تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

علت ترک خوردن سیمان سفید چیست و چگونه باید از آن جلوگیری کرد؟

علت ترک خوردن سیمان سفید چیست و چگونه باید از آن جلوگیری کرد؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

سیمان در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود و هنگام خرید سیمان انواع مختلفی وجود دارد که سیمان سفید جزو آن ها می باشد. این سیمان در مخصوص سازه تولید شده است که اکثرا برای ایجاد نما از آن استفاده می‌شود. یکی از مشکلاتی که غالبا برای سیمان سفید به وجود می‌آید، ترک خوردگی سیمان سفید است، در این مقاله علت ترک خوردن سیمان سفید، راه حل‌هایی برای جلوگیری از ترک سیمان سفید و رفع ترک خوردگی آن را بیان نموده می‌کنیم.

نحوه ساخت سیمان سفید

ساخت و تولید سیمان سفید در مقایسه با سیمان‌های دیگر متفاوت است و هزینه‌های بالاتری دارد. از سنگ آهک و خاک رس، معمولا برای ساخت سیمان سیاه استفاده می‌کنند. یکی از دلایلی که موجب تیره رنگ شدن و خاکستری شدن این سیمان می‌شود، وجود سولفات آهن و سولفات منیزیم درون خاک رس و دود ناشی از سوخت برای تشکیل سیمان است.

برای تولید سیمان سفید می‌بایست از خاک رسی استفاده کنیم، که میزان سولفات آهن و منیزیم آن کمتر از ۸ درصد باشد. همچنین نباید برای پخت آن از سوختی استفاده شود که دود داشته باشد.


. از گاز می‌توان به عنوان سوخت استفاده کرد. سیمان سفید نسبت به بقیه سیمان‌ها متفاوت است چون خط تولید آن دارای پیچیدگی‌هایی است. مواد بسیار زیادی به منظور سفید کردن رنگ این سیمان، مورد نیاز است. در حالت کلی، برای ساخت سیمان، از آهک و خاک رس استفاده می‌شود، در صورتی که وجود این دو در سیمان سفید متفاوت می‌باشد. از سنگ گچ برای سفید تر شدن رنگ این سیمان، استفاده می‌شود.

علت ترک خوردن سیمان سفید

زیر سازی نمای سیمان سفید

برای ایجاد نما با سیمان سفید، می‌بایست سطح زیرین را صاف و یکدست کرد، همچنین کروم بندی‌های افقی و عمودی، باید با دقت و تمرکز بالایی انجام شود. برای داشتن نمای سیمانی خوب و با کیفیت و بدون ترک خوردگی و ساییدگی، می‌بایست در ساخت ملات آن، دقت بسیار زیادی داشته باشیم. علت ترک خوردن سیمان سفید و همچنین جدا شدن نما از دیوار این است که در هنگام تهیه ملات، سیمان کم باشد و یا از سیمان‌های بی کیفیت و ماسه‌هایی با دانه‌های درشت استفاده شود. از این رو باید از سیمان با کیفیت با دانه‌های ریز استفاده شود.

بیشتر بخوانید : گروت چیست

مزایای استفاده از نمای سیمان سفید

استفاده از سیمان سفید برای ساخت نمای ساختمان دارای مزیت‌هایی است از جمله ارزان بودن آن، ظاهر یکدستی که دارد، هزینه پایین نگه داری، ثبات رنگ در مقابل نور خورشید و همچنین احتمال خطر ریزش کمتر در زمان بهره برداری می‌باشد.

