تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

تفاوت آجر و خشت در چیست؟

تفاوت آجر و خشت در چیست؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه
 

آجر و خشت هر دو از مصالح ساختمانی می‌باشند که در بنای دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر یک خصوصیات خود را دارند. در ادامه بررسی می‌کنیم که آجر و خشت چه تفاوتی دارند. اولین و مهم ترین تفاوت آجر و خشت در نحوه‌ تولید آنهاست، آجر را بعد از قالب زدن در کوره می‌پزند و به اصطلاح حرارت می‌بیند ولی خشت بعد از قالب زدن در هوای آزاد خشک می‌شود. به دلیل همین حرارت دیدن آجر از استحکام بیشتری برخوردار است و مناسب ساختمان های بسیار بلند می‌باشد. ولی خشت به درد خانه های با ارتفاع کم ( نهایت 4 طبقه) می‌خورد. معروف ترین بنای خشتی ارگ بم بود که به راحتی در زلزله آسیب دید.
اگر برای شما سوال باشد، دیگر تفاوت آجر و خشت در چیست، باید بگوییم سازگاری آنها با آب و هواست!
خشت‌‌ها اصولا مناسب مناطق گرم و خشک می‌باشند و بناهای خشتی به قدمت هزار سال هم در این مناطق یافت شده‌اند. به این دلیل که رطوبت به راحتی در آنها نفوذ می‌کند، بکارگیری آنها در مناطقی با آب و هوای معتدل و مرطوب، مناسب نیست. ولی آجرها را در هر آب و هوایی می‌توانیم استفاده کنیم. اگر بخواهیم خشت را در آب و هوای مرطوب استفاده کنیم باید پی ساختمان را تا ارتفاع یک متر از مصالح دیگری بنا کنیم. مصالحی مانند: سنگ و ملات، ماسه، آهک که در مقابل رطوبت مقاوم باشند.

 در ترکیب مواد و مصالح آجر و خشت چه تفاوتی دارند؟

 

 بهتر است بدانید که خشت‌‌ها از ترکیبات زیر درست می‌شوند:

 • ترکیب خاک رس همگن با آب

 • ترکیب خاک رس معدنی نرم شده با شکر سنگ و آب

 • ترکیب خاک رس مرغوب با کاه و خرده سنگ

 • ترکیب خاک‌های آوار مرغوب از ساختمان‌های تخریب شده که دارای درشت دانه و ریزدانه باشد با آب

 • ترکیب خاک رس معدنی نرم با پشم شتر که به صورت تار و پود درهم آمیخته شده و آب

 • ترکیب خاک رس، موی بز و آب

 • ترکیب پوست برنج شلتوک با خاک رس و آب

 • ترکیب خاک رس با الیاف درخت خرما و آب

 • خاک با مخلوطی از کلوش‌های ساقه‌ها برنج


مواد آجر که در کوره‌ها و کارخانه های امروزی‌تر تولید می‌شود، مخلوطی است از خاك رس، ‌ماسه، فلدسپات‌ها، سنگ آهك، سولفات‌ها، ‌سولفورها، ‌فسفات‌ها، ‌كاني‌هاي آهن،‌ منگنز، منيزيم، سديم، ‌پتاسيم، مواد آلي گياهي و... با آب و در آزمایشگاه‌های استاندارد مقاومت آنها در مقابل فشار سنجیده می‌شود. 

تفاوت آجر و خشت در چیست

بیشتر بخوانید : تهیه آجر و خشت

در نحوه استفاده و کاربرد آجر و خشت چه تفاوتی دارند؟ 

 

اصولا خشت‌‌ها در گذشته های دور استفاده می‌شده‌‌اند و امروزه با پیشرفت تکنولوژی در شهرها دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. کاربرد خشت‌‌ها بیشتر در مناطق روستایی دور افتاده و یا نهایتا ماکت‌ها و پروژه‌های نمایشی دانشجویان معماری و هنر است. ولی کاربرد آجر در شهر‌ها و ساختمان‌های امروزیست. در این جا چند نوع از پر کاربردترین آجرها را نام می‌بریم ولی آجرها از تنوع بیشتری هم برخوردار هستند. 

 • آجر لعابی
  یکی از روش های روکش کاری آجر لعاب کاری است که می‌تواند از آن محافظت کند. ممکن است آجر در معرض عوامل محیطی مختلفی قرار گیرد که لعابی که سطح آن را پوشش داده از آن محافظت می‌کند و موجب طول عمر آن می‌شود.

 • آجر ماشینی
  این نوع آجرها دارای سوراخ می‌باشند که در صورت استفاده، سوراخ‌‌ها با ملات به مرور پر می‌شوند تا مقاومت و طول عمر و همچنین استحکام سازه بالا برود. تعداد سوراخ‌‌ها در آجر ماشینی 8 الی 10 عدد می‌باشد. از آنها برای سفت کاری و ساخت دیوار استفاده می‌شود.

 • آجر ماسه آهکی
  آجر ماسه آهکی ساخته شده از سیلیکات کلسیم است و کاربرد آن در پی سازی ساختمانی می‌باشد. این نوع آجر از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است که موجب شده ظرفیت باربری آن نیز بالا باشد به همین جهت از آن در ساخت دیوارهای حائل و حمال استفاده می‌کنند.

 • آجر نما
  از آجر نما همانطور که در اسم آن مشخص است در نمای ساختمان‌ها استفاده می‌کنند، از ویژگی های آن میتوان به مقاومت بالای آن در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب اشاره کرد.

به هنگام حریق تفاوت آجر و خشت در چیست؟ 


خشت‌‌ها را به هیچ وجه نمی‌توانیم ضد حریق تولید کنیم، اما امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی انواع آجر نسوز در دسترس است. این نوع آجرها در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم هستند و از پیش‌روی آتش در سازه به خوبی جلوگیری می‌کنند، به همین دلیل بکارگیری این نوع آجر در سال‌های اخیر با استقبال مناسبی روبرو شده است. درباره : ساختمان هوشمند

ساخت خشت و تفاوت آن با آجر

در تنوع و شکل ظاهری آجر و خشت چه تفاوتی دارند؟

 

خشت‌‌ها معمولا به شکل مربع به ضلع ۲۰ سانتیمتر و به ضخامت ۵ سانتی‌متر تولید می‌شوند ولی آجرها از تنوع قابل توجهی چه در اندازه و چه شکل ظاهری برخوردارند. با توجه به نوع کاربردشان که برای کف پوش، دیوار پوش و یا نما استفاده می‌شوند؛ می‌توانیم آجرهای متنوعی تهیه کنیم. آجرها با ظاهرهای متفاوت سوراخ دار، توپر، توخالی و متخلخل ساخته می‌شود.
آجرهای توپر از مقاومت بالایی برخوردارند که همین امر موجب می شود که بهترین گزینه برای ساخت دیوارهای باربر باشند. آجرهای سوراخ دار و توخالی دارای سوراخ های متعددی هستند و آجرهای متخلخل در بین بافت آنها منفذ وجود دارد که به روش پرسی تولید می شوند. 

پیشنهاد می کنیم مقاله محوطه‌ سازی باغ را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display