تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

ساختمان هوشمند چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟

ساختمان هوشمند چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟
 
زمان مطالعه:۶ دقیقه

ساختمان هوشمند، ساختمانی می‌باشد که با بهره‌گیری از تکنولوژی جدید ساخته شده است. به منظور ساخت ساختمان‌های هوشمند روز به روز از تکنولوژی‌های جدیدتری استفاده می‌شود که باعث افزایش زیبایی و کارایی این مدل از ساختمان‌ها می‌شود.

همانطور که می‌دانید، امروزه بسیاری از خانه‌ها با استفاده از تکنولوژی نوین و هوشمند ساخته شده‌اند. ساختمان‌های هوشمند که با استفاده از فناوری جدید ساخته شده‌اند، دارای مزایایی مانند کاهش مصرف انرژی و ایمنی بیشتر می‌باشند. شما می‌توانید سیستم‌های هوشمند را در ساختمان هوشمندتان از طریق تلفن همراه یا رایانه کنترل کنید. از طریق استفاده از رایانه و تلفن همراه می‌توانید در هر جا که هستید به اطلاعات مورد نیاز درباره‌ی ساختمان دست پیدا کنید و برق، آب، گاز و سیستم‌های دیگر منزل را قطع یا وصل کنید.

ساختمان هوشمند چیست

ساختمان هوشمند با استفاده از تجهیزات و امکانات نوین و هوشمند ساخته شده است. در ساختمان‌های هوشمند وسایل از طریق دستگاه از راه دور کنترل و تنظیم می‌شوند. شما می‌توانید وسایل خانه و سیستم‌های برق و روشنایی را با یکی کلیک و ارسال فرمان صوتی کنترل کنید.

ساختمان‌های هوشمند از اینترنت و دستگاه‌ها و سنسور‌ها برای نظارت و کنترل بر سیستم‌ها استفاده می‌کنند. با استفاده از فناوری هوشمند می‌توانید روی ساختمان‌تان کنترل بیشتری داشته باشید. در واقع، ساختمان هوشمند از فرآیند‌های خودکارسازی استفاده می‌کند تا به طور خودکار عملیات ساختمان از جمله گرمایش، تهویه، تهویه مطبوع، نورپردازی، امنیت و سایر سیستم‌ها را کنترل کند. ساختمان‌های هوشمند می‌توانند در محیط‌های مسکونی، تجاری، بیمارستان‌ها، استادیوم‌ها و. . ساخته شوند.

بیشتر بخوانید : شیشه هوشمند

دلیل اهمیت هوشمند‌سازی ساختمان

ساختمان هوشمند به منظور ایجاد اطلاعات هوشمند از سنسور‌ها استفاده می‌کند. شما می‌توانید با هوشمندسازی ساختمان مسکونی و تجاری خود در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید. از آنجایی‌که سیستم روشنایی خانه‌های هوشمند با استفاده از تکنولوژی هوشمند ساخته شده است، نقش مؤثری در کاهش میزان مصرف انرژی دارد. برخی از مزایای ساختمان‌های هوشمند عبارتند از:

✔️ صرفه‌جویی در میزان مصرف انرژی؛

✔️ افزایش میزان امنیت ساختمان؛

✔️ کاهش خطر آتش سوزی ساختمان؛

✔️ کاهش خطر برق گرفتگی و گاز گرفتگی در مواقع ضروری و خطر.

