تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

کاربرد ماسه سنگ چیست؟

کاربرد ماسه سنگ چیست؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

ماسه سنگ یک سنگ رسوبی و یکی از رایج‌ترین انواع سنگ‌های رسوبی است و در حوض‌های رسوبی در سراسر جهان یافت می‌شود. در ادامه به طور کامل‌تری به کاربرد ماسه سنگ و اینکه از ماسه سنگ کجا استفاده می‌شود را بیان می‌کنیم.


ماسه سنگ یک ماده معدنی طبیعی است که امروزه به طور بسیار وسیعی در جهان و در صنایع مختلف بسیار کاربردی است و اغلب در بیشتر ساختمان‌ها، بنا‌های یادبود، ورودی‌ها و جاده‌ها دیده می‌شود. این سنگ در استخر‌های شنا و باغ‌ها نیز مشاهده می‌شود. همچنین از ماسه سنگ در ساخت تولیدات شیشه، بتون‌های ترکیبی و سنگریزه‌ها استفاده می‌شود.

"ماسه

بیشتر بخوانید : ترک خوردن سیمان سفید

ماسه سنگ از به هم فشرده شدن دانه‌های شن در فرآیند سیمان‌سازی و سیلیکا درست می‌شود. ماسه سنگ‌ها را می‌توان خرد کرد، تراشیده و جهت استفاده‌های گوناگون جلا داد. در ادامه به طور کامل‌تری به این مطلب می‌پردازیم که از ماسه سنگ چه استفاده‌هایی می‌شود.

۱. کاربرد ماسه سنگ در ساختمان

از بهترین مصالح ساختمانی می‌توان به ماسه سنگ‌ها اشاره کرد که به عنوان ماده ساختمانی از دوران تمدن‌های باستانی بسیار کاربردی و مورد استفاده بودند و همچنین دارای عمر طولانی و بسیار مورد قبول می‌باشند. از ماسه سنگ‌های نرم جهت شکل دادن دیوار‌ها، ستون‌ها، سقف‌ها و نرده‌ها استفاده می‌شود. این مدل سنگ‌ها در هر نوع فضایی که مورد استفاده قرار بگیرند، زیبایی و جلوه بسیار خاصی را به محیط می‌دهند. ماسه سنگ‌هایی که دارای بافت زبر و خشن هستند نیز برای شومینه‌ها، گردشگاه‌ها و دیوار‌ها کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. مقاومت این مدل سنگ‌ها بسیار قابل قبول است و قادر می‌باشند که وزن‌های سنگین را به راحتی تحمل نمایند، در نتیجه ماده خوبی جهت پی‌ریزی و نگهداری می‌باشند.

۲. پیاده رو‌ها و کاشی کاری‌ها

از ماسه سنگ‌ها در کف و دیوار‌های کاشی شده در ساختمان به جهت کاشی‌های تزیینی و همچنین در سنگ فرش گردشگاه‌ها کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سنگ، یک سنگ کاملاً تزیینی و بسیار خوب است که جهت تزیین سطح‌های خارجی و داخلی استفاده می‌گردد. سنگ‌هایی که در سنگ فرش استفاده می‌شوند از سطح‌های ماسه سنگ‌های محکم و بادوامی تهیه می‌شوند که یک انتخاب بسیار عالی برای کسانی هست که سنگ فرش نصب می‌کنند به این دلیل که بسیار شناخته شده است. در مقایسه با بتن و خاک رس، ماسه سنگ‌ها قادر هستند در هر شرایط آب و هوایی از سردترین تا گرمترین مناطق دوام می‌آورند. حتی قادر هستند ترافیک سنگین را تحمل کنند و این ویژگی سبب شده است که به عنوان یک مصالح عالی و گزینه‌ای بسیار مناسب برای نصابان سنگ به شمار آید. مراقبت و نگهداری از این سنگ به هزینه و زمان کمی نیاز دارد.

