تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

حداکثر و حداقل زمان موردنیاز برای سفت شدن بتن چقدر است؟

حداکثر و حداقل زمان موردنیاز برای سفت شدن بتن چقدر است؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

واکنش هیدراتاسیون سیمان موجود در بتن، میزان استحکام، مقاومت و وزن بتن را مشخص می‌کند، این واکنش زمانی رخ می‌دهد که سیمان با آب مخلوط می‌شود. بعد از مخلوط شدن با آب این فرآیند آغاز می‌شود و به دلیل رطوبت بتن و همچنین دمای مناسب محیط، خشک شدن بتن مدتی به طول می‌انجامد. یکی از نکاتی که باید به آن توجه نمود این است که بتن بعد از چند ساعت خشک می‌شود و تا چه زمانی باید آبدهی به بتن صورت گیرد.

عمل‌آوری یا کیورینگ بتن

پیش از اینکه به بررسی اینکه بتن بعد از چند ساعت خشک می‌شود، بپردازیم باید با چند اصطلاح آشنا شویم تا بتوانیم عملیات بتن‌ریزی تا خشک شدن کامل بتن را بهتر درک کنیم. در ابتدا بهتر است کمی در مورد عمل‌آوری بتن بدانیم. عمل‌آوری بتن روشی است که به منظور حفظ رطوبت و دمای بتن در مدت زمان مشخص یعنی بلافاصله پس از جا‌گیری و صافکاری بتن صورت می‌گیرد، به گونه‌ای که بتن بتواند خصوصیت‌های طراحی شده‌ای داشته باشد. برای اینکه روش عمل‌آوری به نحو مطلوبی صورت گیرد، باید طوری آن را انجام داد که بتن بتواند، مقاومت و دوام بیشتری داشته باشد.

گیرش بتن چیست؟


یکی از دلایل افزایش مقاومت بتن یا گیرش بتن، ترکیب شیمیایی آب و سیمان می‌باشد. هنگامی که رطوبت بتن در طول مدت زمان خشک شدن بتن کاهش پیدا می‌کند، گیرش اولیه بتن به وجود می‌آید. به دلیل ثابت نبودن زمان گیرش بتن، حداکثر و حداقل زمان گیرش بتن به موارد متعددی بستگی دارد.

مدت زمان خشک شدن بتن

نکات مهم در هنگام عمل‌آوری بتن

برای عمل‌آوری بتن یا سفت شدن بتن، باید به نکات زیر توجه کرد که عبارت‌اند از:

  • عملیات عمل‌آوری مناسب، بلافاصله پس از ریختن بتن انجام شود.

  • برای عمل‌آوری صحیح بتن، رطوبت نیاز است.

  • برای عمل‌آوری، رطوبت باید دائمی باشد چون ‌تر و خشک شدن باعث ایجاد ترک‌خوردگی در بتن می‌شود.

  • درجه حرارت ایده‌آل برای عمل‌آوری بتن، 23 درجه سانتی‌گراد است.

  • ۷ روز مدت زمان خشک شدن بتن و یا عمل‌آوری بتن طول می‌کشد.

مدت زمان مراقبت (عمل‌آوری) بتن

برای اینکه پروسه عمل‌آوری صورت گیرد، مدت زمان مشخصی باید طی شود. در ساختمان سازی این زمان به عواملی بستگی دارد که شامل نوع سیمان، مقاومت مورد نظر، نسبت سطوح نمایان به حجم، شرایط آب و هوایی در هنگام ساختن با نسبت آب به سیمان و ریختن بتن می‌باشد.

یکی از عوامل تأثیرگذار بر روی مقاومت بتن، زمان است و برای عمل‌آوری حتماً باید زمان مناسبی و کافی سپری شده باشد. از لحاظ مقاومت، دمای دوران عمل‌آوری، بسیار مهم‌تر از دمای بتن‌ریزی است. در نتیجه می‌بایست در بتن‌های معمولی در زمانی که هوا سرد است، برای زمانی معین، حداقل دما را بالا نگه داشت. در مناطق حاره، زمانی که هوا گرم است، مقاومت اولیه بتن‌های عمل آمده، بالاتر است، ولی در زمستان یا در هوای سرد، مقاومت نهایی آن‌ها پایین‌تر است‌.

در صنعت سازه‌های پیش‌ساخته اگر روش عمل‌آوری را به وسیله بخار انجام دهید، قالب‌ها خیلی زود محکم و مقاوم می‌شوند و سریع‌تر هم می‌توان قالب‌ها را باز کرد. اگر عملیات بتن‌ریزی در حجم بالا صورت گیرد و دما کنترل نشود، دمای بتن در طی زمان طولانی از دمای محیط پروژه بیشتر خواهد شد. به همین دلیل در قیاس با مقاومت بتن‌های ساخته شده در دمای معمول آزمایشگاه‌های بتن، بتن‌های عمل آمده در محل سازه، اکثرا دوام و مقاومت اولیه‌ی بالاتر و نهایی پایین‌تری دارند. اگر می‌خواهید بدانید که بتن بعد از چند ساعت خشک می‌شود با ما همراه باشید تا در مورد آن بیشتر آشنا شوید.

