت

تعداد زیادی از افرادی که در زمینه پرورش عمده و حرفه‌ای گل و گیاه فعالیت دارند کاملاً آگاه هستند که خاک‌های پرلیت در مقایسه با خاک‌های دیگر کیفیت بالاتری دارند. خاک مرغوب و با کیفیت پرلیت ارزش بسیار زیادی دارد. این خاک، کیفیت بهتری را به وجود آورده و موجب می‌شود تا گیاهان سریع‌تر رشد کنند. ضایعات را به حداقل می‌رساند و سود به دست آمده را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد.

چگونگی استفاده از خاک پرلیت

حال که می‌دانید پرلیت چیست، خوب است که با چگونگی استفاده از خاک پرلیت نیز آشنا شوید. پرلیت در هیدروپونیک به طور فراوان برای تکثیر گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا که این خاک معدنی، خنثی و استریل می‌باشد. همچنین در مقایسه با مواد دیگر رشد گیاهان و جوانه زنی را ترغیب می‌نماید و به طور قطعی می‌توان رشد سریع گیاهان را تجربه کرد. مخلوط کردن آن با خزه، زغال سنگ، نارس یا نارگیل و مورد استفاده قرار دادن آن به عنوان خاک گلدان امکان‌پذیر می‌باشد. برعکس خزه و زغال سنگ نارس تجزیه این خاک به راحتی رخ نمی‌دهد. به همین جهت امکان ذخیره و به کار بردن چنین خاکی برای مدت زمان طولانی وجود دارد. مخلوط این خاک دارای هوادهی و زه‌کشی بسیار مطلوبی می‌باشد. زمان رشد کردن ریشه‌ها در جستجوی منبع آب با وجود یک رسانه‌ی مرغوب زه‌کشی از قبیل پرلیت آن‌ها را مجبور می‌نماید تا با سرعت بسیار بالایی رشد کنند. این خاک اجازه نمی‌دهد ریشه‌های گیاه دچار پوسیدگی شوند و احتمالاً اضافه کردن پرلیت یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای بالا بردن زه‌کشی خاک باغ می‌باشد.

ویژگی‌های دیگر خاک پرلیت

به جز ویژگی‌هایی که در بخش قبلی مطلب در خصوص خاک پرلیت ذکر کردیم این ماده دارای ویژگی‌های دیگری نیز می‌باشد. پرلیت در تمام فصل‌ها و موقعیت‌های مکانی به رشد و نمو گیاهان بهبود می‌بخشد. اجازه می‌دهد ریشه گیاه در خاک به بهترین شکل ممکن توزیع یافته و منتشر شود. پرلیت می‌تواند آب و مواد غذایی را در خود نگه دارد و گیاه را به طور مداوم تغذیه کند. همچنین سیستم هوادهی و آب‌دهی خاک را اصلاح خواهد کرد. جلوگیری از تراکم خاک به عنوان یکی دیگر از خصوصیات پرلیت به شمار می‌آید.

علاوه بر این ترک خوردگی خاک را کاهش می‌دهد و برای زه‌کشی و جا به جا شدن هوا نیز فضا‌ها و منافذ کافی را ایجاد می‌نماید. قابلیت جذب و حفظ آب را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد و خاک را به شرایط خنثی نزدیک می‌کند. با استفاده از پرلیت تهویه خاک به خوبی انجام می‌شود و در دمای خاک تغییر ناگهانی به وجود نمی‌آید. از نظر بهداشتی کاملاً استریل می‌باشد و از تأثیرات منفی گیاهان هرز و حشرات موذی جلوگیری خواهد کرد. مورد استفاده قرار دادن پرلیت در کشاورزی و باغبانی منجر به رشد گیاهان، تثبیت خاک و چمن و رشد و پرورش بذر می‌گردد.

پیشنهاد می کنیم مقاله تیپ سیمان را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display