گل و خاک رس؛ آشنایی کلی با این ماده ساختمانی:

هوشمند‌سازی ساختمان کاربرد‌ها و مزایای زیادی دارد و به همین دلیل بسیاری از مهندسین تمایل دارند که خانه‌های هوشمند بسازند. خدمات هوشمند‌سازی ساختمان شامل موارد زیر می‌باشد:

 • کاهش میزان مصرف انرژی؛
 • سیستم دوربین مدار بسته؛
 • تامین امنیت و آسایش؛
 • حفظ منابع طبیعی؛
 • کنترل آسانسور‌ها؛
 • سیستم آبرسانی؛
 • سیستم روشنایی ساختمان هوشمند؛
 • سیستم برق ساختمان هوشمند؛
 • سیستم سرمایشی هوشمند؛
 • سیستم آتش نشانی؛
 • سیستم تامین برق اضطراری‌؛
 • سیستم گرمایشی هوشمند.
ساختمان هوشمند

مزیت‌های ساختمان‌های هوشمند

در این بخش از مقاله نگاهی به برخی از مزایای ساختمان‌های هوشمند خواهیم داشت! برخی از مزایای ساختمان‌های هوشمند عبارتند از:

✔️کاهش آسیب‌های زیست محیطی

ساختمان‌های هوشمند به دلیل استفاده‌ی بهینه و موثر از انرژی، به محیط زیست آسیب نمی‌رسانند. بنابراین، ساخت ساختمان‌های هوشمند به کاهش آسیب‌های زیست محیطی نیز کمک می‌کند.

✔️افزایش کارایی کارکنان در محل کار

ساختمان‌های تجاری هوشمند، محیطی سالم‌تر، مولدتر و راحت‌تر را برای افراد فراهم می‌کنند. کارمندانی که در ساختمان‌های تجاری هوشمند کار می‌کنند، دارای عملکرد و کارایی بهتری خواهند بود.

✔️صرفه‌جویی در هزینه‌ها

یکی از مهم‌ترین مزایای سیستم‌های هوشمند، قابلیت خاموش کردن وسایل هوشمند منزل به صورت خودکار و از راه دور می‌باشد. با خاموش کردن چراغ‌ها و وسایل برقی و... به صورت خودکار می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

✔️بهبود کیفیت زندگی

به علت اینکه در ساختمان‌های هوشمند از سیستم هوشمند تهویه‌ی هوا استفاده می‌شود، کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد. در صورتی‌که دارای بیماری‌هایی مانند آسم و آلرژی هستید، تهیه‌ی هوا به بهبود کیفیت زندگی شما کمک زیادی می‌کند.

✔️افزایش قیمت ساختمان‌های هوشمند

در صورتیکه از سیستم هوشمند در ساختمان‌ها استفاده کنید، قیمت ملک نیز افزایش پیدا می‌کند. پس توجه داشته باشید که هوشمندسازی ساختمان می‌تواند باعث چندین برابر شدن نرخ قیمت محیط تجاری یا مسکونی شما شود.

سیستم روشنایی ساختمان هوشمند

کنترل میزان روشنایی یک ساختمان، از مهم‌ترین کاربرد‌های سیستم‌های هوشمند است. تنظیم میزان نوردهی، خاموش و روشن کردن خودکار و از راه دور، مشاهده‌ی وضعیت روشن و خاموش بودن لامپ‌ها و وسایل روشنایی از راه دور از مزایای نصب سیستم روشنایی هوشمند است.

سیستم‌های دوربین مدار بسته

سیستم‌های دوربین مدار بسته که در ساختمان‌های هوشمند نصب می‌شوند، امنیت ساختمان را افزایش می‌دهند. مواقعی که در خانه یا محل کارتان حضور ندارید، با استفاده از رایانه یا تلفن همراه خود می‌توانید اطلاعات دوربین‌های مدار بسته را مشاهده کنید. سیستم هوشمند مانند دوربین مدار بسته این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا از جزئیات لازم درباره‌ی زمان خروج یا ورود افراد به محیط کار یا منزل‌تان مطلع شوید.

