تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

ماسه پاشی چیست و چه کاربردی دارد؟

ماسه پاشی چیست و چه کاربردی دارد؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در روش ماسه پاشی یا سندبلاست، ساینده با سرعت بسیار زیاد به وسیله‌ی فشار هوا روی سطوح پرتاب می‌شود و منجر به پاکسازی سطوح مختلف می‌شود. سندبلاست در زمینه‌ی رسوب زدایی، رنگ‌برداری سطوح خارجی و داخلی قطعات، آماده‌سازی سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماسه پاشی چیست؟

سندبلاست یا ماسه پاشی، روشی است که جهت تمیزکاری و آماده‌سازی انواع سطوح استفاده می‌شود. به منظور تمیز کاری سطوح چوبی، فلزی، سنگی، شیشه‌ای از سندبلاست استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید : ماسه دوبار شور

سندبلاست به چه دلایلی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

به منظور ممانعت از پوسیدگی فلزات و از بین بردن اکسید از روی سطوح فلزی از سندبلاست استفاده می‌شود. از آنجایی‌که فلزلات می‌توانند در مجاورت هوا با اکسیژن ترکیب شده و باعث ایجاد لایه‌ای از اکسید روی سطوح فلزی شوند، از سندبلاست استفاده می‌شود.

ماسه پاشی

چه تجهیزاتی برای سندبلاست لازم است؟

شیلنگ، کلاه سندبلاست، دیگ سندبلاست، نازل سندبلاست، کمپرسور باد از تجهیزات مورد نیاز برای ماسه پاشی و سندبلاست هستند.

سندبلاست چه مزایایی دارد؟

سندبلاست دارای مزایای متعددی می‌باشد و در این بخش به بررسی این مزایا می‌پردازیم.

✔️سندبلاست، روشی کم هزینه و مقرون به صرفه است؛

✔️سندبلاست در سطوح سنگی، بتنی، آجری کاربرد گسترده‌ای دارد؛

✔️استفاده از سندبلاست منجر به زنگ‌زدایی سطوح مختلف می‌شود؛

✔️با استفاده از سندبلاست می‌توان آلودگی را از سطوح پاک کرد؛

✔️استفاده از سندبلاست باعث بالا رفتن راندمان رنگ‌آمیزی نیز می‌گردد.

ماشه پاشی روی میلگرد

ماسه پاشی روی میلگرد باید توسط افراد حرفه‌ای صورت بگیرد. در صورتی که سندبلاست با دقت انجام نشود، به علت فرسایش زیاد ممکن است که میلگرد مقاومت‌پذیری کمتری داشته باشد و ضخامتش کاهش پیدا کند. بنابراین، ساختمان‌ها در صورت ماسه پاشی غیراصولی تخریب می‌شوند.

از سندبلاست به منظور ایجاد مقاومت در میلگرد‌ها استفاده می‌شود. قبل از اینکه از میلگرد‌ها در پروسه‌ی ساختمان‌سازی استفاده شود، ممکن است که این میلگرد‌ها دچار زنگ زدگی شوند، بنابراین استفاده از میلگرد زنگ‌زده در ساختمان‌سازی کاری اصولی نمی‌باشد. به همین منظور، از سند بلاست برای زنگ زدایی میلگرد‌ها استفاده می‌شود.

سندبلاست به چه منظور استفاده می‌شود؟

هدف از استفاده از سندبلاست موارد زیر می‌باشد که عبارتند از:

استفاده از رنگ مناسب

✔️از سندبلاست به منظور زنگ‌زدایی سطوح مختلف استفاده می‌شود؛

✔️یکی دیگر از کاربرد‌های سندبلاست، رنگ زدایی انواع سطوح است؛

✔️مات کاری سطوح مختلف نیز از دیگر کاربرد‌های سندبلاست می‌باشد؛

کاربرد سندبلاست

✔️اگر به دنبال روشی کاربردی برای تمیزکاری سطوح هستید، سندبلاست بهترین گزینه است.

✔️از سندبلاست به منظور پاکسازی سطوح از گرد و غبار و آلودگی استفاده می‌شود. در روش ماسه پاشی، ذرات ریز شن و ماشه با فشار زیاد روی سطوح پخش می‌شوند تا سطوح مختلف هموار شوند.

✔️لایه‌برداری ملیگردها با استفاده از روش سندبلاست باعث افزایش طول عمر و مقاومت میلگرد‌ها می‌شود.

✔️از آنجاییکه کیفیت میلگرد در ساختمان‌سازی اهمیت زیادی دارد، باید از سندبلاست برای لایه‌برداری و رفع زنگ زدگی میلگرد استفاده کرد.

سندبلاست چه کاربرد‌هایی دارد؟

سندبلاست در صنایع مختلف کاربرد دارد. از کاربرد‌های متداول سندبلاست می‌توان به تمیزکاری سطوح، لایه‌برداری سطوح، صافکاری و...اشاره کرد.

• لایه‌برداری

مهم‌ترین کاربرد سندبلاست، لایه‌برداری سطوح قبل از رنگ کاری است. با استفاده از این روش می‌توان رنگ‌ها و قطعات اضافی روی سطوح مختلف مانند خودرو، ساختمان و. . را به راحتی از بین برد.

• تمیزکاری

سندبلاست یکی از روش‌های متداول برای تمیز کردن سطوحی مانند ساختمان‌ها یا ماشین آلات، است و از سندبلاست به منظور تمیز کردن سطوح کوچک مانند آچار زنگ‌زده نیز استفاده می‌شود. بنابراین، با استفاده از این روش می‌توانید سطوح کوچک و بزرگ را پاکسازی کنید.

• آماده‌سازی سطح برای پوشش دهی

سندبلاست روشی موثر برای آماده‌سازی سطح می‌باشد. با استفاده از این روش می‌توانید هزینه‌های ترمیم پوشش را نیز کاهش دهید.

• بازگرداندن ظاهر اصلی به آجر و سنگ

از مصالح ساختمانی پرکاربرد در ساخت و ساز، آجر و سنگ می‌باشند. این مصالح ساختمانی با گذشت زمان کثیف و آلوده شده و باعث کاهش زیبایی نمای ساختمان می‌شوند. بنابراین، استفاده از روش سندبلاست برای تمیزکاری این قطعات بهترین روش می‌باشد. استفاده از روش سندبلاست نه تنها باعث می‌شود که نمای ساختمان جلوه‌ی بهتری داشته باشد، بلکه طور عمر ساختمان را نیز افزایش می‌دهد.

• حکاکی

از سندبلاست به منظور حکاکی روی چوب، شیشه و سنگ نیز استفاده می‌شود. از سندبلاست در حک کردن نوشته‌ها و طرح‌های مختلف و برجسته کاری روی سطوح مختلف مانند شیشه و چوب و سرامیک، سنگ و...استفاده می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله ماسه صفر شش چیست را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display