تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

نسبت شن و ماسه در بتن چه قدر است؟

نسبت شن و ماسه در بتن چه قدر است؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

نسبت شن و ماسه در بتن چه قدر است؟

این سوال که نسبت شن و ماسه در بتن باید چقدر باشد از جمله سوالاتی است که در ذهن تعداد زیادی از افراد ایجاد می‌شود. هنگام خرید ماسه و شن لازم به ذکر است که ماسه و شن به عنوان اصلی ترین اجزا و مواد تشکیل دهنده بتن به شمار می‌آیند. هر متر مکعب بتن معمولی به اندازه 2400 کیلوگرم وزن دارد و 1800 کیلوگرم در متر مکعب میزان شن و ماسه در بتن خواهد بود. به این معنا که نسبت شن و ماسه شامل یک سوم الی سه چهارم از مقدار بتن می‌شود.

در صورتی که حجم دانه های درشت در مقایسه با دانه‌های ریز زیادتر باشد منجر به جدا شدن دانه‌ها و کاهش یافتن کارایی بتن می‌گردد. دانه‌های سنگی که از 5 میلی مترکوچکتر هستند ماسه به حساب می‌آیند. ماسه به طورکلی در 3 گروه نرمه (تا نیم میلی متر)، متوسط (نیم تا 2 میلی متر)، درشت (2 تا 5 میلی متر) قرار می‌گیرد. آن دسته از دانه‌های سنگی که اندازه آنها از 5 میلی متر بزرگتر و از 60 میلی متر کوچکتر است نیز شن هستند.

ویژگی‌های مواد تشکیل دهنده بتن

همانطور که قبلا ذکر کرده بودیم شن و ماسه جزو مهم‌ترین مواد تشکیل دهنده بتن محسوب می‌شوند. شن و ماسه‌ای که برای ساخت بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد باید تمیز بوده و هیچ گونه مواد آلاینده در آنها وجود نداشته باشد. به علاوه برای اینکه دوام و مقاومت بسیار بالا و مطلوبی داشته باشد، مناسب بودن دانه بندی شن و ماسه هم ضروری خواهد بود. چنین مصالحی می‌بایست در برابر دگرگونی‌های ‌فیزیکی و شیمیایی محیط مقاومت خوبی از خود نشان دهند. در دپوی این مصالح لازم است که یک سری نکات مورد توجه قرار گیرد. اولین نکته این است که شیب زیاد دپوها منجر می‌گردد تا دانه های ریز و درشت از یکدیگر جدا شوند. به همین علت مخروط دپوی شن و ماسه باید شیب کمی ‌داشته باشد. قرار گرفتن در محل دپو باید به گونه‌ای باشد که برای همیشه تخلیه کردن آب اضافی آنها را ممکن سازد.

بیشتر بخوانید : بتن ریزی سقف

مخلوط اولیه بتن و محاسبات آن


با توجه به شیوه‌ای که برای طرح مخلوط بتن انتخاب شده ممکن است در مراحل محاسبات طرح اختلاط هم تغییراتی ایجاد شود. ولی در کلیه شیوه‌ها، یک سری مراحل مشترک می‌باشد. با در نظر گرفتن اینکه نتیجه پایانی طرح مخلوط بتن در تمام شیوه‌ها یکسان می‌باشد، بنابراین نمی‌توان گفت که تنها استفاده از یک شیوه اجباری است. کاملا واضح است که طرح مخلوط اولیه و نسبت شن و ماسه در بتن در شیوه‌های گوناگون برابر نمی‌باشد.

نسبت شن و ماسه در بتن

نسبت شن و ماسه در بتن

اما به دلیل اینکه ساخت مخلوط تست و به دست آوردن بتن مناسب در مرحله نهایی باعث می‌شود تا اصلاح در طرح مخلوط اولیه صورت گیرد، بنابراین نتایج طرح‌های مخلوط گوناگون در پایان به یکدیگر نزدیک است. در برخی از مواقع می‌توان بر اساس مصالحی که وجود دارند در ترتیب بعضی گام‌های محاسباتی تغییرات لازم را به وجود آورد. به طور کلی نسبت شن و ماسه در بتن و به کار گرفتن مخلوط‌های آزمایشی بتن در آزمایشگاه مشخص می‌شود. برای بتن‌هایی که از رده C20 پایین‌تر هستند امکان این وجود دارد تا نسبت‌های ترکیب شده با توجه به تجارب قبلی و بدون نیاز به مطالعه آزمایشگاهی معین گردند. همچنین به شرط اینکه از استاندارد بودن مصالح مصرفی اطمینان حاصل شود، می‌توان " نسبت‌های اختلاط استاندارد " بر اساس دفترچه مشخصات فنی عمومی ‌را به عنوان مقیاس تعیین کرد. با توجه به بند 5-3-2-2 موضوع نهم مقررات ملی، برای بتن‌هایی که رده C20 و بالاتر هستند، نسبت‌های بهینه ترکیب می‌بایست از طریق مطالعه‌های آزمایشگاهی و با مدنظر قرار دادن "ضوابط طراحی بر مبنای دوام" تعیین شود.

ممکن است طراح این مطالعات را قبل از آغاز عملیات اجرایی انجام دهد و درج نتیجه به دست آمده به عنوان نسبت‌های اختلاط مقرر در دفترچه مشخصات فنی خصوصی صورت گیرد. همچنین این کار می‌تواند به کمک مجری اجرا شود و نتیجه حاصل شده به عنوان نسبت‌های اختلاط، مشخص شده و مورد استفاده قرار گیرد. باید به این نکته توجه داشت که تغییرات در مصالح و نسبت‌های اختلاط دقیقا باید به میزانی باشد که در طرح مورد نظر مشخص شده است. همچنین قابل ذکر است که جهت مشخص نمودن اندازه آب، سیمان و همین‌طور میزان و نسبت شن و ماسه در بتن حتما باید مواردی مانند طرح اختلاط، نسبت آب به سیمان و عیار بتن در نظر گرفته شود.

عیار و نسبت مواد تشکیل دهنده بتن


بتن‌ها دارای عیار مختلفی می‌باشند که معمول ترین آنها عیار 300 می باشد. برای دانستن نسبت مواد تشکیل دهنده بتن باید به مواردی از جمله عیار آن، طرح اختلاط و ... توجه نمود. با یک مثال از بتن عیار 300، این مورد را دقیق تر بررسی می-کنیم. ما اگر یک متر مربع از این نوع بتن را در نظر بگیریم، دارای نسبت های زیر خواهد بود.

مواد تشکیل دهنده بتن

نسبت آب به سیمان نصف می باشد و برای یک متر مربع حدودا 300 کیلوگرم سیمان با 150 کیلوگرم آب مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین نسبت اختلاط شن به ماسه در 1 متر مربع حدود 65 به 35 می باشد و به طور تقریبی 1300 کیلوگرم شن با 700 کیلوگرم ماسه در آن ترکیب می شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله کاربرد انواع آجر را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display