تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

بتن توانمند چیست و چه مزایایی دارد؟

بتن توانمند چیست و چه مزایایی دارد؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در ابتدا باید جواب این پرسش را بدانیم که بتن توانمند چیست، سپس با شناخت این نوع بتن، به بررسی ویژگی‌های آن بپردازیم. برای شناخت اولیه این بتن باید بدانیم که بتن توانمند نسبت به سایر بتن‌ها استحکام و استقامت بیشتری دارد. به همین دلیل است که نام آن را بتن توانمند گذاشته‌اند. این نوع بتن دارای ویژگی‌های مختلفی است که در ادامه این مقاله علاوه بر بررسی انواع بتن توانمند و فوق توانمند، به معرفی ویژگی‌های آن‌ها نیز می‌پردازیم.

ویژگی‌های بتن توانمند چیست

از ویژگی‌های مهم بتن توانمند می‌توان به پایداری آن در طی سالیان طولانی اشاره کرد. بتن توانمند از استقامت خوبی برخوردار است و در سازه‌ای که در آن از بتن توانمند استفاده می‌شود، مقاومت آن چند برابر می‌شود. همچنین در برابر عوامل طبیعی مانند سیل و زلزله، نسبت به سازه‌های دیگر مقاوم‌تر است. در سازه‌هایی که تراکم میلگرد آن بالا است، استفاده از بتن توانمند بهترین گزینه است. زیرا استفاده از آن، سرعت بتن‌ریزی را افزایش می‌دهد. برای استفاده از این بتن، باید از کیفیت مصالح و تخصص نیروی کار مطمئن شد. زیرا بتن توانمند، در طی مراحل خاصی تولید می‌شود.


استقامت سنگدانه‌های مورد استفاده در این بتن، بسیار بالاست. همچنین جهت افزایش میزان مقاومت خمیری که در ترکیب این بتن بکار می‌رود و برای محکم شدن آن، مقداری آب به قسمت‌های داخلی و خارجی آن اضافه می‌کنیم. این کار در مرحله هیدراسیون انجام می‌شود. بعد از خرید سیمان، در ترکیب سیمان توانمند، تنها از 4 درصد آب استفاده می‌کنیم. اگر مقدار بیشتری از آب را به ترکیبات بتن اضافه کنیم، خاصیت شیمیایی بتن عوض می‌شود و ممکن است بتن را بی‌کیفیت کند. در نتیجه، در ترکیب بتن توانمند هرچه از آب کمتری استفاده کنیم، کیفیت آن بیشتر است. برای بهبود عملکرد بتن، می‌توان از روان‌کننده‌ها استفاده کرد.

بتن توانمند

بیشتر بخوانید : بلوک هبلکس

مزایا و خاصیت بتن توانمند

بتن توانمند، در ابتدا و انتهای کار، مقاومت بالایی دارد. همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، در مکان‌هایی که از میلگرد‌های زیادی به منظور محکم کردن سازه استفاده شده یا قطر میلگرد‌ها بیشتر است، استفاده از بتن توانمند می‌تواند عملیات بتن‌ریزی را راحت‌تر کند. همچنین در سازه‌هایی که از بتن توانمند استفاده می‌شود، به دستگاه ویبراتور نیازی نیست. از مزایای قابل توجه این نوع بتن، کنترل کامل هیدراسیون است. جالب است بدانید که در سردترین یا گرم‌ترین نقاط جهان، می‌توان در سازه‌ها از بتن توانمند استفاده کرد.

بهتر است در مکان‌هایی که از بتن توانمند استفاده می‌شود، برای جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی از آب بند‌های مقاوم استفاده شود. سنگدانه‌های موجود در بتن توانمند، بسیار ریز هستند و از هوا زدگی جلوگیری می‌کنند. بهترین سنگدانه برای این نوع بتن، سنگدانه‌های سیلیسی است. سنگدانه‌های سیلیسی با کیفیت و ارزان‌تر هستند. برای استفاده از بتن‌های توانمند، به هیچ عنوان نباید از سنگدانه‌های واکنش‌زا استفاده کرد. زیرا سنگدانه‌های واکنش‌زا، کیفیت بتن را کاهش می‌دهند. همچنین تا زمانی که این بتن خشک شود، باید از آن مراقبت کرد.


استفاده ازالیاف پروپیلنی، کیفیت بتن را افزایش می‌دهد. این الیاف، از مواد اولیه‌ای است که در ترکیبات تمام بتن‌های توانمند استفاده می‌شود. الیاف پروپیلنی در دمای بالا ذوب می‌شود. کاربرد این الیاف در ترکیبات بتن این است که از ورقه ورقه شدن آن جلوگیری می‌کند. این بتن خیلی سریع پمپاژ می‌شود و استقامت آن بسیار بالاست. این بتن به محیط زیست آسیب نمی‌زند. در این بخش ما به خاصیت بتن توانمند اشاره کردیم و در ادامه به معایب بتن توانمند اشاره خواهیم کرد.

بتن توانمند

معایب بتن توانمند

ترکیب کردن مواد تشکیل‌دهنده این بتن، نیاز به مهارت و تخصص و کنترل دقیق دارد. هزینه ترکیب مواد آن، نسبت به سایر بتن‌ها بسیار بالاست. برای استفاده از این بتن، باید از قالب‌بندی آب استفاده شود. همان طور که مشخص است، مزایای این بتن، بسیار بیشتر از معایب آن است. پس به شما پیشنهاد می‌دهیم در صورت لزوم در سازه‌های خود از این بتن استفاده نمایید.

بتن فوق توانمند چیست؟

با توجه به آشنایی با بتن توانمند، شاید برای شما جالب باشد که بدانید بتن فوق توانمند چیست. در پاسخ به این پرسش شما باید بگوییم که بتن فوق توانمند از چند برابر کردن و بالا بردن کیفیت مواد تشکیل‌دهنده بتن توانمند به دست می‌آید. در ساخت بتن توانمند باید به نکات مهمی توجه داشته باشیم. با رعایت این نکات، می‌توانیم بتن توانمند و فوق توانمند با کیفیتی بسازیم. از مهم‌ترین این ویژگی‌ها، استفاده از مواد تشکیل‌دهنده با کیفیت است. استفاده از سیمان و ماسه و سنگدانه‌های باکیفیت، در ساختار بتن توانمند بسیار مؤثر است.

سخن پایانی

ما در شروع این مقاله یاد گرفتیم که بتن توانمند چیست و متوجه شدیم که به دلیل استحکام بالایی که دارد به آن توانمند گفته می‌شود. در ادامه سعی کردیم به بررسی دقیق ویژگی‌ها و خاصیت بتن توانمند بپردازیم. بیشترین استفاده از بتن توانمند را در سازه‌هایی مانند پل‌ها، ساختمان‌های اداری، برج‌ها، ساختمان‌هایی که تعداد طبقات آن زیاد است، سد‌ها، اسکله‌ها وجود دارد. در پروژه‌های کوچک‌تر معمولاً کمتر از این نوع بتن استفاده می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله سیمان و بتن را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display