حداکثر زمان مورد نیاز برای سفت شدن بتن چقدر است و بتن بعد از چند ساعت خشک می‌شود؟

پارامتر‌های مختلفی بر مقاومت بتن، اثر می‌گذارند. مدت زمانی که عمل‌آوری بتن مرطوب صورت می‌گیرد از جمله این پارامتر‌ها است. به همین جهت بتن‌ریزی باید در دمای مناسب انجام گیرد، دمای زیر 7 درجه سانتی‌گراد باعث می‌شود که زمان لازم برای خشک شدن بتن افزایش یابد و همچنین دمای زیر صفر درجه موجب انجماد بتن می‌شود که در این صورت می‌بایست از تسریع‌کننده بتن استفاده شود. در برخی از نواحی جنوبی ایران، گرمای بالای 29 درجه باعث شده است که بتن سریع خشک شود. برای این کار، دیرگیر‌کننده بتن به کار گرفته می‌شود.

در حالت کلی زمانی که بتن از میکسر خارج می‌شود، بعد از 6 ساعت خشک می‌شود به گونه‌ای که حالت چسبندگی ندارد. اگرچه زمان لازم برای خشک شدن بتن بستگی به میزان تحرک بتن، درجه حرارت محیط، محتوای رطوبت مواد تشکیل‌دهنده بتن، روش پرداخت و فرآوری بتن و مقدار مخلوط شدن آن دارد، ولی در طی 8 تا 24 ساعت افراد قادر خواهند بود که روی بتن ریخته شده راه بروند.

اگر چه یک تا دو روز زمان لازم است که بتن مقاوم شود، ولی برای اینکه ماشین بهتر بتواند روی سیمان حرکت کند، باید حداقل سه روز از عملیات بتن‌ریزی گذشته باشد. مهندسین معتقدند که مدت زمان خشک شدن بتن طی 28 روز تا یک ماه صورت می‌گیرد. بتن همچنان با گذشت زمان شروع به محکم‌شدن می‌کند و بعد از ماه‌ها و حتی گذشت یکسال به استحکام کامل می‌رسد.

بیشتر بخوانید : واش بتن

رطوبت مورد نیاز برای عمل‌آوری بتن چقدر می‌باشد؟

برای اینکه بتن بتواند رطوبت خود را تا زمانی که اندود‌کاری نهایی صورت می‌گیرد حفظ کند، روش‌های مختلفی وجود دارد، از جمله مانع‌سازی باد، اسپری‌های پرکننده برای جلوگیری از پدید آمدن ترک‌های انقباضی خمیری می‌باشد. برای اینکه از فرآیند تبخیر جلوگیری شود، پس از صاف‌کردن نهایی، سطح بتن باید حداقل برای مدت چند روز به طور مداوم مرطوب یا پوشیده بماند.

مدت زمان عمل‌آوری یا کیورینگ بتن به چه عواملی بستگی دارد؟

مدت زمانی که بتن باید از نظر کاهش رطوبت محافظت شود به چند عامل بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارتند از نسبت اجزای مخلوط، نوع سیمان، اندازه و شکل عضو بتنی، مقاومت مورد نیاز، هوای محیط و شرایط دیگری که بتن ممکن است با آن مواجه شود‌. مواردی که در بالا به آنها اشاره شد با فرض بر این که شرایط برای تمام انواع سیمان یکسان باشد بود و به سیمان‌های پرتلند پوزولانی و پرتلند دو اشاره شد زیرا از آنها در سازه‌های بیتنی بیشتر استفاده می‌شود.

دمای محیط و تأثیر آن بر زمان لازم برای خشک شدن بتن


از عواملی که نقش مهمی در عمل‌آوری بتن دارد، دمای محیط می‌باشد. یکی از دلایلی که باعث تسریع واکنش‌های شیمیایی هیدراسیون می‌شود، افزایش درجه حرارت عمل‌آوری است. اگر هنگام عمل هیدراسیون، رطوبت لازم داخل بتن وجود داشته باشد، درجه حرارت بالا می‌رود که باعث افزایش مقاومت بتن می‌شود.

زمان لازم برای خشک شدن بتن

اما بعد از 28 روز پس از تکمیل شدن عملیات هیدراسیون، زمانی که درجه حرارت افزایش می‌یابد، باعث می‌شود که رطوبت بتن و روند کسب مقاومت آن کاهش پیدا کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله انواع آجر را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display