تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

شیشه هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شیشه هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟
 
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

در سال‌های اخیر با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و ایجاد دستگاه‌های پیشرفته، افراد خلاق بیشتر درصدد این هستند تا بتوانند اثرات خلاقانه و منحصر به فرد را وارد بازار کنند. از جمله این تکنولوژی‌های خلاقانه و پیشرفته می‌توان به فناوری شیشه هوشمند اشاره کرد که کاربرد‌های فراوان آن را می‌توان در صنایع امروزی بسیار دید.

شیشه هوشمند چیست


اگر شما جزء افرادی هستید که صرفه جویی در مصارف گرمایشی، سرمایشی و همچنین نوردهی خانه و محیط کاری برای شما بسیار اهمیت دارد یا اینکه دکوراسیون و نمای داخلی و بیرونی منزل برای شما ارزشمند است، توصیه می‌کنیم از شیشه‌ها یا پنجره‌های هوشمند غافل نشوید. چرا که این شیشه‌های هوشمند در اثر تابش نور خورشید عکس العمل نشان داده و تیره یا روشن می‌شوند.

بتن ریزی

به گونه ای که در تابستان‌ها (فصول گرم) برای جلوگیری از ورود نور و گرمای خورشید به منزل شما که سبب گرمایش فضای محیط می‌شود این شیشه‌ها با قابلیت مات شوندگی که دارند مانع این کار می‌شوند و برعکس در زمستان‌ها (فصول سرد) برای اینکه بتوان میزان نور خورشید و گرمایش آن را به منزل یا محیط کاری شما انتقال دهد، میزان شفافیت زیاد می‌شود.

حال ممکن است این فرآیند برای شما جالب یا پیچیده و گنگ باشد. باید بگوییم که این کاربرد شیشه هوشمند یا همان اسمارت، برگرفته از جریان برقی است که سبب می‌شود شیشه هوشمند حالت مات یا شفاف بگیرد. همین دلیل سبب شده تا به شیشه‌های هوشمند، شیشه‌های تغییر پذیر هم گفته شود. علاوه بر مزیتی که گفته شد یک لایه اشعه ماورا بنفش هنگام تولید آن در کارخانه بر روی آن استفاده می‌شود، این لایه عامل نمایش ویدئو و تصاویر است که می‌توان روی شیشه هوشمند نمایان شوند.

ویژگی‌های شیشه هوشمند چیست

در ساختمان هوشمند از قابلیت‌های فناوری شیشه هوشمند که باعث کاربردی شدن و منحصر به فرد شدن این شیشه‌ها شده است، می‌توان به چند مورد اشاره کرد ؛

  • کاهش عبور و ورود صدا و گرما
  • قیمت و هزینه نگهداری مناسب
  • استفاده برای تبلیغات و نمایش ویدیوها و تصاویر، پارتیشن
  • مقاومت و استحکام در برابر ضربه
  • جلوگیری از ورود اشعه مضر خورشید
  • تنظیم مات کردن و شفافیت شیشه

شاید برایتان سوال باشد که در ساخت این شیشه‌های گسترده و مدرن چه تکنولوژی‌هایی استفاده شده است؟

برای ساخت این شیشه‌های هوشمند از چهار تکنولوژی کریستال مایع، ترمودینامیک، ذره‌های معلق و الکتروکرومیک استفاده شده است.

کاربرد شیشه هوشمند

شیشه‌های هوشمند دارای کاربردهای بسیاری هستند که ارزش خرید این محصول را بالا می‌برد. در ادامه به شرح برخی از این کاربردهای شیشه هوشمند خواهیم پرداخت.

دکوراسیون شیشه ایی

همانطور که قبل تر گفته شد این شیشه‌ها در ظاهر و ساخت دکوراسیون داخلی و بیرونی منزل و ظاهری مدرن‌تر اهمیت دارند، می‌توان به یکی از این کاربرد‌ها در استفاده از حمام و اتاق خواب به جای دیوار اشاره کرد. علاوه بر اینکه می‌توان با استفاده از قابلیت شفافیت و مات کردن این شیشه، حریم شخصی خود را حفظ کنید و می‌توانید زیبایی و مدرن بودن را در منزل خود ایجاد کنید.


