تماس با ساختمان ۰۹۱۲۴۹۸۲۱۶۵
ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه ۸ الی ۱۷

در بتن‌ریزی در هوای گرم چه مواردی باید رعایت شود؟

در بتن‌ریزی در هوای گرم چه مواردی باید رعایت شود؟
 
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

بتن‌ریزی در هوای گرم تابستانی باعث بروز مشکلات زیادی می‌شود، شاید همه فکر کنند که گرما باعث زودتر خشک شدن بتن می‌شود، در حالی که این گونه نیست. چرا که این گرما باعث پخش اثرات نامطلوب در بتن می‌شود. هوای نامناسب از عناصری تشکیل می‌شود که اگر این موارد وجود نداشته باشند، همه چیز مختل می‌شود. موارد مؤثر در بتن عبارت‌اند از: دمای زیاد یا کم، رطوبت هوا و حتی سرعت وزش باد نیز ممکن است تأثیر بگذارد.


با توجه به اعلام هواشناسی اگر دما بالاتر از ۳۰ درجه باشد، آن هوا گرم محسوب می‌شود و حتماً باید برای آن چاره‌ای اندیشید. به همین دلیل در هنگام آماده‌سازی، حتماً باید به موارد مختلفی به عنوان مثال گرمای دما محیط و دمای مصالح توجه کرد. حتی باید پیش از بتن‌ریزی در هوای گرم، به این مورد که باد از کدام قسمت قرار است بوزد نیز توجه کرد تا کار دچار مشکل نشود.

بتن ریزی در هوای گرم

اثرات نامطلوب در بتن‌

اگر بتن‌ریزی در هوای گرم انجام شود و بتن‌ها هنوز سفت نشده باشند باید به چند مورد توجه کرد. از جمله این موارد می‌توان دقت کردن به افزایش سرعت در گیرش یا احتمال افزایش ترک خوردگی را نام برد. از طرفی اگر بتن‌ها سفت شود نیز ممکن است مشکلاتی به وجود آورد که باید از قبل آن‌ها را در نظر گرفت. اگر مقدار آب هنگام مخلوط بتن افزایش پیدا کند ممکن است بعد از تابش آفتاب بسیار سفت شود و از مقاومت آن بکاهد. حتی بعد از خشک شدن سریع، ممکن است ترک خوردگی نیز ایجاد شود.

توجه داشته باشید که اگر آب و سیمان به دلیل زود خشک شدن افزایش داده شود، در ادامه باعث سفتی بتن می‌شود؛ نفوذ‌پذیری بتن بیشتر می‌شود، فرقی ندارد که چه بتنی باشد. از طرفی ممکن است بتن‌ریزی در هوای گرم باعث تغییر رنگ در ظاهر بتن نیز شود و رنگش تغییر کند. از جمله اثرات مهم این بتن حتی می‌توانیم به تبخیر آب بتن نیز اشاره کنیم. به همین دلیل باید تلاش کرد تا بتن در هوای مطلوب باقی بماند، چرا که در این محیط هیچ آسیبی به آن وارد نمی‌شود. در ساختمان سازی از طرفی بتن‌های سخت کارشان نیز سخت‌تر است و انرژی و حتی هزینه زیادی را نیز می‌طلبد.

بیشتر بخوانید : ماسه شکسته

خسارت‌های احتمالی هنگام بتن‌ریزی در هوای گرم

هر کار سختی‌های خودش را دارد و ممکن است در آخر باب میل نباشد و حتی دچار خسارت نیز شود. خسارت‌هایی که از طریق آب و هوای گرم می‌تواند به بتن ریخته شده، وارد شود نیز از جمله موارد مهم در کار ساخت و ساز است‌. از جمله زیان‌های وارد شده در این کار می‌توانیم به استفاده کردن از سیمان‌های نامناسب که امکان زودگیری و خشک شدنشان بالا باشد اشاره کنیم؛ یا استفاده زیرکانه از زودگیر‌ها در بتن‌ها که منجر به خرابی آن می‌شود، چرا که هیدراسیون را به شدت افزایش می‌دهد.

هر چه که ساختار این بتن یکنواخت‌تر باشد، باعث می‌شود که آن از مقاومت بیشتری برخوردار شود. چرا که هوای گرم باعث تبخیر شدن زود هنگام آب می‌شود. به همین خاطر اگر در محیط دمای آن کمتر شود، باعث می‌شود که ساخت بتن به بهترین نحو انجام شود.


مهم‌ترین نکات در بتن‌ریزی

در هر کاری باید توجه زیادی به نکات مهم کرد و به قول معروف با یک تیر چند نشان زد، اگر این نکات رعایت شود، ممکن است در هوای گرم هیچ خسارتی به بتن و شخص صاحب سرمایه وارد نشود. از جمله این موارد که باید رعایت شود می‌توانیم به پایین بودن دما به طور تقریبی پایین 30 درجه اشاره کرد. همچنین مورد ضروری دیگر آن است که مصالح زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد؛ حداقل دما بین 18 تا 24 درجه باشد.

بتن ریزی در هوای گرم

نکته مهم دیگری که در بتن‌ریزی در هوای گرم باید به آن توجه داشت، آن است که بعد از آماده شدن مواد، ریختن آن در قالب و بعد به کارگیری آن در کمترین زمان اتفاق بیافتد. در شهر‌هایی که دمای آن‌ها همیشه خیلی بالا است، مثلاً شهر‌های جنوب کشور بهتر است بتن‌ریزی در ساعت‌های کاری صبح یا شب انجام شود تا از دردسر گرما در امان باشد. این نکته از قلم نیفتد که در زمان ساختن بتن باید قبل از آن، حتماً آب پاشیدن صورت بگیرد و باعث تبخیر آن شود.

بهتر است برای دوری از اثرات زیان بار هوای گرم، کار کردن در زمان‌های صبح و ظهر تعطیل کرده و به شب یا صبح بعد از طلوع آفتاب تغییر داد. بعد از ریختن بتن در دما‌های مختلف، باید حتماً به مواردی مثل، آب پاشی کردن میلگرد‌ها قبل از ریختن بتن، پوشش نایلونی بعد از ریخته شدن بتن در قالب، استفاده از سایبان‌های مناسب برای جلوگیری از تابش نور خورشید اشاره کرد.

اگر بعد از خشک شدن سریع بتن‌ها، ترک‌هایی روی آن به وجود آمد سعی کنید با لایه جدیدی از بتن آن ترک را بپوشانید تا ترک از بین برود. بهتر است برای جلوگیری از خسارت‌های هوای گرم، میزان استفاده از سیمان ریز بیشتر شود تا تبخیر آب نیز کاهش پیدا کند.

برای آشنایی با انواع بتن‌ها و نوع آن‌ها می‌توانید به دیگر صفحات سایت سر بزنید و اطلاعات جامع‌تری در رابطه با بتن‌ریزی به دست‌آورید. همچنین اگر سابقه بتن‌ریزی در هوای گرم را داشته‌اید، نظرات یا پرسش وپاسخ خود در رابطه با عملکرد پیشگیری از زیان و خسارت‌های وارده برای ما بنویسید تا پاسخگوی سؤالات شما باشیم.

پیشنهاد می کنیم مقاله بتن اصلاح شده با لاتکس را مطالعه کنید.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display