۳. ساخت مجسمه و یادبود

در پاسخ به این سؤال که از ماسه سنگ کجا استفاده می‌شود باید گفت که از بهترین مصالح جهت ساخت یادبود‌ها و مقبره‌های سنگی، ماسه سنگ می‌باشد. تعداد متعدد و بسیار زیادی از یادبود‌ها از این مدل سنگ ساخته شده است و به دلیل مدل و خاصیت فرم دهی این سنگ، از راه و روش‌های بسیار خلاقانه متعددی استفاده می‌شود. هر چند این سنگ بسیار سخت و محکم می‌باشد، ولی جهت برش دادن به اندازه‌ها و شکل‌های دلخواه به راحتی می‌توان آن را برش داد، و جهت اشکال هنری گوناگون تراشیده می‌شود. این سنگ همچنین یک سنگ بسیار مطلوب برای مجسمه سازان و پیکرتراشان و جهت ساخت مقبره‌ها به حساب می‌آید. جالب است که بدانید در معماری و ساخت قطعات یادبود مثل وسایل باغ، سنگ قبر‌ها و فواره‌ها از این مدل سنگ استفاده می‌شود. همچنین در مناظر، گذرگاه‌های سرپوشیده و ستون‌ها از آن استفاده می‌کنند.

از ماسه سنگ کجا استفاده می‌شود

در ادامه کاربرد ماسه سنگ را به طور کلی برای شما توضیح داده و به صورت موردی بررسی می‌کنیم که از ماسه سنگ چه استفاده‌هایی می‌شود.

  • ماسه سنگ حتی در دوران ماقبل تاریخ برای ساخت و ساز‌های خانگی و وسایل خانه استفاده می‌شد.

  • ماسه سنگ یک مصالح ساختمانی محبوب از زمان‌های قدیم بوده است. نسبتاً نرم است و تراشیدن آن را آسان می‌کند. به طور گسترده‌ای در سراسر جهان در ساخت معابد، خانه‌ها و ساختمان‌های دیگر استفاده شده است.

  • همچنین برای اهداف هنری برای ایجاد فواره‌ها و مجسمه‌های زینتی استفاده شده است.

  • برخی از ماسه سنگ‌ها در برابر شرایط اقلیمی مختلف مقاوم هستند، اما کار کردن با آن‌ها آسان است. این امر ماسه سنگ را به یک مصالح ساختمانی و رؤسازی متداول از جمله در بتن آسفالت تبدیل می‌کند.

  • به دلیل سختی تک دانه‌ها، یکنواختی اندازه دانه‌ها و شکنندگی ساختار آن‌ها، برخی از انواع ماسه سنگ مواد عالی برای ساختن سنگ‌های آسیاب، برای تیز کردن تیغه‌ها و سایر ابزار‌ها هستند.


جمع‌بندی کاربرد ماسه سنگ

ماسه سنگ یا سنگ ماسه یکی از انواع سنگ‌های رسوبی می‌باشد که تشکیل و ایجاد آن در همه دوران‌های زمین‌شناسی ادامه یافته و اغلب از ذرات گرد ماسه و کانی‌های گوناگون تشکیل شده و رنگ‌های مختلفی دارد.

کاربردهای ماسه سنگ

تشکیل ماسه سنگ ممکن است هزاران سال طول بکشد. ماسه سنگ یک مصالح سازه ساختمانی همه کاره است و برای ساخت ساختمان‌ها، مجسمه‌ها و فواره‌ها استفاده شده می‌شود. ماسه سنگ در ساخت ساختمان‌ها محبوبیت دارد زیرا در برابر آب و هوای مختلف مقاوم است. این نوع سنگ می‌تواند در زیر دریا یا در خشکی تشکیل شود. یافتن گاز طبیعی در ماسه سنگ رایج است زیرا ماسه سنگ متخلخل است و آن را به دام می‌اندازد.

چرخ‌های سنگی که برای تیز کردن استفاده می‌شود از ماسه سنگ ساخته شده‌اند. ماسه سنگ را می‌توان به سه گروه آرکوزیک، کوارتز و آرژیلوس دسته‌بندی کرد. از آنجا که ماسه سنگ متخلخل است، می‌تواند به عنوان یک فیلتر در طبیعت با فیلتر کردن آلاینده‌ها از آب جاری عمل کند. ماسه سنگ اغلب شکسته می‌شود و به عنوان ماسه صنعتی استفاده می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله لیست مصالح ساختمانی را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display