کاربرد شیشه هوشمند تنها در منازل مسکونی نمی‌باشد، بلکه می‌توان از این شیشه‌ها در بسیاری از شرکت‌ها و ادارات، همچنین به عنوان جدا سازی فضا هم استفاده کرد، چرا که می‌توان در هر زمان از ساعات برای خود فضایی خصوصی ایجاد کرد و از قابلیت مات کردن این شیشه بهره برد و یا در مواقع نیاز، با شفافیت این شیشه می‌توان نظارتی چشمگیر بر کارکنان و یا دوستان خود داشته باشیم.

بتن ریزی

درب و پنجره ساختمان

از کاربرد‌های دیگر این شیشه هوشمند می‌توان در پنجره و درب‌های شیشه ایی ساختمان نام برد. با توجه به ویژگی خاص عایق بودن در برابر حرارت و صدا که این شیشه هوشمند دارد، استفاده از این شیشه را در ساخت ساختمان‌ها بسیار مناسب کرده است.

کاربرد امنیتی شیشه‌های هوشمند

این شیشه‌ها، درب‌ها و پنجره‌های هوشمند صرفا برای محیط اداری و یا منازل مسکونی نمی‌باشند، بلکه می‌توان از آن‌ها استفاده بسیار مفیدی در مکان‌هایی که محل نگهداری اشیاء قیمتی هستند مانند موزه‌ها و طلا و جواهر فروشی‌ها و همچنین صرافی‌ها نمود. چرا که می‌توان با خاصیت مات شدن این شیشه‌های هوشمند اشیا را پنهان کرد و همچنین دیگر نگران برخورد اشعه UV که از کیفیت اشیاء می‌کاهد، نباشید. دیگر نیازی به استفاده از روش‌های سنتی مانند کرکره‌ها که مانع عبور این اشعه‌ها و نور آفتاب می‌شوند نمی‌باشد. چرا که این فناوری شیشه هوشمند با فرآیند ساخت ویژه ای که دارد و به دلیل عایق بودن در برابر اشعه‌های UV، دیگر اجازه نمی‌دهد که نور آفتاب به اشیاء پشت شیشه صدمه وارد کند.

ایجاد حریم شخصی با شیشه

دیگر نیازی نیست که در محل‌های خصوصی پرده‌هایی را نصب کرد تا حریم خصوصی و شخصی برای خود و دیگران ایجاد نمایید، چرا که این شیشه‌ها در محل‌هایی که نیاز به نصب پرده باشد موثر هستند. به طور مثال: در اتاق‌های شخصی و یا محل استراحت، اتاق‌های مخصوص جراحی و یا استراحتگاه بیماران.

کاربرد شیشه هوشمند در تبلیغات

به دلیل قابلیت‌هایی که این شیشه‌ها در ظاهر شدن تصاویر و ... دارند، می‌توان از آن در مراکز تجاری بزرگ استفاده کرد. همچنین می‌توان دید و نظارت بهتری در خصوص فروشگاه‌ها و مراکز تجاری بر قسمت‌های مختلف داشت.

جمع بندی نهایی

همانطور که ابتدای مقاله گفته شد فناوری شیشه هوشمند نوعی شیشه ‌پیشرفته با استفاده از تکنولوژی مدرن می‌باشد که از پلاستیک ساخته شده است و با جریان الکتریکی کار می‌کند. شیشه‌های هوشمند در اثر جریان الکتریکی کار می‌کنند و توسط خود شما (شخص) کنترل می‌شوند. شیشه هوشمند مدت زمان زیادی را می تواند در حالت مات بماند و مدت زمان مات بودن آن حدودا هشتاد هزار ساعت تخمین خورده است. شیشه هوشمند بسیار راحت و سریع نصب می شود و عدم نیاز آن به ریل و و دریل، از ویژگی های مطلوب آن است.

پیشنهاد می کنیم مقاله چوب مایع را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display