تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

سیمان ضد سولفات چیست؟

سیمان ضد سولفات چیست؟
 
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

سیمان و بتن از مصالح رایج در صنعت ساخت و ساز هستند. بتن نیز حاوی ترکیباتی مانند سیمان است. برخی از سیمان ها و بتن ها حاوی ترکیباتی مانند سولفات هستند. وجود سولفات باعث کاهش میزان استحکام سازه ها در طولانی مدت می شود. بنابراین، بهتر است برای ساخت سازه های مختلف از سیمان ضد سولفات استفاده شود. در این مقاله ما در مورد اطلاعاتی درباره ی حمله سولفات‌ها به بتن و سیمان، خواص سیمان ضد سولفات و.. ارائه خواهیم داد.

حمله سولفات ها به بتن و سیمان

حمله سولفات به بتن و سیمان از مهم ترین علل خراب شدن بتن ها و از بین رفتن سازه های ساخته شده می باشد. این حمله سولفات ها به سازه ی ساخته شده با بتن باعث کاهش میزان استحکام پذیری سازه می شود. سولفات از مواد شیمیایی موجود در ترکیب برخی از سیمان ها می باشد که تاثیرات مخربی روی پروسه ی ساخت و ساز می گذارد.

sulfate-resistance cement

بنابراین، بهتر است که خرید و استفاده از سیمان و بتن های ضد سولفات را در هنگام ساخت و ساز مدنظر قرار دهید.

سیمان ضد سولفات

سیمان ضد سولفات یا پرتلند، حاوی مقدار کمی آلومینات می باشد. بنابراین، استفاده از آن در ساخت و ساز باعث جلوگیری از تخریب سازه می شود. در محیط هایی که در معرض حمله‌ی سولفات ها قرار دارند، استفاده از سیمان ضد سولفات برای ساخت سازه پیشنهاد می شود. این سیمان در برابر یون های کلرید مقاوم است ، به همین دلیل به عنوان یک مانع عمل می کند و اثر خوردگی روی فولاد تقویت شده را کاهش می دهد.

سیمان مقاوم در برابر سولفات نوعی سیمان پرتلند است که در آن مقدار آلومینات کاهش پیدا کرده و در نتیجه نمک های سولفات نیز کمتر تشکیل می شود. کاهش نمک سولفات نیز احتمال حمله سولفات به بتن را کاهش می دهد.

استفاده از سولفات در بتن چه مضراتی به همراه دارد؟

به منظور ساخت بتن از سیمان استفاده می شود. اگر سیمان دارای سولفات باشد، امکان ترک خوردگی بتن وجود دارد. بنابراین، برای ساخت بتن بهتر است از سیمان ضد سولفات استفاده شود. استفاده از سیمان حاوی سولفات باعث می شود که بتن خاصیت چسبندگی خود را از دست داده و در نتیجه دچار ترک خوردگی شود. پس اگر می خواهید از ترک خوردگی سازه های بتنی جلوگیری کنید، استفاده از مصالحی مانند بتن را در ساخت و ساز فراموش نکنید. در صورت استفاده از سیمان حاوی سولفات، مقاومت فشاری بتن کاهش پیدا کرده و بتن استحکام خود را از دست می دهد.

بیشتر بخوانید : سیمان مرکب

استفاده از بتن ضد سولفات در ساخت و ساز

یکی از عوامل ایجاد خسارت های جبران ناپذیر، تخریب سازه های ساخته شده با بتن است. بنابراین، باید بتن هایی مستحکم و مقاوم پذیر برای ساخت انواع سازه ها مورد استفاده قرار بگیرند. همانطور که گفتیم، سیمان از ترکیبات اصلی بتن است.

sulfate-resistance Concrete

استفاده از سیمان مرغوب باعث افزایش طول عمر سازه و کاهش خسارت به سازه خواهد شد. حمله ی سولفاتی در بتن از عواملی است که منجر به کاهش عمر سازه در دراز مدت می شود. بنابراین، درصورتیکه قصد ساخت سازه ها در محیط های حاوی سولفات را دارید، به شما استفاده از بتن ضد سولفات را پیشنهاد می کنیم.

مزایای استفاده از سیمان ضد سولفات

استفاده از سیمان حاوی سولفات باعث جلوگیری از تخریب سازه به مدت طولانی می شود. استفاده از سیمان ضد سولفات برای ساخت سازه های مختلف مزایایی به همراه دارد که عبارتند از:

  • استفاده از سیمان ضد سولفات از حمله سولفات به سازه جلوگیری می کند؛

  • افزایش قدرت فشاری بتن نیز از دیگر مزایای استفاده از سیمان ضد سولفات است؛

  • از مزایای دیگر استفاده از سیمان ضد سولفات، حفظ استحکام و دوام بتن می باشد؛

  • افزایش مقاومت در برابر خوردگی فولاد نیز از مزایای دیگر سیمان ضد سولفات است؛

  • استفاده از سیمان ضد سولفات از ترک خوردن بتن نیز جلوگیری می کند.

از سیمان ضد سولفات در ساخت چه سازه‌هایی استفاده می شود؟

سیمان تیپ ۵ دارای سولفات نیست. این نوع سیمان به صورت متداول برای ساخت برخی از سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد. سیمان ضد سولفات، خاصیت مقاومت در برابر آبهای حاوی سولفات ها را دارد و عمدتاً در ساخت و سازهای زیر آب مورد استفاده قرار می گیرد. این سازه ها عبارتند از:

  • کارخانه های تصفیه فاضلاب و آب؛

  • سازه های ساحلی؛

  • اسکله؛

  • مخزن ذخیره آب.

پیشنهاد می کنیم مقاله مواد سیمان و بتن را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display