پر کردن ترک خوردگی سیمان سفید

اگر سنگ نما دچار ترک خوردگی شود، احتمال ریزش و سقوط را به همراه دارد. در چنین مواقعی توصیه می شود که سریعا اقدام به پیچ و مهره کردن سنگ‌ها کنید. برای اینکه مقاومت نمای خود را چند برابر کنید، می توانید نمای خود را هنگام‌ اجرا با پیچ‌های گالوانیزه پیچ کنید. این امر باعث می‌شود که نما تا ۳۰ سال دچار مشکلاتی مانند ریزش سنگ‌ها و ترک خوردگی نشود. برای پوشش‌ دهی ترک خوردگی سیمان سفید، سیمان کاری راه حل مناسبی است. از مزیت‌های دیگر سیمان کاری این است که بکار گیری آن برای ایجاد نما موجب کاهش قیمت‌ها و هزینه‌ها می‌شود زیرا استفاده از سنگ برای ساخت نما هزینه‌های بالایی دارد.

علت ترک خوردن سیمان سفید

نشست ساختمان، انقباض و انبساط آن، علت ترک خوردن سیمان سفید می باشد. در سطوحی که بزرگ‌تر هستند این ترک‌خوردگی‌ها بیشتر مشاهده می‌شوند. برای رفع این مشکل راه حل هایی وجود دارد.


برای جلوگیری از ترک سیمان سفید، می‌توانید خطوطی با فاصله ۱ تا ۲ متری در جهت عمودی و افقی با ضخامت مورد نظر روی سطح دیوار ایجاد کنید. همچنین می توانید، طرح‌‌های نامنظمی را مانند چوب و سنگ ایجاد کنید تا از ترک خوردن بیشتر دیوار جلوگیری کنید. راه حل دیگری که برای جلوگیری از ترک سیمان سفید وجود دارد، استفاده از رنگ‌های نانو می‌باشد که بعد از نما کاری می توان از آنها استفاده کرد.

جلوگیری از ترک سیمان سفید

روش‌هایی برای ترک گیری و پوشاندن ترک خوردگی سیمان سفید

در بیش‌تر اوقات، از سیمان سفید برای درز گیری و پوشاندن ترک های نمای ساختمان استفاده می‌شود. اما تجربه ثابت کرده است که استفاده از سیمان سفید به منظور پوشاندن ترک‌های ساختمان، فقط به مدت دو ماه دوام دارد و بر اثر عواملی مانند بارش باران و… مقاومتش را از دست می‌دهد. برای بالا بردن مقاومت موادی که برای پوشش دیوار استفاده می‌شود، باید به پودر سنگ و سیمان سفید، چسب‌های بتن اضافه کرد.

جلوگیری از ترک سیمان سفید

اولین کار برای جلوگیری از ترک سیمان سفید، رسیدگی مناسب است، زیرا سیمان برای خشک شدن در حدود یک ماه زمان لازم دارد. شما می‌توانید با اسپری کردن سیمان یا بتن در طول روزهای هفته اول و همچنین استفاده از آب بیشتر در مناطق گرم و خشک، مطمئن شوید که در سطح سیمان هیچگونه ترکی بوجود نمیاید.

راهکار بعدی برای جلوگیری از ترک سیمان سفید، اضافه کردن اتصالات کنترلی می‌باشد. برای این کار می‌بایست نقاط ضعیف را در دال برش بدهید. با این کار می‌توانید قسمت‌هایی که پتانسیل ایجاد ترک دارد را با استفاده از اتصالات کنترلی پیش‌بینی کنید. راه حل بعدی استفاده از آب مناسب در مخلوط می‌باشد. با خواندن دستورالعمل‌های سیمان مورد استفاده می‌توانید مقدار آب مناسب را مشخص کنید. همچنین در صورتی که مخلوط سیمان شما صاف باشد، می‌توانید تقریبا مطمئن باشید که آب آن به مقدار کافی می‌باشد اما اگر مخلوط شکننده است، باید آب بیشتری اضافه کنید.

روش چهارم برای پیشگیری از ترک سیمان سفید، افزودن آرماتور فولادی می‌باشد، زیرا بکارگیری فلز در زیر بتن، باعث افزایش مقاومت و استحکام فوندانسیون می‌شود. پیش از ریختن بتن، توجه داشته باشید که باید مش سیمی را اضافه کنید تا تکیه‌گاه مناسبی برای دال ایجاد شده باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله سیمان پوزولانی را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display