ترموستات هوشمند

سیستم برق ساختمان هوشمند مانند ترموستات هوشمند، امکان تنظیم دمای محیط را برای شما فراهم می‌کند. با استفاده از ترموستات هوشمند می‌توانید سیستم سرمایشی یا گرمایشی محیط را کنترل کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید درحالیکه در محل کارتان حضور دارید، دمای محیط منزل را تغییر دهید. شما می‌توانید با تلفن همراه یا رایانه و با یک کلیک از راه دور، سیستم گرمایشی و سرمایشی را تنظیم کنید. همچنین ترموستات هوشمند، گزارشی از میزان انرژی مصرفی را در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید میزان مصرف انرژی را کنترل کنید. این ویژگی ترموستات هوشمند به شما در کاهش مصرف انرژی کمک زیادی می‌کند.

خانه هوشمند

ترموستات هوشمند یکی از لوازم و ابزار‌های کاربردی و هوشمند در ساختمان‌های هوشمند می‌باشد. ترموستات هوشمند این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید از راه دور نیز دمای محیط را کنترل و تنظیم کنید. کنترل میزان دما از طریق ترموستات هوشمند به وسیله‌ی تلفن همراه و رایانه صورت می‌گیرد. شما می‌توانید بین موبایل و ترموستات هوشمند ارتباطی را ایجاد کنید تا در مواقع لزوم قادر باشید از راه دور نیز دمای خانه را کنترل کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید در محیط خانه باشید و تنها از طریق موبایل‌تان و از راه دور، وسایل سرمایشی و گرمایشی منزل‌تان را خاموش کنید.

سیستم‌های برقی هوشمند

از خدمات دیگر ساختمان‌های هوشمند، ساخت درب باز کن‌های اتومات، قفل هوشمند و دوربین مدار بسته است. با استفاده از سیستم‌های برقی هوشمند مانند درب بازکن‌های اتوماتیک می‌توانید درب محیط مسکونی یا تجاری را به صورت خودکار و اتوماتیک باز و بسته کنید.

مزایای برق ساختمان هوشمند و سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند دارای مزایایی مانند قابلیت کنترل از راه دور، قابلیت تنظیم میزان روشنایی، افزایش میزان بهره وری انرژی و...می‌باشد. در این بخش به بررسی هر کدام از مزایای سیستم روشنایی هوشمند می‌پردازیم.

✔️قابلیت کنترل از راه دور

سیستم روشنایی هوشمند این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا از راه دور لوازم برقی و روشنایی مختلف را کنترل کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید از راه دور چراغ‌های منزل‌تان را روشن و خاموش کنید. به منظور کنترل از راه دور می‌توانید میزان روشنایی را از طریق موبایل هوشمند یا رایانه تنظیم کنید.

✔️امکان تنظیم میزان روشنایی

شما می‌توانید میزان روشنایی ساختمان هوشمند را از راه دور نیز کم یا زیاد کنید. تنها با یک کلیک از راه دور امکان تنظیم میزان روشنایی برای شما فراهم می‌شود.

✔️افزایش بهره‌وری انرژی

کاهش مصرف انرژی یکی از دلایل مهم هوشمندسازی ساختمان‌ها می‌باشد. هوشمند‌سازی ساختمان‌ها باعث اتلاف انرژی کمتر و صرفه‌جویی بیشتر می‌شود.

هزینه ساخت ساختمان هوشمند

به منظور ساخت ساختمان‌های هوشمند نیاز به صرف بودجه و هزینه‌ی زیادی دارید. ولی توجه داشته باشید که از صرف هزینه برای ساخت این ساختمان‌های هوشمند پشیمان نمی‌شوید! ساخت ساختمان‌های هوشمند تجاری و مسکونی ارزش هزینه کردن را دارد. در ابتدا به منظور ساخت این نوع ساختمان‌ها ممکن است هزینه‌های زیادی را صرف کنید ولی هوشمندسازی ساختمان به دلیل کاهش مصرف انرژی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز خواهد شد. پس تمام جوانب را در نظر بگیرید و سپس اقدام به هوشمندسازی ساختمان کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله نحوه اجرای محوطه سازی را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display